Zavrieť

Porady

SZČO a dohodár - môžem požiadať o alikvotné vrátenie časti odvodov?

Zdravím,

som živnostník a tento rok budem mať aspoň dve dohody. Ked´ako živnostník už platím mesačné odvody (ZP a SP), môžem požiadať o alikvotné vrátenie časti odvodov zo SP (po podanie DP v roku 2014)? Pokiaľ som to dobré rozumela, tak ZP vráti preplatky, ale SP nie.

Ďakujem vopred.
Katy a R akú alikvotnú časť máš na mysli??? - pltíš podľa dosiahnutéh príjmu ..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    SP nerobí ročné zúčtovanie, zaplatené poistné SZČO by ti vrátila len v prípade, ak tvoj príjem z dohody prekročí maximálny mesačný vymeriavací základ (3930€ mesačne). Nerobí to automaticky, o vrátenie zaplateného poistného SZČO treba požiadať.

    MatoH je offline (nepripojený) MatoH

    MatoH
    Otázkou je, čo znamená preplatok. Ak sa presiahne maximálny vymeriavací základ, tak ZP aj SP vráti preplatok pre osoby v súbehu - tam ale treba požiadať o spustenie súbehu, oni to prepočítajú a vyjde im, aký preplatok je. Ten sa dá buď použiť na uhradenie poistného za ďalšie mesiace, alebo ho môžu poslať na účet. Ak ale súčet vymeriavacích základov nedosiahne maximálny, tak nie je čo vracať. Rozdiel medzi SP a ZP je v tom, ze pri ZP ide o preddavky a celková výška poistného sa vypočíta na základe ročného zúčtovania, kde sa porovná s preddavkami. Pri SP ide o poistné (teda istú formu poplatku), a teda už sa nič neprepočítava s výnimkou súbehu a dosiahnutia maximálneho vymeriavacieho základu - teraz je 3930 €.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad ZP vráti preplatok v priebehu roka len v prípade, že SZČO bol časť mesiaca na PN (s nárokom na nemocenské), alebo platil preddavky vo vyššej sume ako vyšli z RZZP.
    Katy a R veď samozrejme - preto som priložila link, kde je aj maximálny VZ pre ZP v roku 2013 ..
    Samorejme, že brigáda (dohoda) nie je dôvod na preplatok
    veronikasad Preplatky, o ktorých som písala, nesúvisia s max. VZ. Samozrejme, v prípade PN-ky pri vyššom príjme môže potom vzniknúť nedoplatok v RZZP.
      zbaliť

    SZČO a dohodár - môžem požiadať o alikvotné vrátenie časti odvodov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.