Zavrieť

Porady

Zahraničná faktúra a predfaktúra

Dobrý deň, prosím Vás o pomoc. Som v omege v podstate nováčik a aj v podvojnom účtovnictve a neviem si rady so zaúčtovaním zahraničnej došlej predfaktúry a následne došlej vyúčtovacej faktúry. Faktúra je z čiech od platcu DPH na službu - webhosting.

Predfaktúru som ešte v pohode zaúčtovala do zDPF, použila som vzor 78. Aj som ju uhradila z BÚ čo som zaúčtovala ako 314.000/221.100.

NO a teraz by som rada zaúčtoala došlú vyúčtovaciu FA. Len vôbec neviem aký vzor mám použiť. Môžem použiť vzor 73? Dala som tam aj preddavok ale netuším či je to zaúčtované správne.

Prosím poraďte, ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Kedže som sa odpovede nedočkal, tak si odpovedám.
    Predfaktúry neúčtujem.
    Účtujem poskytnutý preddavok 314/221
    Následne prijatú DF -314,5xx/321

    ibiza je offline (nepripojený) ibiza

    ibiza
    no ja zvyčajne tiež takto ale to som nepracovala v omege. potrebovala by som presne vedieť postup ako to tam zaúčtovať a aké vzory použiť. Predfaktúru chcem normálne zaúčtovať, lebo to omega umožňuje.

    ibiza je offline (nepripojený) ibiza

    ibiza
    takže podarilo sa mi zaúčtovať aj faktúru ale neviem si rady s odúčtovaním toho preddavku. ako to mám spraviť? V helpe je sí ce nejaký vzor ale akosi tomu nerozumiem. Pri účtovaní som použila vzor 73.

    bobiko je offline (nepripojený) bobiko

    bobiko
    zial so zuctovanim zalohy v zahranicnych fakturach je trosku zlozitejsie, ako je to pri uctovani tuzemskych.
    vo vzore to nehladaj, musis to douctovat rucne (alebo si upravit makro). mozes to urobit v uctovani faktury, alebo aj cez zID. ja to uctujem priamo vo fakture.
    uctujes:
    314 / 211, 221 poskytnuta zaloha, platba v hotovosti alebo prevodom
    5xx / 321 (pripadne samozdanenie ked je potrebne - vzor 73 pre nadobudnutie sluzby, 72 pre nadobudnutie tovaru, ak sa nejedna o nadobudnutie tovaru alebo sluzby podla zakona o DPH staci vzor 70)
    321/314, pricom v policku uhrada mas interne cislo faktury, a v policku odpocet mas interne cislo dokladu, pod ktorym mas evidovanu zalohu

    ked je faktura v cudzej mene, rucne si musis douctovat kurzovy rozdiel na zalohe (lahko vycitas aj pouzitim saldokonta)
    Naposledy upravil bobiko : 30.09.09 at 12:39

    ibiza je offline (nepripojený) ibiza

    ibiza
    áno ďakujem, ja som to takto nejako aj urobila, nakoniec som na to prišla, len mi potom ešte nebolo jasné, či tú úhradu faktúry musím dať cez zID alebo normálne to môžem dať ako ďalší riadok rovno do toho účtovného prípadu.

    ibiza je offline (nepripojený) ibiza

    ibiza
    Ešte by som potrebovala poradiť ako je to vlastne so zahraničnou faktúrou z čiech na webhosting. Ide vlastne jednu zo služieb podľa § 15 ods. 7 (alebo 8 neviem presne), čiže DPH je povinný platiť odberateľ. Mám ale aj podľa § 49 aj nárok na odpočet? Čiže je to samozdanenie? Môžem teda v pohode použiť vzor 73?

    adabirk je offline (nepripojený) adabirk

    adabirk
    - uvedené služby sú charakterizované v § 15 ods. 12 zákona o DPH, preto v zmysle § 15 ods. 7 zákona o DPH miestom ich dodania je Slovensko,
    - máte povinnosť prijatie takejto služby "samozdaniť" - § 69 ods. 3 zákona o DPH a zároveň, ak ste platiteľom máte nárok na odpočítanie dane v zmysle § 51 ods. 1 písm. b) zákona o DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.