Zavrieť

Porady

Spätne vyplatený dôchodok za rok 2005, 2006 a daň z príjmu

Dobry den, potreboval by som vyriesit, co dalej:
Mamca skoncila v septembri 2006 pracovný pomer a odisla do starobneho dochodku.
Spatne jej vyplatili starobny dochodok za rok 2005 a 2006 (nad 10.000,- mesacne). Pocas roku si uplatnovala nezadnitelne minumum.
A teraz otazky:
Musi si dodanit rok 2005 a urobit danove priznanie za rok 2006, kde nebude zohladnovat nezdanitelné minimum a tak doplatit dan?

Ako je prepojený mechanizmus?
Je mozne ze sa to dozvie danovy urad, ze socialka vyplatila straobny dochodok za predchadzajuce roky?
Stretol sa uz niekto s danovou kontrolov u niecoho podobneho?

Dakujem za akekolvek Vase nazory a skusenosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Spätne jej priznali a vyplatili dôchodok k 1.1.2005?
    Ak áno, tak je podľa §32 ods.11 po novele Zákona o dani z príjmov, povinná podať dodatočné daňové priznanie za rok 2005 aj 2006. Ak ho podá len z dôvodou opravy odpočítateľnej položky daňový úrad nebude pokutovať rozdiel doplatku dane, ktorý daňovníkovi vznikne.
    Ak jej ho priznali napr. k 10.1.2005 tak za rok 2005 dodatočné daňové priznanie nepodáva.
    Naposledy upravil Denda : 12.02.07 at 11:25 Dôvod: Doplnenie

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    dr.kuko Pozri príspevok
    Dobry den, potreboval by som vyriesit, co dalej:
    Mamca skoncila v septembri 2006 pracovný pomer a odisla do starobneho dochodku.
    Spatne jej vyplatili starobny dochodok za rok 2005 a 2006 (nad 10.000,- mesacne). Pocas roku si uplatnovala nezadnitelne minumum.
    A teraz otazky:
    Musi si dodanit rok 2005 a urobit danove priznanie za rok 2006, kde nebude zohladnovat nezdanitelné minimum a tak doplatit dan?

    Ako je prepojený mechanizmus?
    Je mozne ze sa to dozvie danovy urad, ze socialka vyplatila straobny dochodok za predchadzajuce roky?
    Stretol sa uz niekto s danovou kontrolov u niecoho podobneho?

    Dakujem za akekolvek Vase nazory a skusenosti.
    Uplatní postup podľa ZDP_§32_ods.11 (novela platná od 1.1.2007) a podá si dodatočné dańové piznanie za rok 2005. Za rok 2006 to vysporiada v ročnom zúčtovaní dane alebo v daňovom priznaní.

    dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

    Daňový špekulant dr.kuko
    Ano priznali jej k1.1.2005. Nevie niekto ako je to s tou kontrolou a s tym prepojenim?
    (Neviete ci socialka oznamuje na danovi urad vysku a obdobie vyplatenym davkam?)

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    somij Pozri príspevok
    Uplatní postup podľa ZDP_§32_ods.11 (novela platná od 1.1.2007) a podá si dodatočné dańové piznanie za rok 2005. Za rok 2006 to vysporiada v ročnom zúčtovaní dane alebo v daňovom priznaní.
    Janka súhlas, len je dôležitý aj k akému dátumu bol priznaný za rok 2005.

    dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

    Daňový špekulant dr.kuko
    To sa mamka teda nepotesi, ze bude musiet vyplatit statu nejakych 30000 tisic .

    dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

    Daňový špekulant dr.kuko
    konečne som sa dovolal. Tak mala priznaný dôchodok k 1.7.2005. Cize dodanit by som to mal potom "len" pol roka (2005) ?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Denda Pozri príspevok
    Janka súhlas, len je dôležitý aj k akému dátumu bol priznaný za rok 2005.
    Áno, ak by bol priznaný k 2.1.2005 a neskôr, tak za rok 2005 nemusí nič robiť, nezdaniteľnú čiastku si mohla uplatňovať celý rok.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    dr.kuko Pozri príspevok
    konečne som sa dovolal. Tak mala priznaný dôchodok k 1.7.2005. Cize dodanit by som to mal potom "len" pol roka (2005) ?
    Nie, ako som napísala v predchádzajúcom príspevku, za rok 2005 mala nárok na celú nezdaniteľnú časť (za celý rok).

    dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

    Daňový špekulant dr.kuko
    somij Pozri príspevok
    Nie, ako som napísala v predchádzajúcom príspevku, za rok 2005 mala nárok na celú nezdaniteľnú časť (za celý rok).
    Sorry Somij tu poslednu vetu v Dendinom prvom prispevku som nejako nepostrehol, takze teraz tomu uz rozumiem uplne. V roku kedy bol priznany starobny dochodok, si moze uplatnit nezdanitelnu polozku ale v dalsom roku si to musi zdanit. Dakujem moc za odpovede.
    Tym ze je to nove tak nevieme ako sa k tomu stavia danovy urad, ze?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Nové je len to, že si môže beztrestne (pokuty, penále) podať dodatočné daňové priznanie ak by mala ten dôchodok priznaný k 1.1.2005. V uplatňovaní nezdaniteľnej čiastky pri priznaní SD počas roka je to bez zmeny, po starom.

    dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

    Daňový špekulant dr.kuko
    Aha a nema niekto o tom spravy ci to socialka oznamuje, alebo nie?
    A ako sa k tomu stavia danovy urad?

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Na porade sa otázky a odpovede typu či priznať alebo nepriznať nedávajú. Povinnosti ohľadne spätne priznaného dôchodku už poznáte.

    Džek je offline (nepripojený) Džek

    Džek
    Čo zaplatí na dani, to sa jej vráti na poistnom zo sociálnej poisťovne a to aj spätne od obdobia, od kedy jej priznali starobný dôchodok.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    dr.kuko Pozri príspevok
    Sorry Somij tu poslednu vetu v Dendinom prvom prispevku som nejako nepostrehol, takze teraz tomu uz rozumiem uplne. V roku kedy bol priznany starobny dochodok, si moze uplatnit nezdanitelnu polozku ale v dalsom roku si to musi zdanit. Dakujem moc za odpovede.
    Tym ze je to nove tak nevieme ako sa k tomu stavia danovy urad, ze?
    Aj v ďalších rokoch ak starobný dôchodca dosiahne príjem do výšky 5-násobku život.minima platného k 1.1.prísl.zdaň.obdobia, môže si podať daňové priznanie a daňový úrad mu celú zrazenú daň od zamestnávateľa vráti.

    --------
    Veronika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.