Zavrieť

Porady

Byt po rozvode

Ahojte,
chcem sa spýtať, pred manželstvom som si kúpil byt /mám od toho aj doklad/. Byt ale patril bytovému družstvu. Počas manželstva sme byt aj s bývalou manželkou odkúpili do osobného vlastníctva. Byt sme dali písať na oboch, lebo mi bolo povedané, že inak sa to ani nedá, aj keď som si ho chcel dať písať len na seba. Má manželka nárok na 1/2 aj keď som byt kúpil ja?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Pred manželstvom si kupoval zrejme iba členský podiel v bytovom družstve, a nie samotný byt.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Pred manželstvom si kupoval zrejme iba členský podiel v bytovom družstve, a nie samotný byt.
A kedže vlastnícke právo k bytu ste nadobudli počas trvania manželstva, respektíve k vkladu do katastra došlo počas manželstva, patrí byt do BSM.
BSM- BEZpodielové spoluvlastníctvo manželov- znamená, že podiely nie sú určené, preto nie je možné povedať, koľko má tvoja manželka a koľko ty. V podstate máte obaja všetko.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

stlienka Pozri príspevok
Ahojte,
chcem sa spýtať, pred manželstvom som si kúpil byt /mám od toho aj doklad/. Byt ale patril bytovému družstvu. Počas manželstva sme byt aj s bývalou manželkou odkúpili do osobného vlastníctva. Byt sme dali písať na oboch, lebo mi bolo povedané, že inak sa to ani nedá, aj keď som si ho chcel dať písať len na seba. Má manželka nárok na 1/2 aj keď som byt kúpil ja?

Na manželku si ho dal zapísať dobrovolne, vlastne si jej 1/2 daroval. Teraz už má nárok na byt tak, ako ty. Teda predpokladám, že manželka nebola zaslobodna členkou družstva. Ty si za prevod členských práv s nájmom bytu zaplatil trhovú cenu, potom ste ho odkúpili za cenu nesplatenej anuity.

Ak si sa stal nájomcom družstevného bytu pred manželstvom, stal si sa aj družstevníkom. Uzavretím manželstva sa manželka stala spoločnou nájomníčkou, nie však družstevníčkou. Podľa § 28 zákona o vlastníctve bytov má nárok na prevod družstevného bytu jeho nájomca, ktorý je členom družstva. Sú o tom aj judikatúry, ktoré nepriznávajú právo na prevod nečlenovi.

§ 28

Nájomca družstevného bytu, ktorý je členom bytového družstva, má nárok na prevod vlastníctva bytu podľa tohto zákona, ak nepožiadal o prevod vlastníctva podľa osobitného predpisu. 7)
------------------------------------------------------------------
7) § 22 a nasl. zákona č. 42/1992 Zb. o úprave majetkových vzťahov a vyporiadaní majetkových nárokov v družstvách v znení neskorších predpisov.




Takto to potvrdil aj Ústavný súd SR v uznesení II. ÚS 302/08-11:
Sťažovateľ nemohol legitímne bez splnenia zákonných podmienok očakávať, že nadobudne vlastníctvo k predmetnému bytu. V tomto prípade jednou z takýchto podmienok bola nepochybne aj podmienka existencie členstva sťažovateľa v družstve žalovaného.
Naposledy upravil Mária27 : 10.02.10 at 19:49
0 0
stlienka stlienka

stlienka je offline (nepripojený) stlienka

A to akože nikoho nezaujíma, kto platil ten byt aj keď bol družstevný? Nemôžem si pri vysporiadavaní BSM nárokovať aspoň o toľko viac peňazí, za ktoré som ten byt kúpil?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pri vyporiadaní BSM si môžeš nárokovať z trhovej hodnoty bytu v čase rozvodu odpočítanie sumy členského podielu, ktorú si uhradil. Je to podobné, ako by si mal pred sobášom rozostavaný dom.



§ 150 obč. zák.

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.
0 0
arimi arimi

arimi je offline (nepripojený) arimi

som týžden rozvedená, manžel je dlhodobý neplatič, teraz dokonca aj bez práce, celú domácnost tahám ja sama, živím okrem exmanžela ešte dve deti. ako si možem vobec vydobit nejaké právo v mojom byte na súkromie, kedže exmanžel sa nechce odstahovat,ale využíva všetko grátis, aj jedlo któré kúpim detom a pod. ja som v mesiaci dva týždne v rakúsku, doma dalšie dva týždne. mala by som platit len polovicu nájmu a dalších poplatkov, ale on sa nevzrušuje a je mu jedno. vie, že všetko poplatím a čaká na moju reakciu. neviem, či ho mám udať, alebo zažalovat, alebo čo vlastne robit. doteraz sa mi smial ked mi kradnul peniaze a jedlo, že bere zo spoločného. po rozvode to už hovorit nemože, ale kradnút bude dalej, to viem. ako sa ho mám zbavit, alebo ako si mám rozdelit byt, ide to vobec bez dohody s ním? policajti mi v tomto asi moc nepomožu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

