Zavrieť

Porady

Nahrada škody.. Platiť či nie ??

Dobrý deň !

Dnes som dostal velmi "prijemnu" postu . Obsah :

Vec: Ziadost o nahradu skody

Dna 22.07.2011 ste svojim pocinanim sposobil skodu na vozidle zamestnavatela. V uvedeny den ste viedol motorove vozidlo zamestnavatela. Vozidlo na zaciatku pracovneho nevykazovalo ziadne znamky poruchy.Svojim sposobom jazdy ste motor dostal do neprimerane vysokych otacok, co casom sposobilo prehriatie motora a nasledne vyparenie vody z chladica co sposobilo znacne skody na motore. Napriek svetelnemu signalu, ktory vozidlo vysielalo, ste pokracoval v jazde bez toho aby ste na vozidle chybu odstranil alebo nahlasil vadu vozidla. Vyska skody je vycislena na zaklade dodavatelskych faktur na 1200 €. Na zaklade evidovanych vam vyplatenych miezd za rok 2011, podla zakonnika prace je vasa priemerna mesacna mzda 249,95 €. Podla § 181 Zakonnika prace ma zamestnavatel narok na nahradu skody az do vysky 4 nasobku priemerneho mesacneho zarobku. Preto Vas ziadam o uhradu casti Vami sposobenej skody vo vyske 999,80 € a to do 14 dni od dorucenia tejto ziadost . V pripade ze neobdrzime uhradu v stanovenom termine, budeme tuto ciastku vymahat sudnou cestou a Vam vzniknu dodatocne naklady pravneho zastupenia a trov konania.

A teraz vysvetlenie danej situacie :
1,V danej firme som bol zamestnany na dohodu o brigadnickej praci studentov - podla §223 a 227 zakonnika prace. Dalsie dohodnute podmienky - §224 a 225 ... §225 hovori :

§ 225

(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi, s ktorým uzatvoril dohodu podľa § 223, za škodu spôsobenú zavineným porušením povinností pri výkone práce alebo priamej súvislosti s ním rovnako ako zamestnanec v pracovnom pomere. Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti nesmie presiahnuť tretinu skutočnej škody a nesmie byť vyššia ako tretina odmeny dohodnutej za vykonanie tejto práce okrem prípadov podľa § 182 až 185.

§182 a 185 sa tyka hmotnej zodpovednosti ktoru som nemal . Z toho mi jasne vyplyva ze max pozadovana ciastka moze byt 400 € = 1/3 z 1200. Nerozumiem vsak tretine odmeny dohodnutej za vykonanie tejto prace - bola to hodinovka nie ukolovka, tu sa uz trocha stracam.


2, Signalizacia kontrolky bola hlasena veducemu pracovnikovi a hned potom som vozidlo odstavil- no uz prilis neskoro .

3, V mesiacoch marec - jul som bol evidovany na urade prace , cize moj prijem nesmel presiahnut sumu 120 € o com som pravidelne nosil potvrdenie z uvedenej firmy. Za mesiace januar a februar by som musel zarobit okolo 570 € aby som dosiahol uvedenu priemernu mzdu co je v rozpore s dohodou o brig. praci studentov - max 20 hod. tyzdenne ..

4, Da sa preukazatelne dokazat ze porucha bola sposobena mojou nedbanlivostou ?

Nehovoriac o tom ze za mesiac JUL som uz ziadnu mzdu NEDOSTAL. A perlickou je aj to ze adresa bola spravna no krstne meno adresata si trochu splietli..

Takze poradaci co navrhujete - platit ci neplatit ?

