Zavrieť

Porady

Dedenie a prepis majetku

Dobrý deň,
Chcem sa spýtať na dedenie . Sme traja súrodenci, rovnakým dielom sme zdedili dom po rodičoch,jeden zo súrodencov mi dom prenechá a druhý chce vyplatit..ako mám teraz postupovať???

Ďakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V prípade, že ste na liste vlastníctva zapísaní ako spoluvlastníci, môžete sa dohodnúť o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva (môžu byť tieto 2 dohody na jednej listine a v jednom návrhu na vklad nového vlastníctva do katastra). Zrušíte spoluvlastníctvo a zároveň odsúhlasíte, že sa stávaš výlučnou vlastníčkou celej nehnuteľnosti s tým, že vyplatíš jedného brata, s druhým bratom ste vyporiadaní.

    Mohla by si to urobiť aj tak, že ti jeden brat svoj podiel daruje a druhý predá - to sú dve samostatné dohody.

    Občiansky zákonník
    § 141


    (1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

    (2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Lubaba, Danielle369, zdenka131, arizona, Anja111, 2009, Katy a R
    7

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak ešte neprebehlo dedičské konanie, môžete navrhnúť takúto dedičskú dohodu notárovi. Dedičskou dohodou sa môžete podeliť s majetkom hocijako, len musia súhlasiť všetci dedičia. Ak bude jeden brat požadovať určitú sumu, dajte to zapísať, prípadne aj s termínom, dokedy mu to máš vyplatiť.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Splnomocnenie na prevod nehnuteľnosti nie je obyčajné plnomocenstvo, musí tam byť na konkrétnu nehnuteľnosť, ktorá musí byť presne popísaná. Lepšie je zaslať mu zmluvu, nech ju podpíše a osvedčí podpis.

    Pozri vzor napr.
    http://www.poradca.sk/subpages/Vzory/Vzory.aspx

    ZuzicXY je offline (nepripojený) ZuzicXY

    ZuzicXY
    Dedičské konanie už prebehlo..a je to ukončené zatial tak, že je to nás všetkých troch rovnakým dielom...teraz to mám obnoviť??? alebo ako postupovať, jednoducho íst za notárom ?

    wiliamko je offline (nepripojený) wiliamko

    wiliamko
    dobry den mal by som zopar otazok aj ja k tej teme, ked ze mam ten isty problem. so zrusenim a vysporiadanim vlastnictva mam ist na katastralny urad? Ta dohoda spoluvlastnikov o zruseni spoluvlastnictva a o vzajomnom vysporiadani ,staci ked ju vypravujem ja lebo, kam s tym mam ist? este by som chcel vediet ci na to vsetko musia byt pritomny spoluvlastnici,alebo staci splnomocnenie (cestne prehlasenie) za odpoved dakujem

    wiliamko je offline (nepripojený) wiliamko

    wiliamko
    dobry den mal by som zopar otazok aj ja k tej teme, ked ze mam ten isty problem. so zrusenim a vysporiadanim vlastnictva mam ist na katastralny urad? Ta dohoda spoluvlastnikov o zruseni spoluvlastnictva a o vzajomnom vysporiadani ,staci ked ju vypravujem ja lebo, kam s tym mam ist? este by som chcel vediet ci na to vsetko musia byt pritomny spoluvlastnici,alebo staci splnomocnenie (cestne prehlasenie) za odpoved dakujem

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Dohodu si môžte vypracovať sami, podpisy osvedčiť u notára resp. na matrike, spoluvlastníci sa môžu nechať zastupovať na základe plnomocenstva, následne podáte návrh na vklad do katastra.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ak o tom nemáte šajn, obetujte niekoľko desiatok eur na právnika. Vyhnete sa zbytočným komplikáciám.

    Dedenie a prepis majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.