Zavrieť

Porady

Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Je tento konateľ aj majiteľom?
1 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Tak odpoveď zadávateľa otázky cez ss-ku: Konateľ=majiteľ

Tak v tomto prípade nemá nárok na podporu v nezamestnanosti, nakoľko ÚP spoločníkov berie ako szčo.
2 0
tokoska tokoska

tokoska je offline (nepripojený) tokoska

Veľmi ťažké. Som vraj kamarátka, občas som aj tou povestnou "bútľavou vŕbou", čo vypočuje, neprezradí, poradí, pomôže ...a občas som aj poriadny "truľo", ale už som sa naučila aj používať "nie" ...viac
Konateľ firmy sa môže prihlásiť na úrade práce a poberať dávku v nezamestnanosti /samozrejme ak spĺňa ostatné podmienky na nárok/, mesačne bude dokladať z firmy potvrdenie o výške odmeny, prípadne potvrdenie, že ako konateľ nemal v danom mesiaci žiadny príjem.
Ak je konateľ aj spoločník, nebude zaevidovaný na úrade práce, pretože sa posudzuje ako SZČO, podnikateľ.
1 0
Senderov Senderov

Senderov je offline (nepripojený) Senderov

Ďakujem
0 0
zajo1 zajo1

zajo1 je offline (nepripojený) zajo1

Z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze moja manzelka bola spolumajitelka a pokial bola na vypise z OR tak UP zamietal vyplacanie podpory v nezamestnanosti. nezaujimalo ich ci ma prijem , alebo nie.
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
zajo1 Pozri príspevok
Z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze moja manzelka bola spolumajitelka a pokial bola na vypise z OR tak UP zamietal vyplacanie podpory v nezamestnanosti. nezaujimalo ich ci ma prijem , alebo nie.
Však tu nikto nič iné ani netvrdí. Spoločníka SRO ÚP nezaeviduje do evidencie nezamestnaných = nevznikne mu nárok na poberanie podpory v nezamestnanosti. Ale nič si z toho nerobte, myslím, že aj herr minister má v tom značný chaos, z internetového chatu s ním citujem:
Dobrý den. Je mozné, aby konatel firmy bol súcasne prihlasený na urade prace a urad práce za neho platil zdravotné poistenie??? Ak je to tak, nie je v tomto zmysle diera v zákone a konatelia to takto možu zneužívat? (peter)
Konatel nemoze byt prihlaseny na urade prace, ak je to tak, potom na urade prace zamlcal tuto skutocnost - je to podvod z jeho strany.

Link na celý chat tu:
http://www.cas.sk/clanok/187335/zmen...-ministra.html
0 0
mi.ve mi.ve

mi.ve je offline (nepripojený) mi.ve

Zdravim, mam podobny problem - manžel je spolocnikom a konatelom s.r.o., ktora existuje druhy rok, ale je v strate a on z nej nema ziadny prijem. Zaroveň je zamestnancom inej firmy, ale uz mu plynie vypovedna lehota. Je mozne, aby sa prihlasil na urade prace /pokial si nenajde zamestnanie/, ak prevedie obch. podiel na niekoho ineho, ale zostane konateľom s.r.o.? Ja som na materskej, mala by som narok na rodicovsky prispevok, ak by som sa stala spolocnikom s.r.o. /bez prijmu z s.r.o./?
0 0
sroservis sroservis

sroservis je offline (nepripojený) sroservis

Dobrý deň,

od 1.1.11 nie je prekážkou vyplácania rodičovského príspevku, ak žena vykonáva zárobkovú činnosť alebo má majetkovú účasť na spoločnosti.

