Zavrieť

Porady

družstevný byt odkúpiť alebo nie

Zhruba pred dvoma rokmi som sa stal členom bytového družstva, s ktorým som podpísal nájomnú zmluvu. Tohto roku plánujem v byte kompletnú rekonštrukciu jadro, okná, podlahy, stierky a pod. Pred rekonštrukciou by som chcel odkúpiť tento byt do osobného vlastníctva. Nikde sa nemôžem dopátrať aké výhody a nevýhody by pre mňa vyplávali keby som odkúpil spomínaný byt do osobného vlastníctva. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    alien-28 Pozri príspevok
    Zhruba pred dvoma rokmi som sa stal členom bytového družstva, s ktorým som podpísal nájomnú zmluvu. Tohto roku plánujem v byte kompletnú rekonštrukciu jadro, okná, podlahy, stierky a pod. Pred rekonštrukciou by som chcel odkúpiť tento byt do osobného vlastníctva. Nikde sa nemôžem dopátrať aké výhody a nevýhody by pre mňa vyplávali keby som odkúpil spomínaný byt do osobného vlastníctva. Ďakujem.
    Hlavným dôvodom a výhodou je vlastníctvo nehnuteľnosti. Ak zostane byt družstevný, nebudeš jeho vlastníkom, ale stále len nájomcom. Nemôžeš s bytom narábať podľa vlastného uváženia, lebo nebude tvoj.

    Odkúpením sa stáva tvojím vlastníctvom, čo však prináša aj určité povinnosti.

    Viac si pozri tu:

    http://www.porada.sk/t32813-najom-al...astnictvo.html

    Všetky výhody a nevýhody je ťažké zhrnúť do jedného príspevku. Lepšie je, keby si sa opýtal konkrétnejšie.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak súhlasíš so znením zmluvy o prevode, nevidím dôvod, prečo by si ho nemal odkúpiť. Len anuitu treba splatiť naraz, inak je to jedno. Ako vlastník budeš môcť disponovať s bytom, nemusíš družstvo ohlasovať niektoré opravy, žiadať súhlas o využívanie bytu na podnikanie ... Ak zostaneš nájomníkom, skôr môžeš o byt prísť (napr. vylúčenie z družstva). Ale z družstva nevystúp, pri odkúpení si znovu uhraď základný vklad.

    družstevný byt odkúpiť alebo nie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.