Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť dane

Prosim Vas o radu. Majiteľ firmy, je zaroveň aj zamestnancom v jeho vlastnej firme. Je vsak uz dochodca od minuleho roku, takze v roku 2009 bol uz cely rok ako dochodca-zamestnanec. Kazdy mesiac mu je odvadzana dan z vyplatky. Ako dochodca zarobil do 4025,70 € ma narok na odpocitanie nezdanitelnej ciastky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Samozrejme, že nemá, keď je poberateľom starobného dôchodku. Viď § 11 ods.7 ZoDP. Ešte doplním - ak by mal dôchodok nižší, ako je nezdaniteľná časť, tak by mal nárok na rozdiel nezdaniteľnej časti a úhrnnej sumy jeho dôchodku.

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    Takze ak jeho uhrn za cely rok dosiahne sumu 3982,19 Euro a nezdanitelna cast je 4025,70 moze urobit rozdiel medzi tymito dvoma sumami t.j. 43,51 € a z tohto vypocitat dan t.j. 8,26 € a tato suma mu ma byt vratena? Spravne som to pochopila?
    Ked je dochodca nema narok len na polovicnu cast nezdanitelnej casti t.j. 4025,70:2=2 012,85 €?

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    Kvietocek Pozri príspevok
    Takze ak jeho uhrn za cely rok dosiahne sumu 3982,19 Euro a nezdanitelna cast je 4025,70 moze urobit rozdiel medzi tymito dvoma sumami t.j. 43,51 € a z tohto vypocitat dan t.j. 8,26 € a tato suma mu ma byt vratena? Spravne som to pochopila?
    Ked je dochodca nema narok len na polovicnu cast nezdanitelnej casti t.j. 4025,70:2=2 012,85 €?
    NIE TAKTO TO NIEJE

    Nárok na NČ má len vo výške rozdielu medzi dôchodkom a sumou 4025,70
    čiže ak má dôchodok vo výške napr. 3982,19€ tak odpoč. položka bude 43,51 €

    drdrdr1 je offline (nepripojený) drdrdr1

    drdrdr1
    Ja by som sa chcela opýtať, či si môže dôchodca, kt. podáva daňové priznanie A, uplatniť aj ďalšie nezdaniteľné časti základu dane - konkrétne zaplatené finančné prostriedky na životné poistenie? ďakujem

    Krakonoš je offline (nepripojený) Krakonoš

    Krakonoš
    Ano, môže. Môže uplatniť všetky nezdaniteľné časti podľa par. 11, okrem nezdaniteľnej časti na seba 4025,70 (za podmienok ako sa spomína v predošlých príspevkoch)

    nicolet je offline (nepripojený) nicolet

    nicolet
    Zamestnankyňa si chcela uplatniť nezd. časť na manžela, ktorého príjem za r.2009 bol cca 1000 EUR. Problem je v tom, že zamestnávateľ mu nemôže vydať potvrdenie o jeho mzde nakoľko mu vraj všetky doklady boli odobraté na kontrolu. Ako môže preukázať manželov príjem, keď zamestnanci nedostávali ani výplatné pásky. Môžeme jej urobiť RZD a potom by si mohla dodatočne podať daň. priznanie ak by sa jej dovtedy podarilo získať to potvrdenie na manžela?

    Ančika je offline (nepripojený) Ančika

    Anna M Ančika
    nicolet Pozri príspevok
    Zamestnankyňa si chcela uplatniť nezd. časť na manžela, ktorého príjem za r.2009 bol cca 1000 EUR. Problem je v tom, že zamestnávateľ mu nemôže vydať potvrdenie o jeho mzde nakoľko mu vraj všetky doklady boli odobraté na kontrolu. Ako môže preukázať manželov príjem, keď zamestnanci nedostávali ani výplatné pásky. Môžeme jej urobiť RZD a potom by si mohla dodatočne podať daň. priznanie ak by sa jej dovtedy podarilo získať to potvrdenie na manžela?
    V žiadosti o RZD v bode VII. ods. 2. písm. b) NZČ na manžela "ona" si uplatňuje a čestne vyhlasuje, že manžel mal vlastné príjmy v úhrne xx€. Tebe nemusí predkladať žiadny doklad. Ten je povinná predložiť (možno) niekedy v budúcnosti daňovej kontrole, ktorá bude kontrolovať ju!!!

