Zavrieť

Porady

zivnost - spolu so sestrou?

Podnikám v oblasti prepravy na živnosť, v ktorej predmetom podnikania je okrem iného aj: " Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod)"
Spolu so sestrou (ktorá je momentálne nezamestnaná) by sme na moju živnosť chceli začať prevádzkovať trafiku. V akom právnom vzťahu by sme za týchto okolností boli? Bude zákonom vnímaná ako zamestnanec, musíme spolu uzavrieť nejakú zmluvu a pod.? Čo všetko z takéhoto vzťahu vyplýva? Čo odvody?



Alebo je výhodnejšie ak bude sestra podnikať na vlastnú živnosť? Chceli by sme mať však trafiku spoločne.


PS:
Vie prosím niekto, kde sa dajú do trafiky zohnať informačné tabule, resp. samolepky so zákazom predaja cigariet osobám mladším ako 18rokov a pod.?

Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Do úvahy prichádza pracovno-právny vzťah, t.j. zamestnávateľ a zamestnanec. To ale asi nechcete. V ďaľšom prípade si sestra musí založiť živnosť. Potom môžete podnikať na základe zmluvy o združení. Podľa nej môžete byť rovnocenné partnerky. O združení tu bolo napísané dosť. Treba vyhľadať. Do úvahy môže prichádzať založenie s.r.o. Ale prevádzka je drahšia (účtovníctvo...) Zatiaľ toľko.

    ilbi je offline (nepripojený) ilbi

    ilbi
    Odporúčal by som samostatnú živnosť pre sestru.. Bolo by to s veľkou pravdepodobnosťou najvýhodnejšie riešenie. V rámci iných právnych foriem by pripadalo do úvahy aj tiché spoločenstvo ale to by v tomto prípade asi nebolo výhodné.

    Odvody by potom prvý rok platila len na zdravotne poistenie a dobrovolne, ak by chcela, aj do socialnej. Za vymeriavaci zaklad by sa povazovala minimalna mzda v SR.

    Co sa tyka tych nalepiek, tak vydavatelstvo Praca, taketo veci ponuka...

    pieces je offline (nepripojený) pieces

    pieces
    ilbi Pozri príspevok
    Odporúčal by som samostatnú živnosť pre sestru.. Bolo by to s veľkou pravdepodobnosťou najvýhodnejšie riešenie. V rámci iných právnych foriem by pripadalo do úvahy aj tiché spoločenstvo ale to by v tomto prípade asi nebolo výhodné.

    Odvody by potom prvý rok platila len na zdravotne poistenie a dobrovolne, ak by chcela, aj do socialnej. Za vymeriavaci zaklad by sa povazovala minimalna mzda v SR.

    Co sa tyka tych nalepiek, tak vydavatelstvo Praca, taketo veci ponuka...
    Ekopo, Ilbi,

    ďakujem obom, sestra si vybavuje živnosť

    zivnost - spolu so sestrou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.