Či je však potrebné, vykonať prevod obchodného podielu, resp. zmenu konateľa, aby Váš manžel získal podporu neviem.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
mi.ve Pozri príspevok
Zdravim, mam podobny problem - manžel je spolocnikom a konatelom s.r.o., ktora existuje druhy rok, ale je v strate a on z nej nema ziadny prijem. Zaroveň je zamestnancom inej firmy, ale uz mu plynie vypovedna lehota. Je mozne, aby sa prihlasil na urade prace /pokial si nenajde zamestnanie/, ak prevedie obch. podiel na niekoho ineho, ale zostane konateľom s.r.o.? Ja som na materskej, mala by som narok na rodicovsky prispevok, ak by som sa stala spolocnikom s.r.o. /bez prijmu z s.r.o./?
Nemôže byť ani konateľ ani spoločník. Doporučujem ho odvolať, urobiť prevod a až potom ísť na úrad práce. Takto sa to robí v takýchto prípadoch.
0 0
MAVEL MAVEL

MAVEL je offline (nepripojený) MAVEL

..ale ved konatel je len zamestnanec a ked je majitel co na tom?
pokial bral plat a pravidelne odvadzal, preco by nemal mat narok?
Je to postavene. Potom nech vlastnici konatelia neodvadzaju do fondu nezamestnanosti, ked nemozu poberat!
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
MAVEL Pozri príspevok
..ale ved konatel je len zamestnanec a ked je majitel co na tom?
pokial bral plat a pravidelne odvadzal, preco by nemal mat narok?
Je to postavene. Potom nech vlastnici konatelia neodvadzaju do fondu nezamestnanosti, ked nemozu poberat!
Prečo konateľ = zamestnanec ?
Konateľ môže byť súčasne zamestnancom, no nie je to podmienka.
Čo sa týka úradu práce je to tak... A možno je to dobre. Pretože by podvodníkov bolo ako maku, keby to tak nebolo. Firma v strate ? To nie je účtovne žiadny problém...
0 0
mi.ve mi.ve

mi.ve je offline (nepripojený) mi.ve

RE: sroservis a Economic - Manžel nie je zamestnancom vlastnej s.r.o., ale len spoločníkom a konateľom. Je ale zamestnancom inej firmy. Čiže odvody si platí ako zamestnanec, a nie malé. Tiež sa mi zdá nefér, že hoci z rozbiehajúcej sa stratovej firmy nemá príjem, nemôže poberať dávku v nezamestnanosti, ak príde o príjem zo zamestnania. Ale na úrade práce som si dnes potvrdila, čo ste tu uviedli, že môžeme urobiť prevod s.r.o. na mňa, budem naďalej dostávať rodičovský príspevok. Ale pripadá mi to choré, robiť takéto "formálne" prevody, jasné, že to vyzerá ako špekulatívny prevod, ale rušiť s.r.o. by bolo náročnejšie. Navyše sa môže stať, že potenciálny nový zamestnávateľ nebude tolerovať vlastnú firmu môjho manžela, takže nám nič iné ako prevod obch. podielu + urobiť zo mňa konateľa, neostáva.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
mi.ve Pozri príspevok
RE: sroservis a Economic - Manžel nie je zamestnancom vlastnej s.r.o., ale len spoločníkom a konateľom. Je ale zamestnancom inej firmy. Čiže odvody si platí ako zamestnanec, a nie malé. Tiež sa mi zdá nefér, že hoci z rozbiehajúcej sa stratovej firmy nemá príjem, nemôže poberať dávku v nezamestnanosti, ak príde o príjem zo zamestnania. Ale na úrade práce som si dnes potvrdila, čo ste tu uviedli, že môžeme urobiť prevod s.r.o. na mňa, budem naďalej dostávať rodičovský príspevok. Ale pripadá mi to choré, robiť takéto "formálne" prevody, jasné, že to vyzerá ako špekulatívny prevod, ale rušiť s.r.o. by bolo náročnejšie. Navyše sa môže stať, že potenciálny nový zamestnávateľ nebude tolerovať vlastnú firmu môjho manžela, takže nám nič iné ako prevod obch. podielu + urobiť zo mňa konateľa, neostáva.
Jednoznačne urobiť prevod. Mnohokrát som to takto robila pre svojich klientov, aby to bolo pre nich dobre k vôli úradom.... Zbytočné je o tom zbytočne vypisovať.... Na Slovensku je to tak !!!
0 0
MAVEL MAVEL

