Zavrieť

Porady

Je nejaká účinná obrana voči necitlivému prístupu hospodára na susednom pozemku?

Vlastníme dva pozemky, medzi ktorými je pozemok v premenlivej šírke cca 40-60 metrov. Už som viackrát upozornila človeka, ktorý síce nie je vlastník, ale na pozemku hospodári, že si neželám, aby pri obrábaní čokoľvek sypal a striekal aj na naše pozemky. Pravdepodobne žije ešte v presvedčení, že môže rovnakými strojmi obrábať 200 hektárové lány ako sotva hektárový pozemok. Práve teraz sa pri nás preháňal s rozmetadlom umelého hnojiva a mám posypané všetko, vrátane dvora, schodov, prádla, zvierat, mňa... Nie je s ním žiadna reč, o jeho mentálnom vybavení vypovedá aj to, že už v minulosti sa na našom pozemku bol povoziť na tanku a neskôr sa nám len vysmial do tváre.
Snažíme sa hospodáriť prírode blízkym spôsobom a je pre nás slušnosť svojím konaním nezasahovať do susedných pozemkov.
Podobný problém riešim aj na druhej strane, kde susedíme s vinohradom. ktorý je striekaný za každého počasia - tam sme vysadili živý plot - cca 550 sadeníc.
Právo mi vraj nepomôže, pokiaľ nedokážem, že mi bola spôsobená škoda.
To mám stavať alebo vysádzať ploty, mať náklady a susedia zisk? Doprajem im, nech sa im darí spôsobom ktorý uznajú za vhodný oni, ale prečo mi nútia svoj spôsob?
Prosím poraďte, ako sa účinne brániť.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    clen je offline (nepripojený) clen

    právnik-reality clen
    Môžete sa obrátiť aj na obec so žiadosťoou podľa § 5 Občianskeho zákonníka, môže to byť rýchlejšie ako súdne rozhodnutie. Ak obec zakáže zásahy do vášho pozemku a oni zákaz porušia, môžu byť trestne stíhaný za marenie výkonu úradného rozhodnutia. Pre každý prípad je dobré zabezpečiť si svedkov a iné dôkazy (fotky)...
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    profesional Si si istý tým marením výkonu úradného rozhodnutia? Asi by si si mal pozrieť povahu kompetencie obce. Nejde o výkon prenesenej štátnej správy v tomto. Dokonca rozhodnutie obce má povahu iba predbežnú. V žiadn prípade by pri porušení nešlo o trestný čin. Obec v predmetnom konaní nemá povahu orgánu štátnej správy. Môže mať svedkov aj celý zástup. Pri podaní trestného pznámenia by dostal povereňák záchvat smiechu a vedel by, že bude ďalšia odmietačka..
    clen Úroveň našej polície je jedna vec (najmenej dôvery v EÚ), argumenty sú druhá vec. Prečo sa vôbec zaoberáš tým výkonom štátnej správy, nechápem...
    profesional To nebolo o úrovni polície. To bolo o tom, že sa mýliš. Nerešpektovanie rozhodnutia obce nebude v tomto prípade trestným činom
    clen ako chceš presvedčiť bez argumentu? Ja sa opieram o znenie zákona (Trestný poriadok, Obč. zákonník), ty zatiaľ o nič. Vôbec nerozumiem z čoho vychádzajú a a najmä kam smerujú tvoje úvahy o predbežnej povahe rozhodnutia a o tom, či je to výkon štátne správy alebo nie...
    profesional Naštuduj si základy trestného práva. A hlavne veci k povahe rozhodnutí. Nie každé rozhodnutie má povahu úradného rozhodnutia. Nie každé rozhodnutie je spôsobilé v prípade jeho zmarenia navodiť trestnosť. Rozhodnutie obce v tomto prípade má len predbežnú povahu. Upravuje stav dočasne. Obec nenahrádza súd. Oprávnenie obce nie je oprávnením štátneho orgánu. Mal by si si naštudovať aspoň základy.
    clen no čo, každého pochopiť nemusím
      zbaliť

    romana147 je offline (nepripojený) romana147

    romana147
    Teš sa , že v rozmetadle mal hnojivo umelé a nie BIO // nešlo by tie pozemky vymeniť - sceliť, aby bolo menej susedov

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Jedine súdnou cestou - zdržovacou žalobou.
    buchač Hehehe...a pokiaľ to súd začne vôbec riešiť, tak ten vinohrad bude dávno obratý a víno stočené do fliaš.
    dmc keby len stocene...ale uz aj vypite Tu pomoze u nas jedine. "aku pozicaj - taku vrat"

    Je nejaká účinná obrana voči necitlivému prístupu hospodára na susednom pozemku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.