A velmi sa ospravedlnujem za obsiahlost no pre priblizenie celej situacie to bolo nevyhnutne .. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Nezaplatiť.Zamestnávatel musí dokázať ,že kontrolka svietila a že vás oboznámil zo všetkými funkciami vozidla.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Milý študent, niečo mi tu nesedí. Ako si mohol pracovať na DoBPŠ a súčasne byť evidovaný na UP. (dohoda sa odovzdáva pred začiatkom výkonu práce)

    Priemerný zárobok sa počíta z príjmu za predch.kal. štvrťrok.
    Naposledy upravil veronikasad : 30.08.11 at 15:43

    up4anything je offline (nepripojený) up4anything

    up4anything
    Dohodu som podpisal v case ked som studoval na VS .. Moje studium som ukoncil a zacal sa evidovat na urade prace ... Cize ak spravne rozumiem DoBŠP zanikla dnom ukoncenia studia a mal som dostat na podpis novu dohodu ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    up4anything Pozri príspevok
    Dohodu som podpisal v case ked som studoval na VS .. Moje studium som ukoncil a zacal sa evidovat na urade prace ... Cize ak spravne rozumiem DoBŠP zanikla dnom ukoncenia studia a mal som dostat na podpis novu dohodu ?
    zaniká uplynutím obdobia, na ktoré bola podpísaná. V tvojom prípade si ale nesplnil inú podmienku - nahlásenie dohody pred začiatkom výkonu práce.
    (mal si DOBPŠ ukončiť a uzatvoriť novú a túto nahlásiť na UP). Ak to na UP zistia, pravdepodobne ťa vyradia spätne z evidencie.

    up4anything je offline (nepripojený) up4anything

    up4anything
    veronikasad Pozri príspevok
    zaniká uplynutím obdobia, na ktoré bola podpísaná. V tvojom prípade si ale nesplnil inú podmienku - nahlásenie dohody pred začiatkom výkonu práce.
    (mal si DOBPŠ ukončiť a uzatvoriť novú a túto nahlásiť na UP). Ak to na UP zistia, pravdepodobne ťa vyradia spätne z evidencie.
    UP mal k dispozicii moju DoBŠP ktoru som im poskytol na zaciatku evidencie. A bola na dobu neurcitu - preto ma zaujimalo ci moze zaniknut dnom kedy prestavam byt studentom.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    up4anything Pozri príspevok
    Dohodu som podpisal v case ked som studoval na VS .. Moje studium som ukoncil a zacal sa evidovat na urade prace ... Cize ak spravne rozumiem DoBŠP zanikla dnom ukoncenia studia a mal som dostat na podpis novu dohodu ?
    Nie, ak si ju podpísal v čase, keď si bol študentom, nezanikla, táto zaniká až dobou skončenia prác na dohodu, alebo výpoveďou.

    up4anything je offline (nepripojený) up4anything

    up4anything
    svetlik Pozri príspevok
    Bol si pouceny o sposobe vedenia vozidla, vsetkych symboloch na palubnej doske a co znamenaju?

    Bolo auto sposobile na jazdu uz pred tym ako ti ho odovzdali?

    K tomu upozorneniu - kedy presne si upozornil, po 150 km jazdy s blikajucou kontrolkou? Alebo ihned?

    Platit alebo neplatit? Na toto sa odpoved pri tom minimalnom popise skutkoveho stavu neda, ale ... ak zaplatis hoci aj ciastocne uz sa to moze chapat - za urcitych okolnosti ako uznanie naroku co do jeho zakladau, co by ti nasledne stazilo situaciu.
    Pouceny som nebol, dokonca som sa dozvedel ze tam chybal olej - kontrolu vozidla som nemal na starosti. Upozornil som ihned ako zacala svietit no az po pokyne veduceho pracovnika som zastal - max 500 m aj to uz prehanam cize predpokladam ze vozidlo nebolo v poriadku uz na zaciatku jazdy no signalizovalo to az neskoro .. Ak ale nezaplatim mozem sa vlacit po sudoch dost dlho a firma ma viac prostriedkov na to aby si mohla dovolit sudny spor nez ja

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    up4anything Pozri príspevok
    Pouceny som nebol, dokonca som sa dozvedel ze tam chybal olej - kontrolu vozidla som nemal na starosti. Upozornil som ihned ako zacala svietit no az po pokyne veduceho pracovnika som zastal - max 500 m aj to uz prehanam cize predpokladam ze vozidlo nebolo v poriadku uz na zaciatku jazdy no signalizovalo to az neskoro .. Ak ale nezaplatim mozem sa vlacit po sudoch dost dlho a firma ma viac prostriedkov na to aby si mohla dovolit sudny spor nez ja
    Ak sa nechceš vláčiť po súdoch, žiadaj aspoň spôsob výpočtu priemerného zárobku a z neho sa odvíjajúcej náhrady.

    A dobre si pozri § 225 Zákonníka práce.

    up4anything je offline (nepripojený) up4anything

    up4anything
    veronikasad Pozri príspevok
    Ak sa nechceš vláčiť po súdoch, žiadaj aspoň spôsob výpočtu priemerného zárobku a z neho sa odvíjajúcej náhrady.

    A dobre si pozri § 225 Zákonníka práce.

    Nepozrel som si ho dobre ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    up4anything Pozri príspevok
    Nepozrel som si ho dobre ?
    pozrel, preto neviem ako k požadovanej výške náhrade škody došli ...

    up4anything je offline (nepripojený) up4anything

    up4anything
    veronikasad Pozri príspevok
    pozrel, preto neviem ako k požadovanej výške náhrade škody došli ...
    VĎAKA ... a dosli k nej najpravdepodobnejsie tak ze ma povazovali za zamestnanca a nie za dohodara podla §223.. a na zamestnancov sa tusim vztahuje §181 podla ktoreho mi vyratali vysku nahrady skody ..

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    up4anything Pozri príspevok
    VĎAKA ... a dosli k nej najpravdepodobnejsie tak ze ma povazovali za zamestnanca a nie za dohodara podla §223.. a na zamestnancov sa tusim vztahuje §181 podla ktoreho mi vyratali vysku nahrady skody ..
    že vyrátali 3-násobok priemernej mesačnej mzdy je mi jasné, ale z čoho to vyrátali nie ...

    Ale treba sa odvolať a upozorniť na § 225 ZP.

    svetlik je offline (nepripojený) svetlik

    svetlik
    Ja by som sa radsej po sudoch vlacil, pretoze na jednoznacnu zalezitost pre zamestnavatela to ale rozhodne nevyzera, prave naopak.

    up4anything je offline (nepripojený) up4anything

    up4anything
    svetlik Pozri príspevok
    Ja by som sa radsej po sudoch vlacil, pretoze na jednoznacnu zalezitost pre zamestnavatela to ale rozhodne nevyzera, prave naopak.
    Rozhodne nie ale peniaze robia svoje .. A ak by som chcel ist do sporu aj ja by som potreboval nejakeho pravneho zastupcu ..

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    up4anything Pozri príspevok
    Rozhodne nie ale peniaze robia svoje .. A ak by som chcel ist do sporu aj ja by som potreboval nejakeho pravneho zastupcu ..
    nemusíš isť do sporu, ale vysvetlenie výšky náhrady škody žiadať môžeš.

    V mesiaci júli si pracoval ? Zamestnávatel nemá právo bez podpísanej dohody o zrážkach zo mzdy, zadržať ti odmeny za vykonanú prácu.

    svetlik je offline (nepripojený) svetlik

    svetlik
    Bol si pouceny o sposobe vedenia vozidla, vsetkych symboloch na palubnej doske a co znamenaju?

    Bolo auto sposobile na jazdu uz pred tym ako ti ho odovzdali?

    K tomu upozorneniu - kedy presne si upozornil, po 150 km jazdy s blikajucou kontrolkou? Alebo ihned?

    Platit alebo neplatit? Na toto sa odpoved pri tom minimalnom popise skutkoveho stavu neda, ale ... ak zaplatis hoci aj ciastocne uz sa to moze chapat - za urcitych okolnosti ako uznanie naroku co do jeho zakladau, co by ti nasledne stazilo situaciu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.