Zavrieť

Porady

nezdaniteľná časť - výsluhový dôchodok

Dobrý deň, prosím o radu. Mám zamestnanca, ktorý je poberateľom výsluhového dôchodku. Jeho dôchodok je ročne 123 125 Sk, pri výpočte preddavkov si neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Teraz požiadal o vykonanie roč. zúčtovania. Ako mám postupovať?
Usporiadat
VTerezka VTerezka

VTerezka je offline (nepripojený) VTerezka

Ročné zúčtovanie (ak nemal žiadne iné príjmy, okrem závislej činnosti) sa mu urobí, nárok na odpočítateľnú položku nemá. Ak už pre nič iné, tak preto, že jeho výsluhový dôchodok je vyšší ako tá odpočítateľná položka 90.816,- Sk.
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

Ja sa chcem opýtať, aké potvrdenie k žiadosti o ročné zúčtovanie preddavkov je takýto výsluhový dôchodca povinný doložiť. U nás pracoval od septembra 2006 a predtým celý rok nikde.
0 0
Pampie Pampie

Pampie je offline (nepripojený) Pampie

Pokiaľ viem, tak by mal predložiť nejaké rozhodnutie o priznaní výsluhového dôchodku a pokiaľ nikde nepracoval, tak buď potvrdenie z úradu práce, a ak tam nebol zaevidovaný tak čestné prehlásenie.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Pampie Pozri príspevok
Pokiaľ viem, tak by mal predložiť nejaké rozhodnutie o priznaní výsluhového dôchodku a pokiaľ nikde nepracoval, tak buď potvrdenie z úradu práce, a ak tam nebol zaevidovaný tak čestné prehlásenie.
Na tlačive Žiadosti o vykonanie RZ sú kolónky, kde sa uvádza aj výška dôchodku a druh dôchodku.
0 0
Pampie Pampie

Pampie je offline (nepripojený) Pampie

To je pravda, ale keď to doloží rozhodnutím o dôchodku, tak žiadosť bude komplet. Veď aj keď chce odpočet na manželku alebo na poistenie tak to musí nejako doložiť.
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

Ja myslím, že výsluhoví dôchodcovia sa na úrade práce neevidujú.

Takže stačí ak vypíše tie kolónky na žiadosti, alebo radšej nech donesie aj kópiu nejakého výmeru?
0 0
Pampie Pampie

Pampie je offline (nepripojený) Pampie

Nech vypíše kolónky a nech ho aj donesie a môžeš kľudne spávať.
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

Pampie Pozri príspevok
Nech vypíše kolónky a nech ho aj donesie a môžeš kľudne spávať.
Tiež myslím, že radšej jeden papier naviac, ako to potom o pár rokov zháňať
0 0
barillová barillová

barillová je offline (nepripojený) barillová

nemá nárok na nezdaniteľné minimum
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

A mám ešte jednu podotázku. Nárok na nezdaniteľnú časť na seba nemá, to mi je jasné. Ale môže si uplatniť túto nezdaniteľnú časť na manželku, ak tá nemala vlastné príjmy? Samozrejme doloží jej príjem.
Vďaka
0 0
Oľa Oľa

Oľa je offline (nepripojený) Oľa

Áno môže si uplatniť na manželku.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Dana K. Pozri príspevok
A mám ešte jednu podotázku. Nárok na nezdaniteľnú časť na seba nemá, to mi je jasné. Ale môže si uplatniť túto nezdaniteľnú časť na manželku, ak tá nemala vlastné príjmy? Samozrejme doloží jej príjem.
Vďaka
Zamestnanec nedokladuje výšku príjmu manželky, svojim podpisom (v žiadosti o vykonanie výpočtu dane......) ručí, že údaje sú správne vyplnené. Ako doklad predloží kópiu sobášneho listu.
Ostatné už zodpovedala Oľa.
0 0
Ivusik_Pampusik Ivusik_Pampusik

Ivusik_Pampusik je offline (nepripojený) Ivusik_Pampusik

DOBRÝ DEŇ, MÁ VÝSLUHOVÝ DOCHODCA NÁROK NA ODPOČÍTANIE NEZDANITEĽNEJ ČIASTKY??? ĎAKUJEM
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ivusik_Pampusik Pozri príspevok
DOBRÝ DEŇ, MÁ VÝSLUHOVÝ DOCHODCA NÁROK NA ODPOČÍTANIE NEZDANITEĽNEJ ČIASTKY??? ĎAKUJEM
Odkedy je poberatelom a v akej výške ?
0 0
Ivusik_Pampusik Ivusik_Pampusik

Ivusik_Pampusik je offline (nepripojený) Ivusik_Pampusik

od 1.5.2009 výška približne 9 000
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

nemá nárok na nčzd..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ivusik_Pampusik Pozri príspevok
od 1.5.2009 výška približne 9 000
9000 je ročná výška v EUR, alebo mesačná v SK ?
0 0
Ivusik_Pampusik Ivusik_Pampusik

Ivusik_Pampusik je offline (nepripojený) Ivusik_Pampusik

ročne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ivusik_Pampusik Pozri príspevok
ročne
nemáš nárok na mesačnú NČZD, ani žiadny rozdiel pri ročnom zúčtovaní dane, alebo DP. Výška tvojho VD je vyššia ako ročná NČZD.
0 0
Ivusik_Pampusik Ivusik_Pampusik

Ivusik_Pampusik je offline (nepripojený) Ivusik_Pampusik

ďakujem za odpoveď =)
0 0
Načítať ďalšie