arimi Pozri príspevok
som týžden rozvedená, manžel je dlhodobý neplatič, teraz dokonca aj bez práce, celú domácnost tahám ja sama, živím okrem exmanžela ešte dve deti. ako si možem vobec vydobit nejaké právo v mojom byte na súkromie, kedže exmanžel sa nechce odstahovat,ale využíva všetko grátis, aj jedlo któré kúpim detom a pod. ja som v mesiaci dva týždne v rakúsku, doma dalšie dva týždne. mala by som platit len polovicu nájmu a dalších poplatkov, ale on sa nevzrušuje a je mu jedno. vie, že všetko poplatím a čaká na moju reakciu. neviem, či ho mám udať, alebo zažalovat, alebo čo vlastne robit. doteraz sa mi smial ked mi kradnul peniaze a jedlo, že bere zo spoločného. po rozvode to už hovorit nemože, ale kradnút bude dalej, to viem. ako sa ho mám zbavit, alebo ako si mám rozdelit byt, ide to vobec bez dohody s ním? policajti mi v tomto asi moc nepomožu.
Arimi,
v prvom rade treba vysporiadať BSM, vyplatiť ho z bytu dať mu peniaze a poslať ho kade lahšie.
Ak nebude chcieť , tak dať návrh na súd na vysporiadanie BSM, dať návrh na výživné od ex aj ked nerobí platiť musí na deti a medzitým sa odsťahovať do podnájmu. Aby nekradol deťom jedlo.
0 0
arimi arimi

arimi je offline (nepripojený) arimi

to bude dost tažké, lebo nám pitím narobil dlhy, ale snád postupne dám aspon niečo do poriadku po nom. budúci týžden idem domov, tak sa zájdem na súd spýtat, čo s tým. na právnika nemám tolko penazí. ale dúfala som, že snád zohladnia moju starostlivost o rodinu a jemu prikážu splatit si, čo prepil. ja som si naivne myslela, že rozvodom sa aspon trochu umierni vo svojich vysokých nárokoch, no on si nič nepripúšťa...
mne už pomaly dochádzajú sily.
vysporiadanie bsm asi tiež niečo stojí, však?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

arimi Pozri príspevok
som týžden rozvedená, manžel je dlhodobý neplatič, teraz dokonca aj bez práce, celú domácnost tahám ja sama, živím okrem exmanžela ešte dve deti. ako si možem vobec vydobit nejaké právo v mojom byte na súkromie, kedže exmanžel sa nechce odstahovat,ale využíva všetko grátis, aj jedlo któré kúpim detom a pod. ja som v mesiaci dva týždne v rakúsku, doma dalšie dva týždne. mala by som platit len polovicu nájmu a dalších poplatkov, ale on sa nevzrušuje a je mu jedno. vie, že všetko poplatím a čaká na moju reakciu. neviem, či ho mám udať, alebo zažalovat, alebo čo vlastne robit. doteraz sa mi smial ked mi kradnul peniaze a jedlo, že bere zo spoločného. po rozvode to už hovorit nemože, ale kradnút bude dalej, to viem. ako sa ho mám zbavit, alebo ako si mám rozdelit byt, ide to vobec bez dohody s ním? policajti mi v tomto asi moc nepomožu.
Nepíšeš, či ste v nájomnom byte alebo ho máte vo vlastníctve. Ak by to bol byt nájomný, okamžite zrušiť spoločný nájom. Ak je to byt vo vlastníctve, okamžite žiadať vyporiadanie BSM.
V každom prípade ho treba čím skôr dostať z domu do nájomného bytu, on sa nepolepší. Podľa všetkého čo píšeš, príkaz na jeho odsťahovanie musí dať súd. Tak konaj.
0 0
arimi arimi

arimi je offline (nepripojený) arimi

vo vlastníctve.
až v piatok budem na slovensku, pojdem hned na súd.
vdaka.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

arimi Pozri príspevok
vo vlastníctve.
až v piatok budem na slovensku, pojdem hned na súd.
vdaka.
No to by si mala mať spísaný návrh u právnika a už len podať na súde.
0 0
arimi arimi

arimi je offline (nepripojený) arimi

to bude asi riadna fuška...ešte keby sa mi podarilo toho chlapíka dostat načas z obývačky preč, aj to by bolo niečo....to je niečo abnormálne, čo tam urobil za holubník...suší si tam tabak, dymí tam pri zavretom okne, to sa nedá už zvládat...a decka to musia trpiet, kým som preč...fakt je to na prášky...
0 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

mila arimi ,,prášky nechaj na pokoji,, čaka ťa ešte dlhá cesta
kým ho dostaneš z ,, obyvačky ,, len treba čo najskor začat konat v tomto smere. Máš pre koho bojovat
,,máš dve krasne deti ,, pre ktore sa oplatí žiť.
0 0
arimi arimi

arimi je offline (nepripojený) arimi

no, ved už som počula, že rozvodom sa nič nekončí, ale všetko ešte len začína :-)))
a u nás to asi bude dobrý masaker...
nie v pravom slova zmysle, ale k vojne roseovcov to nemá daleko...
0 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

