Zavrieť

Porady

Odmeňovanie učňov

Firma má uzavretú dohodu o uskutočňovaní praktického vyučovania žiakov so strednou spojenou školou, v rámci ktorej chodia učni na dva týždne v mesiaci na povinnú prax. Firma im vypláca 500,- sk mesačne (nie je to ustanovené v dohode). Treba s týmito učňami ešte spísať aj nejakú dohodu o brigádnickej činnosti, a treba ich prihlasovať aj do sociálnej poisťovne ? Nemáte s tým niekto skúsenosti ? Doteraz sme za nich odvádzali aj úrazové poistenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

    Martina80
    Áno, treba s nimi normálne uzavrieť dohodu o brigádnickej práci študenta. Netreba zabudnuť na BOZP a vyhlásenie nakoľko na to majú nárok.

    Mila je offline (nepripojený) Mila

    Mila
    Ja mám to isté a po 2 rokoch prihlasovania a odhlasovania som sa dohodla so školou na mesačnej sume a oni mi to faktúrujú podľa našej evidencie dochádzky a potom vyplácajú v škole. Je to jednoduchšie a nemala som žiaden problém sa dohodnúť.

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    Prosím poraďákov o radu,
    Firma uzatvorila dohodu so Stredným odborným učilišťom, v rámci ktorej chodia žiaci na povinnú prax, sú mesačne odmeňovaní sumov 1 000.-SK.
    Príjem za prácu žiakov v rámci praktického vyučovania sa zdaňuje,( Zákon č. 595/2003 § 5 pís. a) ak však majú podpísané daňové vyhlásenie tak daň je nulová. Odvod do Zdravotnej poisťovne nie. ( ak sa mýlim tak ma opravte )
    Ale neviem či je z tejto odmeny odvod do Sociálnej poisťove (úrazové a garančné poistenie )

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    Arava
    Prosím poraďákov o radu,
    Firma uzatvorila dohodu so Stredným odborným učilišťom, v rámci ktorej chodia žiaci na povinnú prax, sú mesačne odmeňovaní sumov 1 000.-SK.
    Príjem za prácu žiakov v rámci praktického vyučovania sa zdaňuje,( Zákon č. 595/2003 § 5 pís. a) ak však majú podpísané daňové vyhlásenie tak daň je nulová. Odvod do Zdravotnej poisťovne nie. ( ak sa mýlim tak ma opravte )
    Ale neviem či je z tejto odmeny odvod do Sociálnej poisťove (úrazové a garančné poistenie )
    Nikto nepozná správnu odpoveď???

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    somij
    Do SP sa poistné neplatí.
    Pozri aj tuto :
    http://www.porada.sk/showthread.php?...light=u%E8%F2a
    Ďakujem za odpoveď
    len nie som si istá či od 1.8.2006 nenastali nejaké zmeny v odvodoch na garančné poistenie.

    evika je offline (nepripojený) evika

    evika
    ja mám tiež učňov a povedali mi, že úrazové za nich platiť musím,takže za nich odvádzam je to 8 SK z tisícky nieje to veĺa a mám pokoj.
    evika.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    evika
    ja mám tiež učňov a povedali mi, že úrazové za nich platiť musím,takže za nich odvádzam je to 8 SK z tisícky nieje to veĺa a mám pokoj.
    evika.
    čiže si posielala aj prihlášku týchto učňov na Sociálnu poisťovňu?

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Ak by firma uzatvorila zmluvu o umožnení výuky odborného výcviku žiakom SOU pričom nie je dohodnutá cena práce, môže to byť aj tak?

    evire je offline (nepripojený) evire

    som zena -:))) evire
    Mám podobný problém, ktorý sa týka odborného výcviku žiakov. Na základe dohody
    medzi stredným odborným učilišťom a našou organizáciou budú učňom za prax
    vyplácané odmeny a tiež im budeme platiť štipendium.

    Uvedená téma nie je podrobnejšie a komplexne rozpracovaná v aktuálnom období, preto by som sa chcela spytat :

    -- na zdaňovanie tohto príjmu :
    a/ štipendium - vyplácané učňovi z prostriedkov organizácie je predmetom
    dane ? štipendium pre VŠ je oslobodené
    b/ odmeny -- predpokladám, že sú predmetom zdanenia.

    -- ako je to s platením odvodov ?

    Odmeny a štipendium má byť vyplácané cez mzdovú učtáreň organizácie,
    pričom to nema byť na základe dohody o brigádnickej činnosti.

    Ak nebudem mat uzatvorený pracovný pomer ani dohodu o pracovnej činnosti,
    nemôžem podpísať s učňom Vyhlásenie k dani a nemožu si uplatňovať mesačne nezdaniteľnú časť základu dane.

