Zavrieť

Porady

Zúčtovanie v interných dokladoch

Ahojte, nemá niekto skúsenosti so zúčtovaním v interných dokladoch? Ide o to, že odberateľ nám posiela platobné avíza o tom čo sa nám chystá zaplatiť. On si v tom avíze zúčtuje všetky pohľadávky aj záväzky ktoré voči sebe máme. Čiže sú tam aj rôzne skontá a pod. Ja by som to chcela robiť cez interné doklady ale aj keď mám zaškrtnuté políčko k likvidácii túto položku mi pri likvidovaní cez banku nezobrazuje. Neviete niekto ako na to?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Ivettka Pozri príspevok
    Ahojte, nemá niekto skúsenosti so zúčtovaním v interných dokladoch? Ide o to, že odberateľ nám posiela platobné avíza o tom čo sa nám chystá zaplatiť. On si v tom avíze zúčtuje všetky pohľadávky aj záväzky ktoré voči sebe máme. Čiže sú tam aj rôzne skontá a pod. Ja by som to chcela robiť cez interné doklady ale aj keď mám zaškrtnuté políčko k likvidácii túto položku mi pri likvidovaní cez banku nezobrazuje. Neviete niekto ako na to?
    Ak v tom avíze sú len informácie o tom, čo sa chystá urobiť, a následne sa to zrealizuje cez banku, tak o tom neúčtuješ, pretože to zaúčtuješ až na základe výpisu z účtu.
    Z toho, čo uvádzaš, myslím, že by bolo vhodnejšie, predpokladám, že Vám zašle toto avízo a uhradí Vám iba rozdiel, t.j. ide v podstate o Oznámenie o jednostrannom zápočte vzájomných pohľadávok a záväzkov.
    Máš podľa mňa 2 možnosti.
    1. buď túto informáciu - avízo akceptujete, ak ho máte riadne podpísané odberateľom, so všetkými potrebnými náležitosťami, ako dodávateľ, odberateľ, údaje o firmách, kto koná za firmu a pod. a sumy aj Vám súhlasia, môžeš na jeho základe zaúčtovať cez interné doklady ako úhradu tam uvedených pohľadávok aj záväzkov, ktoré máš aj ty zaúčtované a teda súhlasia v podstate ako započítanie PaZ.
    2. alebo ak tento doklad - avízo nie je podpísané a pod. (prišlo len e-mailom bez zaručeného el. podpisu a pod.), buď sama vypracuj Jednostranný zápočet, alebo ho žiadaj od odberateľa.
    Tento následne zaúčtuješ cez Interné doklady-v banke sa ti nezobrazí, ale SW to prevezme do Peňažného denníka -v JÚ, čiže nemusíš účtovať závierkové úpravy, ak účtuješ v PÚ, tak sa likvidácia prejaví v knihách pohľadávok aj záväzkov.
    Rozdiel, ktorý uhradia bude následná likvidácia záväzku podľa bank. výpisu.

    Platí za predpokladu, že všetky pohľadávky aj záväzky, čiže faktúry, dobropisy aj skontá máš zaúčtované v Knihách pohľ. a záv.

    mimča je offline (nepripojený) mimča

    mimča
    Prajem pekný deň...
    tiež mám problém s ID... nesedia mi vzájomné zápočty fa..
    Mám napr.
    Pohľadávka VF 2235,-
    Záväzok DF 2235,-
    - vzájomný zápočet robím následovne (aj na porade je odporúčaný tento postup)
    Nový interný doklad - položky dokladu - likvidovať výberom - výberiem pohľadávku 2235,- , druhá položka dokladu, vyber záväzku 2235,- a uložiť
    no ked uložim ID vyjde mi výsledná suma 4435,-a následne mi ju dá celú do príjmov v Penažnom denniku mi to zúčtuje celú sumu do 4435,- (nie ako 2235,- príjem -2235,- výdaj)
    kde robím chybu?
    môžem vzájomný zápočet robiť cez 2 interné doklady? - tak by to mohlo byť správne..

    bobo1 je offline (nepripojený) bobo1

    bobo1
    Ja nerobím zápočty cez interné doklady. Nahodím to cez pokladňu - akože v hotovosti za faktúry uvedené v zápočte zaplatím a hotovosť za neuhradené faktúry uvedené v zápočte zinkasujem. Stav pokladne mi to neovplyvní a mám zlikvidované príslušné prijaté a vydané faktúry.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Stav pokladne ti to síce neovplyvní, napriek tomu odporúčam účtovať cez interné doklady. Pre účtovanie cez hotovosť ti chýba základná vec: doklad o úhrade dodávateľských faktúr vystavený prijímateľom hotovosti teda dodávateľom

    pohodička je offline (nepripojený) pohodička

    pohodička
    Ja to robím v Pohode ID (ak mám zmluvu alebo ju vyhotovím a pošlem druhej strane), ale cez vnútropodnikové zúčtovanie účet 395, cez pokladňu zúčtujem len ak mám pokladničné doklady potvrdené oboma stranami (tie vystavím aj druhej strane a počkám na potvrdenie, ak nepríde, tak robím zmluvu a posielam jednostranne). Zatiaľ ma nikto neupozornil, že to robím zle (žiadna kontrola).

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    mimča Pozri príspevok
    Prajem pekný deň...
    tiež mám problém s ID... nesedia mi vzájomné zápočty fa..
    Mám napr.
    Pohľadávka VF 2235,-
    Záväzok DF 2235,-
    - vzájomný zápočet robím následovne (aj na porade je odporúčaný tento postup)
    Nový interný doklad - položky dokladu - likvidovať výberom - výberiem pohľadávku 2235,- , druhá položka dokladu, vyber záväzku 2235,- a uložiť
    no ked uložim ID vyjde mi výsledná suma 4435,-a následne mi ju dá celú do príjmov v Penažnom denniku mi to zúčtuje celú sumu do 4435,- (nie ako 2235,- príjem -2235,- výdaj)
    kde robím chybu?
    môžem vzájomný zápočet robiť cez 2 interné doklady? - tak by to mohlo byť správne..
    Predpokladám, že účtuješ v jÚ.
    Máš to dobre, len v prípade úhrady dodávateľskej faktúry musíš zmeniť predkontáciu, aby to bolo podľa toho, o čo ide - 9VR, a podobne - VOZD, pretože ti zrejme pre obe likvidácie prevzalo predkontáciu - príjem , ktorá je zadaná v tej prvej časti - pod dátumami, keď si zadala prvú likvidáciu odberateľskej faktúry.
    Čiže keď už máš aj pohľadávky aj záväzky zlikvidované zápočtom v internom doklade, vojdi do položiek a tam uprav predkontáciu pre záväzok (tovar, réžia a pod.)
    Naposledy upravil atka4 : 30.03.08 at 18:43

    Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

    Alexandra777
    Ahojte, mohli by ste mi prosím Vás niekto poradiť, či musím, keď mám factoring, vystavovať ku každej účtovnej operácii účtovný doklad? Factoring sa účtuje 546/311, 315/646, 249/221 (tu je výpis z bankového účtu), 315/249, 315/325 - započítanie pohľ. a záväzkov voči fakt. spoločnosti. Takže dokopy 4 interné doklady?

    vrabcak je offline (nepripojený) vrabcak

    vrabcak
    atka4 Pozri príspevok
    Predpokladám, že účtuješ v jÚ.
    Máš to dobre, len v prípade úhrady dodávateľskej faktúry musíš zmeniť predkontáciu, aby to bolo podľa toho, o čo ide - 9VR, a podobne - VOZD, pretože ti zrejme pre obe likvidácie prevzalo predkontáciu - príjem , ktorá je zadaná v tej prvej časti - pod dátumami, keď si zadala prvú likvidáciu odberateľskej faktúry.
    Čiže keď už máš aj pohľadávky aj záväzky zlikvidované zápočtom v internom doklade, vojdi do položiek a tam uprav predkontáciu pre záväzok (tovar, réžia a pod.)
    mám rovnaký problém. podľa atky som upravila predkontáciu v položkách - pohľadávka-tovar 182,57 eur ostala, upravila som záväzok-réžia 182,57. výsledná suma = 365,14. v peňažnom denníku mám zaúčtovanie v poriadku, ale typ je v oboch prípadoch - príjem. netuším kde je chyba, ďakujem za každú radu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.