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    Dochodca poberajuci starobny dochodok kazdy mesiac zo socialnej poistovne, dostane z urbaru,peniaze okrem toho dostal peniaze aj za prace na prikaznu zmluvu. Tieto vyplatene peniaze tvorili spolu vysku do 1600 € za cely rok 2009. Musi si tento dochodca podat danove priznanie, alebo nemusi?
    Dakujem

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Kvietocek Pozri príspevok
    Dochodca poberajuci starobny dochodok kazdy mesiac zo socialnej poistovne, dostane z urbaru,peniaze okrem toho dostal peniaze aj za prace na prikaznu zmluvu. Tieto vyplatene peniaze tvorili spolu vysku do 1600 € za cely rok 2009. Musi si tento dochodca podat danove priznanie, alebo nemusi?
    Dakujem
    Ten kto nemá zdaniteľné príjmy za rok 2009 vyššie ako 2 012,85 €, nemá povinnosť podať DP. Ak mal príjmy nižšie a z príjmov bola odvádzaná preddavková alebo zrážková daň, môže podať DP a daň mu bude vrátená.

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    rodina1 Pozri príspevok
    Ten kto nemá zdaniteľné príjmy za rok 2009 vyššie ako 2 012,85 €, nemá povinnosť podať DP. Ak mal príjmy nižšie a z príjmov bola odvádzaná preddavková alebo zrážková daň, môže podať DP a daň mu bude vrátená.

    Priklad:
    Dochodca 4 000 € do roka mu bol vyplateny starobný dochodok.
    +
    k dochodku si privyrobil na prikaznu zmluvu sumu 1 000€
    +
    dochodca dostal este peniaze z urbaru 500 €

    Dokopy za rok 2009 mal dochodca 5 500€

    Ta suma 2 012,85 € sa tyka len prikaznej + urbaru alebo aj dochodku?
    V tomto mojom pripade ma dochodca povinnost podat DP?
    Dakujem

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Kvietocek Pozri príspevok
    Priklad:
    Dochodca 4 000 € do roka mu bol vyplateny starobný dochodok.
    +
    k dochodku si privyrobil na prikaznu zmluvu sumu 1 000€
    +
    dochodca dostal este peniaze z urbaru 500 €

    Dokopy za rok 2009 mal dochodca 5 500€

    Ta suma 2 012,85 € sa tyka len prikaznej + urbaru alebo aj dochodku?
    V tomto mojom pripade ma dochodca povinnost podat DP?
    Dakujem
    Nemusí podať DP, suma prijatého dôchodku sa do sumy 2012,85 € neráta

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Dôchodok nie je zdaniteľný príjem, takže Tvoj dôchodca nie je povinný podať DP, lebo mal len 1500 € zdanit.príjem.

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    Kvietocek Pozri príspevok
    Priklad:
    Dochodca 4 000 € do roka mu bol vyplateny starobný dochodok.
    +
    k dochodku si privyrobil na prikaznu zmluvu sumu 1 000€
    +
    dochodca dostal este peniaze z urbaru 500 €

    Dokopy za rok 2009 mal dochodca 5 500€

    Ta suma 2 012,85 € sa tyka len prikaznej + urbaru alebo aj dochodku?
    V tomto mojom pripade ma dochodca povinnost podat DP?
    Dakujem
    Dôchodok nie je zdaniteľný príjem, čiže nemá povinnosť podať DP.

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Kvietocek Pozri príspevok
    Priklad:
    Dochodca 4 000 € do roka mu bol vyplateny starobný dochodok.
    +
    k dochodku si privyrobil na prikaznu zmluvu sumu 1 000€
    +
    dochodca dostal este peniaze z urbaru 500 €

    Dokopy za rok 2009 mal dochodca 5 500€

    Ta suma 2 012,85 € sa tyka len prikaznej + urbaru alebo aj dochodku?
    V tomto mojom pripade ma dochodca povinnost podat DP?
    Dakujem
    Jeho dôchodok nie je jeho zdaniteľný príjem. Počítajú sa len príjmy z príkaznej zmluvy a peniaze z urbáru. Je to menej ako 2 012, 85 €, teda nemá povinnosť podať DP. Ak z príjmu na príkaznú zmluvu mu bola zrazená nejaká daň, môže si dobrovoľne podať DP a táto daň mu bude vrátená. Ak daň nie je vyššia ako 3,32 €, nepodá DP, nakoľko uvedená daň by mu aj tak nebola vrátená.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.