Zavrieť

Porady

Palenie odpadu

Ako je s palením odpadu na zahrade? vraj je to zakazane. Co s tym ak niekto bura starý dom a pali namorene hranoly zo strechy?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
kello Pozri príspevok
Ako je s palením odpadu na zahrade? vraj je to zakazane. Co s tym ak niekto bura starý dom a pali namorene hranoly zo strechy?
Každé mesto, a obec to má riešené vo VZN.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Kello, sorry za moje pobúrenie!!!
Nemusí byť každý človek znalec zákonov...ale páliť napustené hranoly v záhrade? To snáď nie! Dym,smrad,exhaláty,toxický popolček....
Tebe by sa ako páčilo,keby Tvoj sused urobil niečo také?
Naši susedia také čosi tiež raz prihodili do krbu-veď zhorí a nik nás nevidí...
Celý náš dvor,dlažba, auto,prádlo-všetko bolo poprášené čiernymi mastnými sadzami...

Spaľovanie lístia, konárov, zvyškov rastlín po zbere úrody a ostatného odpadu zo záhrad a domácnosti, je zakázané a škodlivé.
Tento zákaz upravujú tieto zákony:
zákon NR SR č. 223/2001 Z. z. o odpadoch v znení neskorších predpisov,
zákon NR SR č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov,
zákon č. 40/1964 Zb. (občiansky zákonník) v znení neskorších predpisov.
Pri spaľovaní odpadov na záhradách sa uvoľňujú toxické látky, ako napríklad oxid uhoľnatý, dráždivý čpavok, uhľovodíky, dechtové látky a mnohé ďalšie zdraviu škodlivé látky. Uvoľňujú sa škodlivé látky v ešte vyšších koncentráciách, než je to v mnohých priemyselných závodoch. Dôvodom je horenie za nízkych teplôt a nedostatočného okysličovania.
Pálením zeleného odpadu, keď nad dedinami, ale aj mimo nich, sa vznášajú mračná bieleho zapáchajúceho a škodlivého dymu, dochádza k porušovaniu Občianskeho zákonníka. Podľa neho nikto nesmie nad mieru prípustnú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami a podobne.
Spaľovanie odpadu predstavuje aj porušovanie zákona o odpadoch, je totiž zakázané zneškodňovať (spaľovať, skládkovať) odpad inde ako v zariadeniach na to určených, teda v spaľovniach alebo na skládkach odpadov. Zákon o ochrane pred požiarmi zas hovorí, že sa nesmie zakladať oheň tam, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu a že sa nesmú vypaľovať porasty bylín, kríkov
0 0
kello kello

kello je offline (nepripojený) kello

arizona ved som aj zavolál mesku policii dnes a prišli, straštné to bolo aký kudol čierneho dymu šiel nahor
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

kello Pozri príspevok
arizona ved som aj zavolál mesku policii dnes a prišli, straštné to bolo aký kudol čierneho dymu šiel nahor
Ja som sa zľakla, že to Ty chceš páliť...
0 0
kanovotvar kanovotvar

kanovotvar je offline (nepripojený) kanovotvar

kello Pozri príspevok
Ako je s palením odpadu na zahrade? vraj je to zakazane. Co s tym ak niekto bura starý dom a pali namorene hranoly zo strechy?
Stačí obyčajné fólia a už je neobyčajný smrad a škodliviny.
Naposledy upravil arizona : 02.12.08 at 20:42
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Dávnejšie som počul, že plastové fľaše sú nepríjemné hlavne preto, že sa v prírode nerozkladajú (tak rýchlo) . Keď ich oddelene spálime a v malom množstve 1-2, nie je vraj to príliš škodlivé. Môže to byť pravda?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

kello Pozri príspevok
arizona ved som aj zavolál mesku policii dnes a prišli, straštné to bolo aký kudol čierneho dymu šiel nahor
A ako to vyriesili? Pretoze podla mojich skusenosti je problem aj v tom, ze je zakon, ale ak v nom nie su ucinne sankcie...
0 0
kufer kufer

kufer je offline (nepripojený) kufer

ľudia na dedinách pália veselo ďalej. Napríklad po zbere zemiakov býva zamorená celá dolina. Zákon je jedna vec, ale nikto to nerieši. Dediny nemajú svoju políciu a štátna polícia to nechce riešiť. Starostovia to tiež neriešia. Osveta nezaberá, lebo kompostovanie je pre týchto paličov práca naviac.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Náš sused má odpojený plyn..nemá na to,aby zaplatil ..tak páli //má 2 komíny a dva kotle//hocičo,čo horí,aby mali teplo...a kto ho donúti,aby mal zimu v dome?
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

petmar Pozri príspevok
Dávnejšie som počul, že plastové fľaše sú nepríjemné hlavne preto, že sa v prírode nerozkladajú (tak rýchlo) . Keď ich oddelene spálime a v malom množstve 1-2, nie je vraj to príliš škodlivé. Môže to byť pravda?
Musím ťa opraviť:
...nie je to príliš smradľavé. Škodlivé je to rovnako!
0 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

spalovanim plastov sa uvolnuju vtalaty,ktore sa dostanu do tela prostrednictvom ovocia a zeleniny.spalovanim pastov sa uvolnuju uhlovodiky,ktore prispievaju ku vzniku fotochemickeho smogu.napr spalenim jedneho kilograma PVC sa vyprodukuje take mnozstvo dioxinov ktore by sacilo na vyvolanie rakoviny u 50 000 laboratornych zvierat.Vsetky plasty sa dnes daju vyhodne predat. M y odovzdavame PET flase za vykupnu cenu asi 30 centov tj 9sk za kilogram.Blizzie info o separacii a odpadovom hospodarstve najdes na www.surany.sk
0 0
ikola1 ikola1

ikola1 je offline (nepripojený) ikola1

Dopočul som sa, že už sa páliť odpad v záhrdách môže, pretože to umožńuje nejaká novela zákona 314/2001 o ochrane pred požiarmi, že vraj to len treba vopred nahlásiť hasičom.Čo je na tom pravda? Aká je to novela? Alebo, kde to nájdem v zákone? A ešte, zákon o odpadoch to zakazuje a zákon o ochrane pred požiarmi to povoľuje. To kde sme?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

ikola1 Pozri príspevok
Dopočul som sa, že už sa páliť odpad v záhrdách môže, pretože to umožńuje nejaká novela zákona 314/2001 o ochrane pred požiarmi, že vraj to len treba vopred nahlásiť hasičom.Čo je na tom pravda? Aká je to novela? Alebo, kde to nájdem v zákone? A ešte, zákon o odpadoch to zakazuje a zákon o ochrane pred požiarmi to povoľuje. To kde sme?
Sme predsa na SLovensku. Podľa zákona o ochrane pred požiarmi sa odpad ( drevo zo stromov) páliť môže a ako fyzická osoba to budeš zbytočne hlásiť hasičom. Hlásiť to musí iba právnická osoba. Ale podľa zákona o odpadoch sa odpad nesmie spaľovať - teda odpad a nie drevo zo stromov. Pokiaľ má obec prijaté aj VZN kde je vyslovene zakázané spaľovať odpad, tak je to na poriadnu pokutu. Je inak rozdiel keď zapáliš suché drevo zo stromov a keď páliš odpad zo záhrady. Odpad zo záhrady ( tráva, burina a pod) sa nemôže páliť.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ešte doplním zo zákona 314/2001:
(2) Fyzická osoba nesmie

a) fajčiť alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru,
b) vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov,
c) zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu,
d) vykonávať činnosti, na ktorých výkon nemá osobitné oprávnenie alebo odbornú spôsobilosť, ktoré sa z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti vyžadujú na ich vykonávanie podľa osobitných predpisov,
e) poškodzovať, zneužívať alebo sťažovať prístup k požiarnotechnickým zariadeniam, požiarnym vodovodom alebo vecným prostriedkom na ochranu pred požiarmi a k uzáverom rozvodných zariadení, najmä elektrickej energie, plynu alebo vody,
f) vyvolať bezdôvodne požiarny poplach, privolať bezdôvodne hasičskú jednotku alebo zneužiť linku tiesňového volania.

