Zavrieť

Porady

Dod.fa za overenie odbornej spôsobilosti

Pekný podvečer prajem,

sme s.r.o. a prišla nám dod.fa. za overenie odbornej spôsobilosti (dodávateľ: Cech zámočníkov a kovoobrábačov) pre pána XY, ktorý je spoločníkom aj konateľom zároveň, nie je však zamestnancom ani nepoberá odmenu z titulu konateľstva, je SZČO. Čo s touto fa? Podľa mňa mu ju mali vystaviť ako FO a nie nám ako PO, nakoľko nie je náš zamestnanec, poradí niekto?

off topic: Musí ako konateľ a spoločník zároveň poberať nejakú odmenu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Jelena Pozri príspevok
    Pekný podvečer prajem,

    sme s.r.o. a prišla nám dod.fa. za overenie odbornej spôsobilosti (dodávateľ: Cech zámočníkov a kovoobrábačov) pre pána XY, ktorý je spoločníkom aj konateľom zároveň, nie je však zamestnancom ani nepoberá odmenu z titulu konateľstva, je SZČO. Čo s touto fa? Podľa mňa mu ju mali vystaviť ako FO a nie nám ako PO, nakoľko nie je náš zamestnanec, poradí niekto?

    off topic: Musí ako konateľ a spoločník zároveň poberať nejakú odmenu?
    Nie je to náklad spoločnosti. Konateľ nemusí mať odmenu.

    Jelena je offline (nepripojený) Jelena

    Jelena
    ... čiže o tej faktúre vôbec nebudem účtovať ? dnes už mi to akosi nemyslí


    Fakúrka je vystavená na s.r.o., ale za overenie odbornej spôsobilosti pána XY, ktorý je síce konateľom aj spoločníkom, ale nie je zamestnancom. Vďaka smith, určite mi ešte niečo poradíš

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Jelena Pozri príspevok
    .... prosííííím, smith alebo ktokoľvek, účtovať či neúčtovať túto fa ???
    Nie, ale ak ten konateľ trvá na tom, a aj úhrada prebehne cez účtovníctvo spoločnosti, tak jednoznačne účtovať ako nedaňový náklad, ktorý sa v daňovom priznaní pripočíta k účtovnému hospodárskemu výsledku.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Jelena Pozri príspevok
    .... prosííííím, smith alebo ktokoľvek, účtovať či neúčtovať túto fa ???
    Ak s.r.o. neprevádzkuje viazanú živnosť a spoločník zároveň v s.r.o. nie je uvedený na živnostenskom liste ako zodpovedná osoba v obore, ktorého sa posúdenie odbornej spôsobilosti týka, určite by som túto fa neúčtoval. (Resp. účtoval nie ako nákladovú položku ale ako záväzok voči konateľovi - bez nároku na odpočet DPH).

    Jelena je offline (nepripojený) Jelena

    Jelena
    andrej_rv:

    spoločník nie je uvedený na ŽL ako zodpoved. osoba v obore, faktúra je bez DPH, nakoľko dodávateľ nie je jej platcom, ako teda popríp. zaúčtovať, myslím účtovací predpis??? MD/D

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Jelena Pozri príspevok
    andrej_rv:

    spoločník nie je uvedený na ŽL ako zodpoved. osoba v obore, faktúra je bez DPH, nakoľko dodávateľ nie je jej platcom, ako teda popríp. zaúčtovať, myslím účtovací predpis??? MD/D
    Samotnú faktúru podľa mňa nijako (nie je záväzkom s.r.o., jej prípadné účtovanie na nejaký nákladový účet - aj keď daňovo neuznaný - nie je podľa mňa správne, pretože by skreslilo hospodársky výsledok firmy). Ja by som účtoval len úhradu faktúry ako pohľadávku voči konateľovi (spoločníkovi): 378A (355A) / 221, predmetnú faktúru by som pripol k príslušnému výpisu resp. VPD.
    Naposledy upravil andrej_rv : 09.01.08 at 20:13

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.