    Dakujem vopred za každu radu.


    <HR align=center width="100%" SIZE=2>

    evire je offline (nepripojený) evire

    som zena -:))) evire
    Mám podobný problém, ktorý sa týka odborného výcviku žiakov. Na základe dohody
    medzi stredným odborným učilišťom a našou organizáciou budú učňom za prax
    vyplácané odmeny a tiež im budeme platiť štipendium.

    Uvedená téma nie je podrobnejšie a komplexne rozpracovaná v aktuálnom období, preto by som sa chcela spytat :

    -- na zdaňovanie tohto príjmu :
    a/ štipendium - vyplácané učňovi z prostriedkov organizácie je predmetom
    dane ? štipendium pre VŠ je oslobodené
    b/ odmeny -- predpokladám, že sú predmetom zdanenia.

    -- ako je to s platením odvodov ?

    Odmeny a štipendium má byť vyplácané cez mzdovú učtáreň organizácie,
    pričom to nema byť na základe dohody o brigádnickej činnosti.

    Ak nebudem mat uzatvorený pracovný pomer ani dohodu o pracovnej činnosti,
    nemôžem podpísať s učňom Vyhlásenie k dani a nemožu si uplatňovať mesačne nezdaniteľnú časť základu dane.

    Dakujem vopred za každu radu.


    <HR align=center width="100%" SIZE=2>

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Štipendium z prostriedkov organizácie je podľa mňa zdaňované, tipla by som §5 ods.1 písm g). Odmeny sú zdaňované podľa §5 ods.1 písm.a) - čiže je to príjem zo závislej činnosti.
    Pokiaľ ide o podpísané vyhlásenie k dani - nezdaniteľnú časť si môže uplatniť každý, kto má príjem zo závislej činnosti u platiteľa tohoto príjmu. Vyhlásenie nie je viazané na pracovný pomer alebo dohodu. Čiže aj učeň môže podpísať vyhlásenie.
    Odvody sa zo štipendia ani z odmeny učňa neplatia. Nenahlasuje sa na SP ani na ZP.

    evire je offline (nepripojený) evire

    som zena -:))) evire
    Dakujem za odpoved. Neviete mi este prosim poradit, ako
    je upravený vzťah medzi organizáciou a učňom /nemá to byť prac.pomer, ani dohoda/. Existuje nejaký právny predpis upravujúci vyplácanie týchto odmien, príp. štipendia.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Zmluva medzi učňom a firmou sa neuzatvára žiadna. Učeň pracuje na základe zmluvy medzi učilišťom a firmou (viď školský zákon §43).
    Na odmeňovanie sa vzťahovala do 31.8.2008 vyhláška 245/1993 Z.z. Zruśená bola zákonom 245/2008 (školský zákon). Či bola niečim nahradená, momentálne neviem.
    Naposledy upravil Jana Motyčková : 08.09.09 at 11:32

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Zmluva medzi učňom a firmou sa neuzatvára žiadna. Učeň pracuje na základe zmluvy medzi učilišťom a firmou (viď školský zákon §43).
    Na odmeňovanie sa vzťahovala do 31.8.2008 vyhláška 245/1993 Z.z. Zruśená bola zákonom 245/2008 (školský zákon). Či bola niečim nahradená, momentálne neviem.
    Nahradená bola zákonom č. 184/2009 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý nadobudol účinnosť od 1.9.2009. Dávam do pozornosti, že týmto zákonom bol okrem iných novelizovaný aj zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, práve v častiach, ktoré sa týkajú zdaňovania, resp. nezdaňovania finančného a hmotného zabezpečenia. Pripájam info z DÚ.
    Arava Zmenilo sa niečo v odvodoch a zdaňovaní učňov, ktorí pracujú na základe zmluvy medzi učilišťom a firmou??

    cimovak je offline (nepripojený) cimovak

    cimovak
    Dobry deň.Potrebujem radu ohľadom toho ako mam zadať v mzdovom programe odmeny pre učnov s ktorými máme dohodu o zabezpečení praktického vyučovania žiakov SOS technickej.Neviem ako ich mám zaregistrovať do programu kedže niesú v normálnom pracovnom pomere ani na dohode.Neprihlásila som ich ani do SP a ZP.Zamestnávateľ im chce podľa 184/2009 posktnúť odmenu. Vopred ďakujem.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    To skôr zisti u dodávateľa softu, alebo aspoň napíš aký soft máš, možno tu niekto bude vedieť. V princípe nejak tak, aby z toho nešli žiadne odvody, iba daň, ak nemá podpísané vyhlásenie k dani.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.