Zavrieť

Porady

Zmluva o vykonaní práce PO so SZČO

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či by mi niekto nevedel poradiť akú zmluvu mám spísať medzi mnou a mojím priateľom. ja som konateľ v s.r.o. a mám predajňu a priateľ je SZČO. Chceli by sme pracovať spolu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    petra.jcars Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či by mi niekto nevedel poradiť akú zmluvu mám spísať medzi mnou a mojím priateľom. ja som konateľ v s.r.o. a mám predajňu a priateľ je SZČO. Chceli by sme pracovať spolu.
    Ak priateľ bude v tvojej predajni pracovať ako predavač - je to závislá činnosť, treba s ním uzatvoriť pracovnú zmluvu a prihlásiť ho do zdravotnej a sociálnej poisťovne

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    a ak to nie je tak ako uvádza veronikasad, tak uzavrieť napr. zmluvu o združení.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    ekopo Pozri príspevok
    a ak to nie je tak ako uvádza veronikasad, tak uzavrieť napr. zmluvu o združení.
    Toto si prakticky neviem predstaviť. Združenie fyzickej a právnickej osoby si viem predstaviť ako samostatný právny subjekt buď ako v. o. s. alebo k.s..Ale bez právnej subjektivity a za účelom podnikania, ... na základe OZ? Prosím o bližšie vysvetlenie. ďakujem.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    JankaO Pozri príspevok
    Toto si prakticky neviem predstaviť. Združenie fyzickej a právnickej osoby si viem predstaviť ako samostatný právny subjekt buď ako v. o. s. alebo k.s..Ale bez právnej subjektivity a za účelom podnikania, ... na základe OZ? Prosím o bližšie vysvetlenie. ďakujem.
    OZ v § 829 ods. 1 určuje cit. "Niekoľko osôb sa môže združiť, aby sa spoločne pričinili o dosiahnutie dojednaného účelu."
    V zákone nie je kategoricky uvedené, že sa musí jednať výhradne o fyzické osoby. Podľa môjho názoru môže ísť aj a združenie napr. fyzickej osoby (FO) s právnickou osobou (PO) aby dosiahli určitý ciel. Vlastné zmluvné vzťahy si upravia v zmluve. V § 1 je uvedené, že .OZ sa týka FO aj PO.

    comodo je offline (nepripojený) comodo

    comodo
    veronikasad Pozri príspevok
    Ak priateľ bude v tvojej predajni pracovať ako predavač - je to závislá činnosť, treba s ním uzatvoriť pracovnú zmluvu a prihlásiť ho do zdravotnej a sociálnej poisťovne
    ale ved mozno tam nebude iba stat pri pokladni a dokladat regaly. Co tak spisat dohodu o sprostredkovani predaja ?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Obč.zákonník pozná pojem "sprostredkovateľská zmluva" (vid §774 až 777 "OZ) a obch. zákonník pozná pojem "zmluva o sprostredkovaní" (vid §642 až 651 "OZ) pritom ani jedna sa v tomto prípade nedá aplikovať . Ak by jedna strana "suplovala" prácu "predavača", jednalo by sa o závislú prácu v prípade výkonu práce FO, v prípade výkonu práce PO je to nepredstaviteľné.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    ekopo Pozri príspevok
    OZ v § 829 ods. 1 určuje cit. "Niekoľko osôb sa môže združiť, aby sa spoločne pričinili o dosiahnutie dojednaného účelu."
    V zákone nie je kategoricky uvedené, že sa musí jednať výhradne o fyzické osoby. Podľa môjho názoru môže ísť aj a združenie napr. fyzickej osoby (FO) s právnickou osobou (PO) aby dosiahli určitý ciel. Vlastné zmluvné vzťahy si upravia v zmluve. V § 1 je uvedené, že .OZ sa týka FO aj PO.
    Neviem si prakticky predstaviť pri združení FO a PO ako bude vedené účtovníctvo a zdaňovanie.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    JankaO Pozri príspevok
    Neviem si prakticky predstaviť pri združení FO a PO ako bude vedené účtovníctvo a zdaňovanie.
    V zmysle príslušných zákonov vedie účtovníctvo jeden účastník združenia v rámci svojho účtovníctva, ale tak aby bolo zrejmé čo sa týka združenia a čo nie. Napr. členenie na strediská.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    ekopo Pozri príspevok
    V zmysle príslušných zákonov vedie účtovníctvo jeden účastník združenia v rámci svojho účtovníctva, ale tak aby bolo zrejmé čo sa týka združenia a čo nie. Napr. členenie na strediská.
    Je mi jasné účtovanie a zdaňovanie združenia FO - JÚ zdaňujú podľa §§ 6 a 10, tak isto združenia FO a PO s právnou subjektivitou ( k.s., v.o.s.), vedú PÚ - PO si vysporiada daň podľa DzP PO a FO si vysporiadajú daň podľa §§ 10 a 6. Podiely na zisku FO ako spoločníkov v.o.s. a k. s. ako jediné sa zdaňujú. (sú vyplatené pred zdanením)

    Ale združenie FO a PO bez právnej subjektivity? Vedú jednoduché?, podvojné?,rozdeľujú zisk pred zdanením? (nemôžu, nie je to v.o.s a k.s.), po zdanení už FO nemajú čo daniť ... neviem nájsť oporu v zákone o DzP a Účtovnícvte, čo sa týka vedenia účtovníctva a zdaňovania u takéhoto združenia, ktoré je založené za účelom podnikania dosiahnutia zisku.
    ďakujem za odpoveď

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Nemiešajme sem k.s a ani v.o.s.
    Ak sa účastníci združenia (bez právnej sub.) dohodli, že účtovníctvo povedie FO, tak to bude JU, ak účtovníctvo povedie PO tak to bude PU. Pri výsledku z JU vznikne celkový príjem, ktorý si PO (svoju časť) zaúčtuje na účet 648, a dalej v JU vznikne celkový výdavok, ktorý si PO (opäť svoju časť) zaúčtuje na účet 548. Postup je podobný aj v opačnom prípade.
    Alebo to nie je možné? Zakazuje nejaký zákon podnikaniu FO a PO vo forme združenia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.