Zavrieť

Porady

Vlastník pozemku pod stavbou

Chcel by som sa opýtať, či platí nejaký právny predpis ( ak áno, tak číslo zákona a článok ), že keď trvalo mám stavbu na cudzom pozemku ( maštaľ ) a o pozemok nikto nejaví záujem, pozemok prepadá v prospech mňa ( stávam sa vlastníkom pozemku ) ? Počul som, že by také niečo malo existovať.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Každý pozemok má vlastníka, treba zistiť vlastníka na katastri resp. v Roep, ak sú známi tak prípadne dodediť a kúpiť, to je správny postup. Pozisťovať vlastníkov a ďalší postup riešiť s právnikom podľa vzniknutej situácie. Pozemok naštastie dvomi podpismi od susedov nemožno legálne vydržať - vyvlastniť.

    jankazb je offline (nepripojený) jankazb

    Aktívny človek s technickým myslením, budúci stavebník ...viac jankazb
    Ak pozemok nemá vlastníka, je vlastníkom Slovenský pozemkový fond. Od neho sa dá pozemok získať, ak užívate pozemok viac ako 10 rokov v dobrej viere že je váš (myslím že tak je to formulované). Toto všetko sa dá preveriť na príslušnom katastrálnom úrade.

    geodet123 je offline (nepripojený) geodet123

    geodet123
    jankazb Pozri príspevok
    Ak pozemok nemá vlastníka, je vlastníkom Slovenský pozemkový fond. Od neho sa dá pozemok získať, ak užívate pozemok viac ako 10 rokov v dobrej viere že je váš (myslím že tak je to formulované). Toto všetko sa dá preveriť na príslušnom katastrálnom úrade.
    squatting nie je na Slovensku povolený.

    Takže ak si v dobrej viere nadobudol pozemok od posledného vlastníka zapísaného v katastri, ale chýbali nejaké náležitosti (napr. ste si napísali zmluvu a miesto na štátne notárstvo ste si ju dali do šuflíka), potom osvedčením o vydržaní. Vyžaduje sa súhlas vlastníka, resp. jeho nástupcov-dedičov a vyjadrenie obce. Plus ten pozemok musíte nepretržite užívať 10 rokov.

    Ak toto nie je tvoj prípad, nastupuje kúpa od vlastníka. Tj. vypátrať a kúpiť alebo ak zomrel požiadať jeho príbuzných o prededenie a kúpiť to od nich. Len tak mirnix dirnix pozemok nezískaš.

    ascari je offline (nepripojený) ascari

    ascari
    Pri vydržaní je 10ročná doba užívania len jednou s podmienok a podľa mňa tou najmenej podstatnou. Podstatnou podmienkou je dobrá viera že pozemok žiadatelovi o vydržanie patrí. Čiže ako píšu kolegovia, musíš si byť vedomí toho že si pozemok v minulosti kúpil alebo inak nadobudol a "len" z akéhokoľvek dôvodu sa táto zmluva v minulosti nedostala na kataster a preto tam figuruje pôvodný vlastník. Ti si si však istý (dobrá viera) že je pozemok tvoj.

    U väčšiny ľudí prevláda názor že stačí niečo užívať 10rokov a bude to moje. Ja pracujem v práci 9rokov za jedným stolom, o rok si ho beriem domov lebo ho vydržím.

    romhiq je offline (nepripojený) romhiq

    romhiq
    problém je že vlastník je známy ( pozemok predal pôvodný majiteľ asi pre cca 2 rokmi ) ale ten ho nechce predať. Čo mám robiť ?

    Vlastník pozemku pod stavbou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.