MAVEL je offline (nepripojený) MAVEL

Economic Pozri príspevok
Prečo konateľ = zamestnanec ?
Konateľ môže byť súčasne zamestnancom, no nie je to podmienka.
Čo sa týka úradu práce je to tak... A možno je to dobre. Pretože by podvodníkov bolo ako maku, keby to tak nebolo. Firma v strate ? To nie je účtovne žiadny problém...
a preco nie?
je otazka ci je v pracovnom pomere alebo nie.
Ak pobera plat a plati odvody, tak preco by nemohol brat podporu?
Aky povodnici? Ved ak nepoberas plat nemozes dostat podporu...

.. v podstate ak nepobera ako konatel plat a neplati odvody, tak nema narok na podporu.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ÚP konateľa a spoločníka vníma ako szčo. Preto nie je nárok na dávky v nezamestnanosti pokiaľ ním ostane. Nie je podstatné, že nemá prac.zmluvu s vlastnost spoločnosťou.
0 0
MAVEL MAVEL

MAVEL je offline (nepripojený) MAVEL

Zoltán Kovács Pozri príspevok
ÚP konateľa a spoločníka vníma ako szčo. Preto nie je nárok na dávky v nezamestnanosti pokiaľ ním ostane. Nie je podstatné, že nemá prac.zmluvu s vlastnost spoločnosťou.
Ja som majitel, i konatel, zmluvu mam s vlastnou spol. odvody do fondu odvadzam.
znamena to teda, ze ak by nieco, tak nedostanem podporu?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
MAVEL Pozri príspevok
Ja som majitel, i konatel, zmluvu mam s vlastnou spol. odvody do fondu odvadzam.
znamena to teda, ze ak by nieco, tak nedostanem podporu?
Podporu dostaneš, keď nemáš žiadny príjem, no nesmieš byť konateľom ani spoločníkom. Pretože vtedy je tu teoretický predpoklad, že príjem máš, aj keď možno nepravidelný. Úrad Ťa považuje ako sa SZČO. Napríklad u spoločníka eventuálny podiel na zisku.
0 0
aborik aborik

aborik je offline (nepripojený) aborik

Dovolím si oponovať v časti konateľstva: zákon č. 5/2004 Z. z. v § 5 písm. d) uvádza, že za SZČO sa považuje SPOLOČNík k.s., v.o.s. alebo s.r.o.
Konateľa zákon nikde nespomína, preto mám za to, že pokiaľ je niekto konateľom (ale nie aj spoločníkom) a nepoberá za výkon funkcie konateľa žiadnu odmenu, môže byť evidovaný na ÚP ako uchádzač o zamestnanie.
1 0
ATOSKA ATOSKA

ATOSKA je offline (nepripojený) ATOSKA

Dobrý večer,
chcela by som poprosiť o radu.
Som spolumajiteľkou s.r.o., (2 spoločníci 50+50), a zároveň konateľkou spoločnosti.
V spoločnosti som aj zamestnaná za minim. mzdu. Minulý rok sme si zobrali úver na odkúpenie budovy na obdobie 10 rokov.
Chcem ukončiť pracovný pomer v spoločnosti a zároveň odovzdať konateľstvo manželovi a taktiež previesť obchodný podiel bezodplatne na manžela.
Bude problém, ak chcem previesť obchodný podiel na manžela?
Bude problém, ak sme si zobrali úver na odkúpenie budovy?
Poprosím o radu, ako postupovať.
Ďakujem
ATOSKA
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

so svojim obchodnym podielom mozes robit co chces (ak nie je v spolocenskej zmluve uvedene inak), teda aj previest ho na manzela - o prevode je na porade vela tem - daj si vyhladat

uver predpokladam si vzala sro - na uver by nemala mat vplyv zmena vlastnickych vztahov v sro (pozriet zmluvu o uvere, ci tam nieje nejaka povinnost informovat banku o takejto zmene)
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať