Zavrieť

Porady

práca na živnosť v roku 2013

Dobrý večer poradáci, chcem sa informovať ako to teda bude v roku 2013, bude možné sa zamestnať na živnosť na základe mandátnej zmluvy podla obchodného zákonníka alebo bude potrebné sa zamestnať klasicky na pracovný pomer?
Dakujem..:-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    1janka je offline (nepripojený) 1janka

    1janka
    ale no tak akože nie...bežná prax dneska, že sú ludia zamesntaní na živnosť a od nového roku to ale majú nejako obmedziť..alebo dokonca zakázať...ale neviem ako to vlastne bude...preto sa pýtam....-)

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Takáto, priam alpská trojkombinácia - zamestnanec / živnostník /mandátna zmluva - asi nikdy neprejde
    tictac7 ...bermudský trojuholník :-))))

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    1janka Pozri príspevok
    ale no tak akože nie...bežná prax dneska, že sú ludia zamesntaní na živnosť a od nového roku to ale majú nejako obmedziť..alebo dokonca zakázať...ale neviem ako to vlastne bude...preto sa pýtam....-)
    nie sú, ani súčasná právna úprava tento stav nedovoľuje....

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    1janka Pozri príspevok
    Dobrý večer poradáci, chcem sa informovať ako to teda bude v roku 2013, bude možné sa zamestnať na živnosť na základe mandátnej zmluvy podla obchodného zákonníka alebo bude potrebné sa zamestnať klasicky na pracovný pomer?
    Dakujem..:-)
    O výkon akej práce alebo činnosti ide ?

    1janka je offline (nepripojený) 1janka

    1janka
    napríklad má niekto živnosť na účtovníctvo...tak robí túto činnosť na živnosť vo firme...tu čítam, že to ani teraz nie je možné, ale podla nového ZP to vraj nebude možné od nového roka, ako to teda je, vie mi niekto povedať?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Byť zamestnaný na živnosť nie je zo zákona možné ani dnes. Že niekto vykonáva práce, ktoré by mal vykonávať v pracovnom pomere na živnosť je iná vec - ale je to v princípe nelegálne, akurát sa hľadajú skulinky v zákone ako ho obísť aby sme sa tvárili, že je to legálne.

    Závislá práca po 1.1.2013 je práca vykonávaná :
    - vo vzťahu nadriadenosti a podriadenosti
    - osobne zamestnancom pre zamestnávateľa
    - podľa pokynov zamestnávateľa
    - v mene zamestnávateľa
    - v pracovnom čase určenom zamestnávateľom
    - za mzdu a odmenu.
    Ak teda pre firmu vykonávaš prácu, ktorá má všetky takéto charakteristiky, nemôžeš to robiť na živnosť, musíš na to uzatvoriť so zamestnávateľom pracovný pomer alebo dohodu.
    Ak niektorý zo znakov nespĺňaš, môžeš to robiť na živnosť.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Spojenie zamestnaný na živnosť je také nelogické, ako guľatá kocka a drevené želiezko. Buď je človek zamestnaný alebo pracuje na živnosť. A princípy sú uvedené od Janky Motyčkovej.

    daduc je offline (nepripojený) daduc

    daduc
    Ja by som sa chcela opýtať, mám živnosť a v buducom roku by som chcela s dôchodcom urobiť jednorázovú zmluvu o dielo. Musí
    tento dôchodca odviesť z tohto príjmu zdravotné a socialne poistenie, ked iný príjem v tom roku pravdepodobne mať nebude ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    daduc Pozri príspevok
    Ja by som sa chcela opýtať, mám živnosť a v buducom roku by som chcela s dôchodcom urobiť jednorázovú zmluvu o dielo. Musí
    tento dôchodca odviesť z tohto príjmu zdravotné a socialne poistenie, ked iný príjem v tom roku pravdepodobne mať nebude ?
    Aká bude výška odmeny ? Vznikne mu povinnosť podať DP ?

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    JankaO Pozri príspevok
    Spojenie zamestnaný na živnosť je také nelogické, ako guľatá kocka a drevené želiezko. Buď je človek zamestnaný alebo pracuje na živnosť. A princípy sú uvedené od Janky Motyčkovej.
    Prečo by to nebolo logické ?

    Firma može zadať vykon niektorých svojich činností,ktoré doteraz zabezpečovala svojimi zamestnancami externej firme.

    napríklad, príprava a výdaj stravy, upratovacie služby, doprava materialu a odvoz hotových výrobkov a aj niektoré práce ktoré sú súčasťou výrobného procesu dodávateĺským sposobom

    čo je na tom ?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Je na tom iba to že to nie je zamestnanie na živnosť. Buď je niekto zamestnaný, alebo pracuje na živnosť. Byť zamestnaný na živnosť sa nedá.
    Indeed objavili ste Ameriku...
    Zdenka175 U nás sa tiež zvykne takto hovoriť, pritom sú to dve odlišné veci

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    samozrejme že slovná formulácia "byť zamestnaný na živnosť " je teoretický nezmysel

    spravne sa to nazýva : "pracovník vykonáva práce podĺa Zmluvy o Dielo"

    daduc je offline (nepripojený) daduc

    daduc
    veronikasad Pozri príspevok
    Aká bude výška odmeny ? Vznikne mu povinnosť podať DP ?
    výška odmeny cca 1000 Eur, povinnosť zdanenia asi nevznikne

    salsa je offline (nepripojený) salsa

    salsa
    A môže prácu -služby, robiť na základe mandátnej zmluvy? Napr.zastupovanie zahraničnej firmy v obchodných rokovaniach na území SR podľa obchodného zákonníka . Ako je to s odvodmi so SP a ZP . Stačí príjem z mandátnej zmluvy uviesť v DP a zdaniť ho ? Alebo je potrebné mať aj živnosť na takúto činnosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.