tá ,,vojna,, zaleži aj od toho ako je rozumovo vyzretý ten tvoj ,,expartner .. keď bude chciet prieky bude robit stále . Zažila som to vo svojej rodine sestra mala taký istý problém musela trpieť dva roky dokial nastal klud a mohla s deťmi spokojne začať žiť
0 0
arimi arimi

arimi je offline (nepripojený) arimi

rozumovo klesol, zdá sa, do detského veku a nie je to fakt nič moc...
tvoja sestra bývala s bm dva roky po rozvode?
ja proste tohto človeka už nemožem ani cítit, nieto ešte stretávať...
jeho poznačili tie finančné školenia a semináre o rýchlom zbohatnutí, totálny imbecil z neho zostal...
najhoršie pre mna je, že mu dáva "právne" rady jedna jeho akože kolegyne z rovnakého pyramidáckeho spolku a tá už je rozvedená dávno a strašne rada radí cudzím ženatým chlapom, ako zatočit s ich manželkami...takže som proti nim dvom dost v nevýhode...
0 0
arimi arimi

arimi je offline (nepripojený) arimi

som už doma a mám problém. zamkla som si komoru, taký kumbál čo máme v chodbe, dala som si tam svoje veci a papiere a nejaké potraviny a odstahovala sa do najmenšej izby v byte, aby bol klud. manžel aj tak mi tam stále chodí a nenechá mi žiadne súkromie, napriek tomu, že pred synom slúbil, že mi tam chodit nebude. kedže mu prenechávam obývačku.
dnes urobil strašný cirkus kvoli tej zamknutej komore a vytrhol mi klučku a ja som to musela otvorit.
ja napriek tomu, že tu všetko platím sama, on na nás parazituje, neplatí nič, nesmiem zavriet ani dvere, zamknút už vobec nie, tak sa potrebujem spýtat, mám vobec ja na niečo právo? alebo mám len povinnosti?
to si naozaj nemožem dovolit bez vysporiadania ani tú komoru zamknút?
je mi hrozne.
fakt je mi hrozne. čo mám robit?
0 0
anjelanjelský anjelanjelský

anjelanjelský je offline (nepripojený) anjelanjelský

arimi Pozri príspevok
som už doma a mám problém. zamkla som si komoru, taký kumbál čo máme v chodbe, dala som si tam svoje veci a papiere a nejaké potraviny a odstahovala sa do najmenšej izby v byte, aby bol klud. manžel aj tak mi tam stále chodí a nenechá mi žiadne súkromie, napriek tomu, že pred synom slúbil, že mi tam chodit nebude. kedže mu prenechávam obývačku.
dnes urobil strašný cirkus kvoli tej zamknutej komore a vytrhol mi klučku a ja som to musela otvorit.
ja napriek tomu, že tu všetko platím sama, on na nás parazituje, neplatí nič, nesmiem zavriet ani dvere, zamknút už vobec nie, tak sa potrebujem spýtat, mám vobec ja na niečo právo? alebo mám len povinnosti?
to si naozaj nemožem dovolit bez vysporiadania ani tú komoru zamknút?
je mi hrozne.
fakt je mi hrozne. čo mám robit?
ak máš v byte trvalý pobyt, máš rovnaké práva, ako on.. hlavne sa nedaj, viem, že sa ľahko radí, ale prešla som si niečím veľmi podobným až som sa nakoniec rozviedla.. myslela som si, že sa všetko rozvodom skončí, ale mýlila som sa...
0 0
arimi arimi

arimi je offline (nepripojený) arimi

mám trvalý pobyt, navyše všetko ale všetko platím len ja sama, on nič neplatí, on parazituje. ja tahám byt, celú domácnost, detom skoly, no všetko.
a ja, čo všetko cálujem, nesmiem ani ceknúť a ten, čo parazituje, si tu rozkazuje a rozhoduje čo možem a čo nemožem.
tak ja neviem, obrátit sa na políciu, že mi ničí zámky na zamknutých dverách? a nenechá mi súkromie?
0 0
anjelanjelský anjelanjelský

anjelanjelský je offline (nepripojený) anjelanjelský

arimi Pozri príspevok
mám trvalý pobyt, navyše všetko ale všetko platím len ja sama, on nič neplatí, on parazituje. ja tahám byt, celú domácnost, detom skoly, no všetko.
a ja, čo všetko cálujem, nesmiem ani ceknúť a ten, čo parazituje, si tu rozkazuje a rozhoduje čo možem a čo nemožem.
tak ja neviem, obrátit sa na políciu, že mi ničí zámky na zamknutých dverách? a nenechá mi súkromie?
choď na obvodné oddelenie PZ a tam povedz, že ti obmedzuje osobnú slobodu a neprispieva na domácnosť.. skúsim ti zistiť presný postup a dám ti vedieť ešte dnes večer, alebo zajtra ráno...
a to že všetko platíš, odkladaj si všetky účty a mala by si si viesť aj nejaký denník výdavkov, na súde to budeš potrebovať a dosť ti to pomôže... ja to mám v excelovskej tabuľke..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať