Zavrieť

Porady

Musim viest 2 penazne denniky???

Ahojte pordaci, chcela by som sa opytat, mam zivnost, ktora ma viacero bodov > maloobchod, velkoobchod ... medzi nimi uctovnicke a pohostinske sluzby. Cez den robim pre svoju mamu v restauracii, samozrejme mam zmluvu o poskytovani sluzieb, po nociach robim uctovnictvo. Ale jedna pani uctvovnicka mi povedala, ze som si povinna viest dva penazne denniky, koli tymto dvom prijmom, co ja si nemyslim, kedze to mam vsetko v jednej zivnosti. Mam pravdu?
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Si jedna SZCO = 1 peňažný denník.
Ibaže by si trpela rozdvojením osobnosti, čo nepredpokladám. Odkáž to tej pani účtovníčke.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

benka
Si jedna SZCO = 1 peňažný denník.
Ibaže by si trpela rozdvojením osobnosti, čo nepredpokladám. Odkáž to tej pani účtovníčke.
o m

Myslela som si ze je to blbost, ale ja si radsej vsetko overim aj dvakrat, myslim, ze tentokrat bude stacit aj tvoje odobrenie. DIKY
0 0
petka24 petka24

petka24 je offline (nepripojený) petka24

smeja :)
Budeš viesť iba 1 peňažný denník, keby si si to chcela nejako odsledovať zvlášť, tak jedine môžeš spraviť to, niektoré softvéri to umožňujú, že si pridáš do peňažného denníka stĺpce (napr. 1. príjmy veľkoobchod, 2. príjmy maloobchod).
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

lydinka
Ahojte pordaci, chcela by som sa opytat, mam zivnost, ktora ma viacero bodov > maloobchod, velkoobchod ... medzi nimi uctovnicke a pohostinske sluzby. Cez den robim pre svoju mamu v restauracii, samozrejme mam zmluvu o poskytovani sluzieb, po nociach robim uctovnictvo. Ale jedna pani uctvovnicka mi povedala, ze som si povinna viest dva penazne denniky, koli tymto dvom prijmom, co ja si nemyslim, kedze to mam vsetko v jednej zivnosti. Mam pravdu?
lydinka, radu si radšej pýtaj na Porade. Tá pani má asi k UCT dosť ďaleko. Ak Ti to software umožňuje, meň aspoň text jednotlivých zápisov. Môžeš UCT rozdeliť aj na strediská.
0 0
Cefo Cefo

Cefo je offline (nepripojený) Cefo

petka24
Budeš viesť iba 1 peňažný denník, keby si si to chcela nejako odsledovať zvlášť, tak jedine môžeš spraviť to, niektoré softvéri to umožňujú, že si pridáš do peňažného denníka stĺpce (napr. 1. príjmy veľkoobchod, 2. príjmy maloobchod).
Ja som tu nový. Bol som prinútený stať sa SZČO. Chcem si učtovať sám v JU.
Mám softvér na JU ( KROS). Chcem sa opytať, či musím viesť peňažný denník aj v papierovej forme, alebo stačí v elektronickej.
Ďakujem
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Cefo
Ja som tu nový. Bol som prinútený stať sa SZČO. Chcem si učtovať sám v JU.
Mám softvér na JU ( KROS). Chcem sa opytať, či musím viesť peňažný denník aj v papierovej forme, alebo stačí v elektronickej.
Ďakujem
stačí v elektronickej, veď načo by potom bol zakúpený softwer?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Cefo
Mám softvér na JU ( KROS). Chcem sa opytať, či musím viesť peňažný denník aj v papierovej forme, alebo stačí v elektronickej.
Ďakujem
O náležitostiach a spôsoboch účtovnej dokumentácie pojednáva § 4 ods. 4 a 5 a § 31 zákona o účtovníctve. V zmysle tohoto predpisu môže viesť účtovná jednotka v písomnej alebo technickej (elektronickej) forme, pričom sú obe formy rovnocenné. Podľa § 31 ods. 5:
"Ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme, je povinná disponovať takými prostriedkami, nosičmi a vybavením, ktoré umožňujú vykonať prevod účtovných záznamov do formy, v ktorej je ich obsah pre fyzickú osobu čitateľný. Pre potreby overovania účtovnej závierky audítorom (§ 19), jej zverejňovania (§ 21) a pre potreby orgánov podľa § 38 je účtovná jednotka povinná na požiadanie umožniť oprávneným osobám zoznámiť sa s obsahom nimi určených účtovných záznamov."
Keďže záznamy uchovávané na elektronických médiách sú pomerne citlivé na poškodenie, pri vedení účtovníctva v PC je okrem vyhotovenia bzpečnostnej kópie veľmi vhodné po účtovnej uzávierke previesť účtovné knihy do písomnej formy (vytlačiť), aj keď to zákon priamo nepredpisuje.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Tak teda ľudia vy sa smejete, že dva peňažné denníky. Ale mne takéto niečo tvrdili daňováčky pri kontrole. Mám ako FO maloobchod, inštalatérstvo, stol. dielňu zapísanú v živ. registri. A to Vám bolo niečo presvedčiť dámy z DÚ že nemajú pravdu. nestačili sme sa diviť aké podivné zákony a praktiky na mňa tasili každé sedenie.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Potesila som sa tejto teme. Uctujem Fo, kt. tiez podnika v ramci jednej zivnosti v dvoch uplne od seba odlisnych cinnostiach. Ja som to nechcela robit 2 p. dennikmi, ale uct. program mi dovoluje rozdelit na strediska. Tak by mohla mat presne vedene kt. oblast kolko vynasa a ake su na nu naklady. Dufam, ze som aspon dobre pochopila definiciu stredisk. Robim v MRP win JU.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Tak že čo bolo nazačiatku rozdvojením osobnosti na konci sa stáva realitou.Ale dúfam že nútiť ma nemôžu do 2 peň.denníkov.A FO ktorá má v predmete podn. činnosti podstatne viac ako dve aktivity?A čo s hmotným majetkom ktorý súčastne používa na všetky činnosti?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Ninna
Tak že čo bolo nazačiatku rozdvojením osobnosti na konci sa stáva realitou.Ale dúfam že nútiť ma nemôžu do 2 peň.denníkov.A FO ktorá má v predmete podn. činnosti podstatne viac ako dve aktivity?A čo s hmotným majetkom ktorý súčastne používa na všetky činnosti?
Nútiť môžu, ale prinútiť nie, keďže to nemá oporu v žiadnom právnom predpise. A potom je to v rozpore s čl. 2 ústavy . Teoreticky by Ti DÚ mohol uložiť v rámci tzv. záznamovej povinnosti (§ 37 zákona č. 511/1999 Zb. o správe daní) viesť nejaké osobitné záznamy potrebné pre správne určenie dane, ale silne pochybujem, že by pod tento § mohlo patriť aj uloženie povinnosti viesť 2 samostatné denníky.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Tak že Andrej RV vystihol podstatu a naozaj sme dostali zázanamovú povinnosť pre správne určenie dane. 2 peňažné deníky tam síce neboli.
treba zvážiť či naozaj nie je vhodné viesť v týchto prípadoch viac peň.denníkov aj keď to nie je obvyklé
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Keďže znenie rozhodnutia, rozsah záznamovej povinnosti ani odôvodnenie DÚ nepoznáme , ťažko sa k tomu vyjadriť. Ale pokiaľ účtuješ na PC a soft Ti umožnňuje viesť samostatne príjmy a výdavky podľa stredísk, požiadavke správcu dane možno podľa mňa určite vyhovieť aj bez vedenia účta v 2 denníkoch. A pokiaľ máš dojem, že požiadavky DÚ sú neoprávnené alebo nad rámec zákona, môžeš požiadať o nápravu napr. žiadosťou o preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania v zmysle § 53 zákona o správe daní.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

