Zavrieť

Porady

Exekučná zrážka

Prosím poradiť : z-nec ukončil PP vo firme :
A - 8.5.2014 a začal pracovať vo firme
B- 9.5.2014 a má nariadenú exekučnú zrážku.
Mzdový program mi nezrazil po zadaní do personalistiky zrážku ani vo firme B a ani vo firme A. V obidvoch prípadoch použil sumu na povinného - takže nevyšla zrážka. Je to správne alebo ako mám postupovať (keď majiteľom obidvoch firiem je tá istá osoba)?
Mám mu zrátať príjmy z oboch firiem a vyrátať zrážku? Jednalo by sa o 69,00 E.

Vo firme B sa mu upravila mzda - mzd.program mu už vyrátal zrážku. A čo firma A- z ktorej odišiel?
Nevie nikto poradiť?
Naposledy upravil Daniela12345 : 18.06.14 at 08:39
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Ahoj,

    vzťahujú sa na situáciu ustanovenia exe. poriadku Zmena platiteľa mzdy § 83 až § 88 Niekoľko platiteľov mzdy.

    Dajme tomu, že zamestnávateľ A nemohol urobiť zrážku. Posunul túto informáciu zamestnávateľovi B, aj s informáciou aká čiastka zo sumy na povinného už bola v daný mesiac. Zamestnávateľ A totiž nevie s istotou, či a aký príjem bude mať zamestnanec, takže v prvom rade použije sumu na povinného.

    B odpočítal sumu na povinného ak ešte bolo treba, a urobil zrážku.

    Podľa zákona by toto mal koordinovať najmä exekútor, no je v súlade so zákonom, ak sa informácie o stave exekúcie posunú novému zamestnávateľovi.
    Samozrejme obidvaja zamestnávatelia informujú exe o ukončení a začatí PP, a o ukončení vykonávania zrážok.

    Ak máš info z praxe, že sa ti podarilo túto vec dobre vyriešiť, daj vedieť.


    § 83
    (2) Povinnosť vykonávať zrážky zo mzdy vzniká novému platiteľovi mzdy už dňom, keď sa od povinného alebo od doterajšieho platiteľa mzdy dozvie, že bol vydaný príkaz na začatie exekúcie a pre aké pohľadávky; ak sa nedozvie o týchto okolnostiach nový platiteľ mzdy už skôr, vzniká mu táto povinnosť dňom, keď sa mu doručil príkaz na začatie exekúcie alebo exekučný príkaz podľa § 84 ods. 3. Poradie, ktoré získala pohľadávka oprávneného podľa § 72 ods. 3, zostáva zachované aj u nového platiteľa mzdy.

    § 84
    (3) Exekútor doručí tomu, u koho povinný novo nastúpil do zamestnania, do vlastných rúk príkaz na začatie exekúcie a exekučný príkaz podľa § 67 a 68, oboznámi ho s doterajším priebehom exekúcie, najmä s výškou doteraz vykonaných zrážok, uvedie, aká vysoká je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať, a aké je jej poradie; prikáže mu, aby odo dňa, keď sa mu príkaz na začatie exekúcie alebo exekučný príkaz doručí, v zrážkach zo mzdy povinného pokračoval, a upozorní ho na všetky jeho povinnosti pri vykonávaní exekúcie zrážkami zo mzdy.
    Naposledy upravil Zuzanka_ba : 14.07.14 at 15:56 Dôvod: Doplnený paragraf
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Daniela12345 Postupovala som podľa ust § 83,84- oznamovala som ukončenie PP, začiatok PP u nového z-teľa - nový ex. píkaz pre novú firmu mi nedošiel - myslín že som niekde čítala, že poradie ex.zrážok sa zachováva aj pre nového zamestnávateľa. Použila som aj ust.§ 88 ods.1 - pán exekútor sa namňa cez tel. vyziapal, že si neviem vyrátať zrážku, že on sa ešte s tým nestretol, aby účtovníčka si dačo vyžiadala od exekútora a že on nemá tam zákonný termín. Tak v zlosti som použila výpočet podľa vlastného uváženia - rozdelila som nepost. sumu primerane a vyrátala zrážky v obidvoch firmách.Moja doterajšia skúsenosť s p. exekútormi ne je dobrá.
    Zuzanka_ba Čo k tomu ziapaniu dodať, je to hanba. Aj ja mám skúsenosť, že nerobia svoju prácu podľa § 88. U mojich dohodárov, ktorí majú malé príjmy, mi nedodajú informáciu o sume na povinného ktorú nemám zraziť. A tak, keď neviem nič, uplatním celú sumu u mňa, a samozrejme výsledkom je, že exe nič nepošlem. Takže sami sebe škodia, keď sa im nechce toto riešiť.
    Poradie je zachované podľa § 83 ods. 2, správne robíš.
    Dobre si to vyriešila, neukrátila si ani povinného ani exekútora.
    Daniela12345 Ani k dnešnému dňu mi neodpovedal na moju žiadosť. Ja som to mala trocha ľahšie, lebo som vedela príjem zamestnanca v obidvoch firmách. Ak ex.neodpovedá, ja by som postupovala rovnako.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.