Zavrieť

Porady

odpisovanie v roku2008

Dobrý deň,
chcela by som poradiť, v roku 2008 sme kúpili kávovar, ktorý odpisujeme pretože obst. cena bola vyššia ako 1000 eur. V roku 2009 sa však hranica obstarania majetku posunula na 1700 Eur, musí sa to doodpisovať podľa odpisového plánu alebo je možné to doodpisovať v roku 2010.
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Môžeš si uplatniť v daňových odpisoch celú zostatkovú hodnotu (ale len v r. 2009), ale účtovne pokračuješ ďalej.

    ivni je offline (nepripojený) ivni

    ivni
    Ďakujem za odpoveď.
    A keď sa mi rovnajú účtovné ´= daňové odpisy, aj tak pokračovať v tých účtovných, nestačí to ukončiť v rok 2009.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Hoci nie som zástanca teórie ÚO=DO, len toľko ti viem poradiť, ak nepotrebuješ zníženie základu dane, pokračuj v odpisovaní ako doteraz.
    Alebo u tohto majetku sa ti nebudú rovnať ÚO=DO.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Len pre info.

    Pri kontrolách účtovníctva a daní sa budú kontrolovať účtovné a daňové odpisy.
    Nikto by nemal mať napísané v odpisovom pláne, na karte... že UO=DO, pretože pôjde o najľahšiu pokutu, kt. bude možné vyrubiť, pretože účtovníctvo nie je správne, preukazné....

    Príklad: Kávovar za 1701 €.

    Ak si kúpim kávovar 15.12.2009, nikdy nie su UO=DO, v žiadnom prípade sa nemôžu rovnať.
    Ak si kúpim kávovar 15.1.2009, teoreticky sa môže rovnať pri spočítaní ročných mesačných UO, jednoročnému DO, ALE UO mi hovoria o tom, že si stanovujem akúsi životnosť, predpokladanú dobu, do kedy budem používať.

    A DO sú nadiktované ZDP, nemôžem si ich stanoviť, ako mi to vyhovuje. Môžem len optimalizovať ZD a to tak, že napr. preruším.

    Čo ak sa DO prerušia?
    Čo ak sú DO rovné a UO progresívne, resp. degresívne??

    Prosím, neflákajme odpisy, pochopenie, a správnosť účtovania patria medzi základy účtovníctva.

    Prosím, nepíšte, že UO=DO, sú to dve odlišné poňatia veci.
    Naposledy upravil betka : 22.12.09 at 18:20

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    betka Pozri príspevok
    Len pre info.

    A DO sú nadiktované ZDP, nemôžem si ich stanoviť, ako mi to vyhovuje. Môžem len optimalizovať ZD a to tak, že napr. preruším.

    Čo ak sa DO prerušia?
    Čo ak sú DO rovné a UO progresívne, resp. degresívne??

    Prosím, neflákajme odpisy, pochopenie, a správnosť účtovania patria medzi základy účtovníctva.

    Prosím, nepíšte, že UO=DO, sú to dve odlišné poňatia veci.
    Toto je trochu mimo PÚ.
    Po novele zákona o účtovníctve 61/2009 sa tam dostalo

    11. V § 28 ods.3 sa na konci pripája táto veta:
    Účtovná jednotka podľa §9 ods. 2 účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva, si môže určiť v odpisovom pláne odpisy podľa osobitného predpisu, 4) ak sú v tomto osobitnom predpise určené inak ako podľa tohto zákona.

    4) zákon o dani z príjmov


    Teda v JÚ sa môžu ÚO=DO. Som z toho trochu zmätený. Čo ak prejde na paušálne výdavky? Čo bude potom platiť? Alebo opačne z paušálnych na skutočné? O daňovej evidencii už radšej nehovorím. Zákonodarcovia si "zaslúžia" svoje platy.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    ZDP:

    22/(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.

    Je možné, aby sa rovnali?
    (viď tučným)

    A pokiaľ viem, UO, nie je možné prerušiť.

    Zoberme si situáciu, že otimalizujem ZD, vychádza mi nízky, a tak sa rozhodnem prerušiť DO.

    Čo mi z toho vyplýva, no nemôžu sa mi ani za duba rovnať.

    Toto bolo platné v roku 2007

    § 14

    Odpisovanie dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku

    (1) V účtovníctve účtovnej jednotky sa môžu uplatniť sadzby alebo koeficienty a doba odpisovania podľa osobitného predpisu3). Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú v knihe dlhodobého nehmotného majetku a v knihe dlhodobého hmotného majetku a v peňažnom denníku sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií.

    Osobitný predpis je ZDP

    Postupy v JU platné pre roky 2008, sčasti i 2009

    (3) Podľa meniacich sa podmienok používania dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.

    (4) Dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok s výnimkou nehmotného majetku podľa § 28 ods. 4 zákona sa odpisuje počas predpokladanej doby používania s ohľadom na očakávané používanie majetku a intenzitu jeho využitia alebo technické a morálne zastaranie.

    A znovu jeden veľký nezmysel, od našich zákonodárcov, vidte modrým od Janka, ktorý prilepil novelu platnú v roku 2009.
    Naposledy upravil betka : 23.12.09 at 08:21

    lavazza77 je offline (nepripojený) lavazza77

    lavazza77
    Dobrý večer,
    chcem poprosiť o radu. Ako zaúčtujem odpisy majetku, ktoré nám prefaktúruje materská spoločnosť z ČR? Bude to odpis alebo iný náklad?

    Ďakujem moc za všetky cenné informácie :-)

    odpisovanie v roku2008

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.