2 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

ikola1 Pozri príspevok
Dopočul som sa, že už sa páliť odpad v záhrdách môže, pretože to umožńuje nejaká novela zákona 314/2001 o ochrane pred požiarmi, že vraj to len treba vopred nahlásiť hasičom.Čo je na tom pravda? Aká je to novela? Alebo, kde to nájdem v zákone? A ešte, zákon o odpadoch to zakazuje a zákon o ochrane pred požiarmi to povoľuje. To kde sme?
Ide o to, že tu si protirečia 2 zákony. Spomínaný zákon o odpadoch a zákon o hasičskom zbore. Tak to aspoň nedávno vysvetľovali v telke. S tým je vraj práve právnický problém, pre hasičov vraj stačí, ak pálenie nahlásiš vopred. Vraj sa chystá kvôli tomu podnet na Ústavný súd.
0 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

Je to pravda co sa pise o skodlivosti spalovania odpadu,ale napriklad co ak je situacia v nasej obci takato-Domovy odpad nam vyvazaju raz za 2 tyzdne,nadoby nan su plne behom par dni.Kontajnery na väcsi odpad nam nedaju uz ani raz do roka,lebo je to drahe.V zahrade toho dost pestujeme,napr.aj kukuricu a z tej je odpadu dost.Kompost v takom mnozstve nepotrebujeme.Tak si viete predstavit ako sa zakazy casto porusuju a keby len to,okolo obce sa mnozia skladky.
1 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Silvernola Pozri príspevok
Ide o to, že tu si protirečia 2 zákony. Spomínaný zákon o odpadoch a zákon o hasičskom zbore. Tak to aspoň nedávno vysvetľovali v telke. S tým je vraj práve právnický problém, pre hasičov vraj stačí, ak pálenie nahlásiš vopred. Vraj sa chystá kvôli tomu podnet na Ústavný súd.
Na Slovensku je to tak. Z praxe viem, že mala kontrolu kolegyňa od životného prostredia a tí jej vytkli, že na prevádzke sú nevhodné nádoby na nebezpečný odpad, bleskové riešenie - kúpa vhodných nádob a čo čert nechcel v priebehu dvoch týždňov na tej istej prevádzke kontrola od hasičov a tým sa zas nepáčili nádoby, ktoré vyžadovali životniarky. Mne viac nebolo treba a spustila som svoje - nech sa v prvom rade dohodnú naše ctené ministerstvá, a potom som ochotná a schopná riešiť danú problematiku. Nakoniec mi to ani nedali do zápisu.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

lusielaL Pozri príspevok
Je to pravda co sa pise o skodlivosti spalovania odpadu,ale napriklad co ak je situacia v nasej obci takato-Domovy odpad nam vyvazaju raz za 2 tyzdne,nadoby nan su plne behom par dni.Kontajnery na väcsi odpad nam nedaju uz ani raz do roka,lebo je to drahe.V zahrade toho dost pestujeme,napr.aj kukuricu a z tej je odpadu dost.Kompost v takom mnozstve nepotrebujeme.Tak si viete predstavit ako sa zakazy casto porusuju a keby len to,okolo obce sa mnozia skladky.
Ja som ešte rastlinný odpad zo záhrady nevyvážal, riadnym skompostovaním sa jeho objem poriadne zmenší, je to vždy len otázka pohodlnosti a myslenia "moja záhradka sa musí blýskať, a za plot všetko vyhádžem nech sa stará niekto iný " apropo kukuricu by som na záhradke pestoval len lahôdkovú a tam je málo sušiny lebo sa konzumuje čerstvá to znamená že ani rastlina nemusí dozrieť, tá sa rozloží ihneď.
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

pavol54 Pozri príspevok
Ja som ešte rastlinný odpad zo záhrady nevyvážal, riadnym skompostovaním sa jeho objem poriadne zmenší, je to vždy len otázka pohodlnosti a myslenia "moja záhradka sa musí blýskať, a za plot všetko vyhádžem nech sa stará niekto iný " apropo kukuricu by som na záhradke pestoval len lahôdkovú a tam je málo sušiny lebo sa konzumuje čerstvá to znamená že ani rastlina nemusí dozrieť, tá sa rozloží ihneď.
Tiež všetko kompostujem. Zaobstarala som si drvičku, je to úžasný pomocník.
Čo je pravdy na tom, že v záhradnom kozube možno páliť aj rastlinné zvyšky, či ako to mám nazvať. Viete o tom niečo?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Čo si predstavuješ pod pojmom rastlinné zvyšky, aj suché konáre sem patria, takže neviem prečo by sa nemohli páliť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať