Zavrieť

Porady

Zateplenie balkona

Rad by som sa informoval ako to je so svojpomocnym zateplenim balkona.

Byvam v panelovom bloku a na jednej strane bytu sa nachadza 6 m dlha lozia veduca cez 2 izby (kuchynu a obyvacku). Nakolko so zateplenim nasho bloku
neuvazuje v dohladnej dobe (nizky stav fondu oprav a jednotlivy vlastnici o zateplenie nejavia zaujem) chcel by som si svojpomocne zateplit byt aspon z balkonovej strany.

Je na to nutne neake povolenie resp. ohlasenie stavby ? Aky je Vas nazor na taketo zateplenie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    Určite ano, šetriť korunky sa vždy oplatilo.
    Z požiarneho hladiska je podmienka únikovej cesty riešiť tepelnú izoláciu vminerálnej vlne. Variant v polystyréne len za podmienky, že nebudeš celoplošne zasklievať.
    Ohlasovacia povinnosť je individuána - myslím tým ohlásiť sa správcovi, ak odsúhlasí OK. Ak by si to vyžadoval, tak ohláško na stavebný úrad - ak do 30 dní neprídezamietavé vyrozumenie je to OK. Farebne by sa to nemalo odlišovať od okolitej fasády domu ( aspoň nie veľmi).
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    Milan.Žiška;
    Určite ano, šetriť korunky sa vždy oplatilo.
    Z požiarneho hladiska je podmienka únikovej cesty riešiť tepelnú izoláciu vminerálnej vlne. Variant v polystyréne len za podmienky, že nebudeš celoplošne zasklievať.
    Ohlasovacia povinnosť je individuána - myslím tým ohlásiť sa správcovi, ak odsúhlasí OK. Ak by si to vyžadoval, tak ohláško na stavebný úrad - ak do 30 dní neprídezamietavé vyrozumenie je to OK. Farebne by sa to nemalo odlišovať od okolitej fasády domu ( aspoň nie veľmi).
    Poopravím príspevok, nič v zlom :

    1. Neviem o akej únikovej ceste sa pojednáva, keď sa jedná o loggiu. Z tohoto je vec riešenia balkónovej steny ako protipožiarna úniková cestu bezpredmetná.

    2. Ak je dom v osobnom vlastníctve vlastníkov bytových a nebytových priestorov, tak sa postupuje podľa § 11 ods. 4 zákona č. 182/1993 Z.z., cit.
    "(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté.". Žiadny súhlas správcu.

    K bodu č. 2 : stavebné úrady podľa toho čo som uviedol postupujú nesprávne; stavebník nemusí doložiť súhlas správcu, ak nie je zriadené spoločenstvo;

    3. Lehota 30 dní na vyjadrenie stavebného úradu k ohláseniu neexistuje, viď § 57 ods. 1, druhá veta, stavebného zákona (50/1976 Zb.). Jednoducho môže sa robiť až po aktívnom písomnom súhlase stavebného úradu.

    4. Upozorňujem na ust. § 55 ods. 2 písm. c) SZ, podľa ktorého Ohlásenie stavebnému úradu postačí

    c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;



    CIMOM
    Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 21.02.09 at 17:40 Dôvod: doplnil bod 4

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    dufam ze platis len za teplo co spotrebujes ty. lebo ak to rozratavate tak zateplovat nie je dobry napad

    to zateplenie bude trvat tak 2 dni, to by som riskol aj bez ohlasenia. ved tam nebude ziadny velky hluk, tak ta susedia neudaju.

    a potom napis kolko si usetril na dalsiu zimu, som zvedavy.

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    k šetreniu poviem len toľko, nám zateplili pred 3 mesiacmi celý dom, aj loggiu, ja som bola dosť skeptická, ale dnes si to neviem vynachváliť. Kúrenie ide len na minimum, cez deň vôbec a máme v byte teplo.
    Som sama zvedavá na úsporu. Jednoznačne odporúčam zatepliť.
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    chandler Pozri príspevok
    dufam ze platis len za teplo co spotrebujes ty. lebo ak to rozratavate tak zateplovat nie je dobry napad

    to zateplenie bude trvat tak 2 dni, to by som riskol aj bez ohlasenia. ved tam nebude ziadny velky hluk, tak ta susedia neudaju.

    a potom napis kolko si usetril na dalsiu zimu, som zvedavy.
    Nič v zlom. Klasický prístup. Veľa príspevkov je prosba o radu, ako postupovať, ako riešiť problém a pod, ale jednoducho do éteru uviesť "riskol by som to".

    No OK. Očakávam, že možno sa tu objaví príspevok, ako postupovať pri konaní o priestupku, ako postupovať pri konaní o dodatočnom povolení stavby (dodatočné ohlásenie stavebných úprav neexistuje).
    Len okrajovo. Pri dodatočnom povolení stavby sa platí dvojnásobok základnej sadzby správneho poplatku, musí sa predložiť PD stavby (stavebných úprav) - už nie jednoduchý popis stavebných úprav a ďalšie doklady.

    Takže radím riskovať po zvážení.
    každého osobná vec

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    CIMOM Pozri príspevok
    Poopravím príspevok, nič v zlom :

    1. Neviem o akej únikovej ceste sa pojednáva, keď sa jedná o loggiu. Z tohoto je vec riešenia balkónovej steny ako protipožiarna úniková cestu bezpredmetná.

    2. Ak je dom v osobnom vlastníctve vlastníkov bytových a nebytových priestorov, tak sa postupuje podľa § 11 ods. 4 zákona č. 182/1993 Z.z., cit.
    "(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté.". Žiadny súhlas správcu.

    K bodu č. 2 : stavebné úrady podľa toho čo som uviedol postupujú nesprávne; stavebník nemusí doložiť súhlas správcu, ak nie je zriadené spoločenstvo;

    3. Lehota 30 dní na vyjadrenie stavebného úradu k ohláseniu neexistuje, viď § 57 ods. 1, druhá veta, stavebného zákona (50/1976 Zb.). Jednoducho môže sa robiť až po aktívnom písomnom súhlase stavebného úradu.

    4. Upozorňujem na ust. § 55 ods. 2 písm. c) SZ, podľa ktorého Ohlásenie stavebnému úradu postačí

    c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;



    CIMOM
    Nedá mi neuviesť veci na pravú mieru.
    Bod 1.
    Technické požiadavky na požiarnu bezpečnosť pri výstavbe a užívaní stavieb.
    Zbierka zákonov č.94/2004 , zvlášť ak by došlo k dodatočnej legalizácii, keby si to niekto "riskol" a prišlo by sa na to.( dobrák sused ).
    Bod 2.
    Súhlas na technické riešenie dáva zodpovedný. Ak má objekt správcu tak Správca , ak je SVB tak so súhlasom vlastníkov.
    ( Nikde som nenašiel info,čo v prípade, že súhlas nedostane?)

    Bob 3.
    Pokiaľ viem ( možno ma obišla novela) je určená doba do kedy sa má úrad vyjadriť s pripomienkami, resp. ak sa nevyjadrí je možné to považovať za súhlas.

    Bod 4.
    absolútne súhlasím.

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    CIMOM Pozri príspevok
    Nič v zlom. Klasický prístup. Veľa príspevkov je prosba o radu, ako postupovať, ako riešiť problém a pod, ale jednoducho do éteru uviesť "riskol by som to".

    No OK. Očakávam, že možno sa tu objaví príspevok, ako postupovať pri konaní o priestupku, ako postupovať pri konaní o dodatočnom povolení stavby (dodatočné ohlásenie stavebných úprav neexistuje).
    Len okrajovo. Pri dodatočnom povolení stavby sa platí dvojnásobok základnej sadzby správneho poplatku, musí sa predložiť PD stavby (stavebných úprav) - už nie jednoduchý popis stavebných úprav a ďalšie doklady.

    Takže radím riskovať po zvážení.
    každého osobná vec
    s tym mas samozrejme pravdu. lenze nie je riskovanie bez rizika ale to co pises je pravda.
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    Milan.Žiška Pozri príspevok
    Nedá mi neuviesť veci na pravú mieru.
    Bod 1.
    Technické požiadavky na požiarnu bezpečnosť pri výstavbe a užívaní stavieb.
    Zbierka zákonov č.94/2004 , zvlášť ak by došlo k dodatočnej legalizácii, keby si to niekto "riskol" a prišlo by sa na to.( dobrák sused ).
    Bod 2.
    Súhlas na technické riešenie dáva zodpovedný. Ak má objekt správcu tak Správca , ak je SVB tak so súhlasom vlastníkov.
    ( Nikde som nenašiel info,čo v prípade, že súhlas nedostane?)

    Bob 3.
    Pokiaľ viem ( možno ma obišla novela) je určená doba do kedy sa má úrad vyjadriť s pripomienkami, resp. ak sa nevyjadrí je možné to považovať za súhlas.

    Bod 4.
    absolútne súhlasím.

    K bodu 1 : Nespochybňujem vyhlášku, ale v príspevku bola spomínaná úniková cesta (cez balkón?)
    K bodu 2 : Neviem kto je myslený zodpovedným, ale kto si prečítal môj bod 2, vie o čom je. Trvám na svojom, žiadny správca.

    K bodu 3 : Lehota neexistuje - pri ohlásení stav. úprav alebo dr. stavby musí byť aktívny súhlas stavebného úradu - písomný (§ 57 ods. 1 SZ).

    poznámka : ( Nikde som nenašiel info,čo v prípade, že súhlas nedostane?): - veľmi jednoduché riešenie, menšinový, resp. prehlasovaný spoluvlastník sa môže obrátiť na súd zák. 182/1993 a 40/1964.


    K bodu 4 : aspoň v niečom som dostal za pravdu (


    CIMOM
    Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 28.02.09 at 13:55 Dôvod: poznámka - nevšimol som si hneď túto otázku

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Mali sme drevenú stenu, vybúral som, vymuroval som, zvonku zateplil som! Pomerový merač na radiátore s koeficientom 0,625, počet jednotiek 800 až 1 000. Po výmene radiátora na koeficient 0,475 20 až 30 jednotiek. Paráda.

    Kto nezatepli, ako keby chodil v zime v tilku. Alebo má dobrý príjem, môže si to dovoliť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.