Zavrieť

Porady

Domáca udiareň

Zdravím vás poraďáci.
Potreboval by som radu,ako si doma v záhrade postaviť udiareň,najlepšie drevenú.
Má niekto z vás s takýmto niečim skúsenosti?
Ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    oondrejj je offline (nepripojený) oondrejj

    oondrejj
    tým záchodom si predpokladám chcel len urobiť predstavu, že tá udiareň má vyzerať ako nejaká drevená latrína dúfam. Inak udiareň nie je ani taka komplikovaná. 4 steny, jedny dvierka a komín. Samozrejme nejaké to miesto kde budete vešať Vaše klobásky a slaninu.

    CHDZ je offline (nepripojený) CHDZ

    CHDZ
    Fuuuha...,tak to mi skus opisať presnejsšie
    marleau Pozri príspevok
    Postav záchod ale používaj ako udiareň....

    pmajap je offline (nepripojený) pmajap

    pmajap
    Dobre si popísal systém, môže byť aj skladačka zo štyroch stien a strechy bez komína, kde popod netesnú strechu odchádza dym. Ale dôležité je ohnisko, nepísal či bude údiť na studenom, alebo teplom dyme.

    Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

    Som kto som... Majky11
    Udiaren sa skada z dvoch popripade z troch casti...

    1. Ohnisko
    2. Dymovod
    3. "Skrina"

    Ak sa jedna o udenie teplym dymom, v tom pripade sa sklada z dvoch casti, teda z vynechanim dymovodu...

    Pre predstavu je to akokeby skrina pod nou, resp. v jej vnutri naspodku je ohnisko... V tomto pripade by som odporucal radsej tu "skrinu" realizovat z plechu, normalne pozink trapez... Styri steny + strieska, ktora ako bolo opisane je netesna to znamena dostatocne neprilieha na bocne steny, a medzery je potrebne vyplnit napr, novinovym papierom, aby prilis rychlo neoutekal dym... Ohnisko je potrebne zakryt, teda nad ohnisko urobit konstrukciu a dat na nu nejaky plech, aby priame plamene neohrozovali udeniny...


    Ak sa jedna o udenie studenym dymom, tam je skladba udiarne zo vsetkych troch opisanych casti.

    Teda ohnisko, potom dymovod / sluzi prave na ochladenie dymu / a samotne "skrina" na vesanie pochutok... Ten dymovod musi mat urictu dlzku, podla toho aky teply/studeny dym z neho chcete dostat...

    Takze ohnisko napriklad kamenne z regulaciou horenia / uzatvaranie privodu vzduchu / potom dymovod z kovovych alebo samotovych alebo plechovych rur, a potom uz spominana skrina.


    Realizacia je na napaditosti stavitela a fantazii sa medze nekladu. Samozrejme aj pouzity material je tu na zvazenie samotneho realizatora a jeho financnych moznosti... A treba brat ohlad aj na mozne vznietenie sa z iskier, ohna, ci teploty...

    P.S.1: Niekedy sa udiarne robili zo starej satnovej skrine... Vyzerala nejak takto

    http://www.mevako.sk/images_velke/3839_x.jpg

    Aj dnes sa da pouzit, len trochu horsie zohnat ako niekedy

    P.S 2: Do pozornosti davam aj tento clanok, ktory opisuje rozdiel medzi studenym a teplym udenim... Samozrejme studene udenie ,menej vysusi udeniny a zaroven zakonzervuje na dlhsiu dobu, pri uchovani udeniny v spajzi na vzduchu...

    Ak sa udi teplym dymom, tak udenina je na rychlejsi konzum a ak sa neskonzumuje je potrebne ju cca. po dvoch tyzdnoch "vysenia" v spajzi zamrazit...

    Tu je spominany clanok, ktory to popisuje. Okrem toho su tam aj zaujimave typy prefabrikovanych udiarni, ktore mozu inspirovat...

    http://www.udirny.cz/obsah-uzeni/


    P.S. 3 : Prajem vela kvalitne zaudenych pochutok, ktore budu robit radost na jazyku a sprijemnovat ovzdusie v domacom spajziku...

    Majky 11
    Naposledy upravil Majky11 : 17.01.13 at 17:48

    besttracker je offline (nepripojený) besttracker

    besttracker
    ahojte ja som postavil udiaren z rur co sa pouzivaju na vzduchotechniku (ilustracne foto : http://www.klempax.cz/soubory/fotoga...3/img-2167.jpg) v kovosrote ich byva z casu nacas dost...za minimalne naklady...vyhodu maju ze sa s nimy dobre robi,a vsetko do seba pekne zapada...existuje plno redukcii a kolien,spaja sa to 4 skrutkami...tak samotna stavba udiarne nakomplet mi trvala asi 1,5 hodiny,lebo som kopal rucne do mierneho svahu ryhu co som udil sa to fajne vyudilo....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.