Zavrieť

Porady

zaokrúhľovanie

Dobrý deň.
Potrebovala by som pomoc. Mama má stánok a nakoľko časopisy su väčšinou v cene 9.90, 19.80 a podobne, či sa zaokrúhľuje iba výsledná suma alebo jednotlivo každý časopis. Poprípade by som potrebovala vedieť číslo zákona kde by som sa to dočítala a príslušné pravidlá jej aj vytlačila.
Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Napokon, aj na faktúrach s mnohými položkami sa zaokrúhľuje až na konci (halierové vyrovnanie).
    Aj ja si myslím že stačí len výslednú, lenže moja mama zaokrúhľuje postupne až tak to hádže do pokladne (prípadne do kalkulačky). Veľa krát som ju upozornila že pri kúpe viacerých takých položiek robí rozdiel aj korunu a niektorí ľudia sú hákliví aj na tú korunu, ale ona to stále zabúda. Preto by som len chcela vedieť či je zákonom dané že sa MUSÍ zaokrúhliť až výsledná cena. Ale aj tak ďakujem za odpovede.

    aktaK je offline (nepripojený) aktaK

    aktaK
    No ale keby sa len zaokruhlovali jednotlive sumy, a keby tam bolo cca 2OO poloziek, ktore zhodou okolnosti by sa mali zaokruhli smerom nahor, potom by sa mi ten nakup predrazil o trebars aj 40-50 Sk...
    V Tescu je to jasny priklad, tiez maju kasy - nie faktury a zaokruhluju az vyslednu sumu...Tak to povedz mamke. Asi by tiez nesuhlasila, keby jej tam zaokruhlovali kazdu polozku osobitne.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Ide vlastne o to, že zákazník nevie zaplatiť napr. 0,20 Sk, keďže menšia mincovka ako 0,50 u nás momentálne neexistuje. Preto sa zaokrúhli až výsledná suma, ktorú skutočne má zákazník v hotovosti zaplatiť a ktorú teda aj skutočne obchodníkovi zaplatí. Nemalo by byť na bloku napr. 10,20, keď v skutočnosti zákazník musí zaplatiť alebo 10,- alebo 10,50. Ceny jednotlivých položiek môžu byť rôzne a napríklad nieje nutné zaokrúhľovať ani konečnú sumu, ak bude platená cez účet, pretože tam sa dá uhradiť aj 0,20 Sk.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.