nepotrebujes dva penazne denniky, ale je velmi vhodne aby si viedla rozdelenie na strediska , bezny uct.soft. to dovoluje a potom je normalne ze zadanim filtrov ti vytiahne na obrazovku , ci na tlac iba tu ktoru prevadzku. Danovakov zaujima predovsetkym asi to nakolko ta ktora prevadzka vynasa. Rovnako {asi to ani nemusim zdoraznovat- len pre istotu,} kazda reg.pokladna ma vlastnu knihu, kazda prevadzka{stredisko} si robi zvlast inventuru , a platby-vydavky ktore sa nedaju delit by sa mali uctovat na ine samostatne stredisko{prevadzku} napr. u szco platby do fondov, phm u aut pokial je auto len jedno ...aine tazko delitelne.Ale to aby si mal viest dva samostatne penazne denniky ti nemozu prikazat. to co mas na konci penazneho dennika to je tvoj vstup do vykazov o majetku a zavazkoch o prijmoch a vydavkoch {resp po upravach do danoveho priznania}
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

andrej_rv
Keďže znenie rozhodnutia, rozsah záznamovej povinnosti ani odôvodnenie DÚ nepoznáme , ťažko sa k tomu vyjadriť. .........
Ďalšou možnosťou, pokiaľ to povaha záznamovej povinnosti dovoľuje, je doplniť analytiku o tie okruhu príjmov/výdavkov, ktorých sa daná záznamová povinnosť týka.
0 0
Iruška Iruška

Iruška je offline (nepripojený) Iruška

Ja by som sa k tejto teme pridala.Myslím si, že v zákone o účtovníctve je,že by mala účtovná jednotka viesť za každú prevádzku pokladničnú knihu . Robím účtovníctvo jednej FO má dve predajne a vediem dva peňažné denníky. Mala som kontrolu z DU a prvé čo sa ma daňovník opýtal bolo, či viediem predajne zvlášť. Keď videl dva peňažné denníky povedal v poriadku. Tak sa v tom vyznajte.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Iruška
....... má dve predajne a vediem dva peňažné denníky. Mala som kontrolu z DU a prvé čo sa ma daňovník opýtal bolo, či viediem predajne zvlášť. Keď videl dva peňažné denníky povedal v poriadku. Tak sa v tom vyznajte.
Pod "vediem predajne zvlášť" asi skôr predpokladal strediskové účtovanie, ale zrejme ho aj dva peňažné denníky uspokojili.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Iruška
Robím účtovníctvo jednej FO má dve predajne a vediem dva peňažné denníky. Mala som kontrolu z DU a prvé čo sa ma daňovník opýtal bolo, či viediem predajne zvlášť. Keď videl dva peňažné denníky povedal v poriadku. Tak sa v tom vyznajte.
Ale soft bez problémov umožňuje viesť v rámci jedného peňažného denníka viacero pokladničných kníh, viacero bankových účtov, viacero skladov, podľa prevádzok, viacero fakturačných miest.. proste analytiku podľa rôznych hľadísk.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

STRELEC
Pod "vediem predajne zvlášť" asi skôr predpokladal strediskové účtovanie, ale zrejme ho aj dva peňažné denníky uspokojili.
Ja som len zvedavý, kam sa píšu položky, ktoré sa netýkajú ani jednej predajne (celopodniková "réžia", uzávierkové operácie). Na to je tretí denník ? I samotná uzávierka či kontrola viacdenníkového účta musí byť teda riadna "zábava"
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Iruška
Ja by som sa k tejto teme pridala.Myslím si, že v zákone o účtovníctve je,že by mala účtovná jednotka viesť za každú prevádzku pokladničnú knihu . Robím účtovníctvo jednej FO má dve predajne a vediem dva peňažné denníky. Mala som kontrolu z DU a prvé čo sa ma daňovník opýtal bolo, či viediem predajne zvlášť. Keď videl dva peňažné denníky povedal v poriadku. Tak sa v tom vyznajte.
Neviem, či stotožnuješ pojem pokladničná kniha s pokladničným denníkom /lebo to je rozdiel/. V každom prípade ak áno, zaujímalo by ma, ako z dvoch peňažných denníkov urobíš ten záverečný? Čo Ti slúži za podklad k DP, ak nemáš urobený súhrnný denník?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať