Zavrieť

Porady

Poškodené bankovky

Niekto nám, možno náhodou, možno naschvál, podstrčil obhorené bankovky, spolu 120,--. Na pošte a v Dexii nám ich vymeniť odmietli, že "chýba obraz". Neviete, kde by sa dali vymeniť a koľko to stojí? Nie je to veľa, ale skôr, než ich zahodím, skúšam ešte toto. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sysula je offline (nepripojený) sysula

    sysula
    maturantka
    Niekto nám, možno náhodou, možno naschvál, podstrčil obhorené bankovky, spolu 120,--. Na pošte a v Dexii nám ich vymeniť odmietli, že "chýba obraz". Neviete, kde by sa dali vymeniť a koľko to stojí? Nie je to veľa, ale skôr, než ich zahodím, skúšam ešte toto. Ďakujem.
    Najskôr ti ich vymenia n NBS. Pokial viem, tak tam s tým problém nie je.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    maturantka
    Niekto nám, možno náhodou, možno naschvál, podstrčil obhorené bankovky, spolu 120,--. Na pošte a v Dexii nám ich vymeniť odmietli, že "chýba obraz". Neviete, kde by sa dali vymeniť a koľko to stojí? Nie je to veľa, ale skôr, než ich zahodím, skúšam ešte toto. Ďakujem.
    Závisí, koľko z nich chýba, kedysi to bolo tak,ak si dobre pamätám, že ak chýba 1/4 dajú ti celú hodnotu bankovky, ak 1/2 chýby dajú 3/4 , proste vždy o 1/4menej. Mylím, že to stále platí.

    dana

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    No tak napíšem vlastnú skúsenosť. Tiež sme mali poškodené bankovky ( stokorunáčka sa dostala škrečkovi do akvárka :p ). No a tisíc korunáčku a päťsto ( syn dostal výplatu zo žatvy u starkého a samozrejme obálku otvoril tak, že roztrhol peniaze ). V ČSOB-čke nám to vymeniť vôbec nechceli, že máme ísť do svojej banky ( mimochodom aj tu máme účet, ale rušíme ho kvôli "príjemnému" správaniu zamestnankyne ). No a v Tatra banke vôbec nebol problém, len nás upozornila, že za každú bankovku zaplatíme 10,-Sk, a ešte nám dala vraj na pamiatku tie odtrhnuté čiastky. Syn bol celý rád, veď to boli ťažko zarobené peniaze.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    dana9
    Závisí, koľko z nich chýba, kedysi to bolo tak,ak si dobre pamätám, že ak chýba 1/4 dajú ti celú hodnotu bankovky, ak 1/2 chýby dajú 3/4 , proste vždy o 1/4menej. Mylím, že to stále platí.

    dana
    Teraz to jednoznačne urpavuje Vyhláška NBS č. 465/2001 (v prílohe), podľa ktorej sa poskytne celá nominálna hodnota bankovky, pokiaľ sa predloží bankovka, ktorej predložená plocha je viac ako 50,5 % pôvodnej plochy bankovky. Rovnako sa poskytne celá náhrada, ak sa predloží bankovka roztrhnutá na dve a viac častí, pričom nie sú pochybnosti, že jednotlivé časti pochádzajú z jednej bankovky.

    NBS si myslím za túto službu nič neúčtuje, niektoré banky môžu za to vyžadovať poplatok.

    Pre SImonaB: z vyhlášky je evidentné, prečo vám pracovníčka dala zvyšky bankoviek na pamiatku - lebo dobre poznala vyhlášku a vedela, že zvyšok menší ako polovica nie je podstatný.

    Každý iný spôsob (výplata len polovice nominálu) je nezákonný, pretože banka, ktorá vám vyplatí iba polovicu nominálu, by v NBS dostala napr. za väčšiu ako polovicu bankovky celú nominálnu hodnotu.

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Ďakujem všetkým, zvlášť Chotobovi, klobúk dole, takto na počkanie takú špeciálnu vyhlášku nájsť ... Ešte nájsť tú banku. Z tej vyhlášky mi to vychádza, že banky by mali poškodené bankovky vymieňať automaticky (par. 4 ods.1). Tak prečo ma z mojej Dexie poslali preč, že to my ti nevymeníme, skús vo VÚB... Čo vy na to, má zmysel sa domáhať toho, že sú povinní (s vyhláškou v ruke)... Ďakujem.

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    maturantka
    Z tej vyhlášky mi to vychádza, že banky by mali poškodené bankovky vymieňať automaticky (par. 4 ods.1). Tak prečo ma z mojej Dexie poslali preč, že to my ti nevymeníme, skús vo VÚB... Čo vy na to, má zmysel sa domáhať toho, že sú povinní (s vyhláškou v ruke)... Ďakujem.
    Tiež by ma to zaujímalo.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    maturantka
    Ďakujem všetkým, zvlášť Chotobovi, klobúk dole, takto na počkanie takú špeciálnu vyhlášku nájsť ... Ešte nájsť tú banku. Z tej vyhlášky mi to vychádza, že banky by mali poškodené bankovky vymieňať automaticky (par. 4 ods.1). Tak prečo ma z mojej Dexie poslali preč, že to my ti nevymeníme, skús vo VÚB... Čo vy na to, má zmysel sa domáhať toho, že sú povinní (s vyhláškou v ruke)... Ďakujem.
    Má význam ničiť si vlastné zdravie kvôli tomuto?
    Predpokladám, že v Tvojom blízkom okolí sa nájde aj iná banka, v ktorej sa takáto transakcia dá zrealizovať bez "nervov".
    V prípade neochoty na strane pracovníkov podobných inštitúcii si zvyknem povedať, že konkurencia mi ochotne poskytne služby ...
    Iné je to v prípade, ak má niekto monopol na podobné služby. Vtedy už "vyskakujem" dosť vysoko (možno aj vyššie ako je môj plat ) pri domáhaní sa mojich práv.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    maturantka
    Ďakujem všetkým, zvlášť Chotobovi, klobúk dole, takto na počkanie takú špeciálnu vyhlášku nájsť ... Ešte nájsť tú banku. Z tej vyhlášky mi to vychádza, že banky by mali poškodené bankovky vymieňať automaticky (par. 4 ods.1). Tak prečo ma z mojej Dexie poslali preč, že to my ti nevymeníme, skús vo VÚB... Čo vy na to, má zmysel sa domáhať toho, že sú povinní (s vyhláškou v ruke)... Ďakujem.
    V podstate išlo o neochotu samotnej pracovníčky ako o neochotu banky. Pracovníčka takúto bankovku musí extra evidovať a odviezť bokom od ostatných a dať ju na likvidáciu. Proste sa jej len nechcelo vypisovať papiere a pridávať si robotu. Ochotne ťa poslala do druhej banky, lebo vedela ze to vymenia v hociktorej.

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Jozef I., idem do toho!!!! Keď už tam mám účet toľké roky, nech sa starajú!

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Píšem možno po funuse, ale mne práve v ČSOB vymenili 5 poškodeným tísíckorunáčok bez akéhokoľvek problému, pričom v tej banke vôbec nemám zriadený účet. Bola však bližšie ako "moja" banka, tak som tam vbehla a absolútne bez problémov mi to pani ochotne vymenila... Toto je zas moja skúsenosť s ČSOB - takže nezáleží na banke, ale konkrétnych ľuďoch... žiaľ!

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Takže do Dexie som vošla povzbudená tou vyhláškou s tým, že keď bude treba, budem sa aj hádať. Známu za okienkom, ktorá mi predtým povedala do očí "to ti my nevymeníme, skús VÚB", som si akože nevšimla a išla som k inej - anonymnej pracovníčke. A čuduj sa svete, bez jediného slova námietky a bez jedinej koruny poplatkov mi tie dve prepálené bankovky vymenila za iné. Zase sa potvrdilo staré známe "Dôveruj, ale preveruj!". Ďakujem Vám všetkým za dodanie guráže.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.