Zavrieť

Porady

Mini stromčeky

Ahojte poraďáci, prosím o radu. Kúpila som si mini stromčeky a mám ich nasadené v truhlíkoch a tu mi skrášľujú terasu, chcem sa popýtať môžem ich na zimu nechať len tak, alebo mám truhlík zabaliť do vreca aby nepremrzli korene? Všetkým vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Z vlastných skúseností posledných zím, ktoré sú nepredvídateľné pre istotu by som to zabalila do vrecoviny alebo bublinovej folie. Ešte je celkom prakticke to obložiť tenkým polystyrénom.

    Lucuš je offline (nepripojený) Lucuš

    Lucuš
    No neviem, čítala som, že ak stromčeky zabalíš, myslím truhlíky tak korene budú náchylné a aj najmenší mráz môže zlikvidovať stromčeky, ak vraj nebalíš a necháš tak budú odolné, tak teda neviem čo spraviť.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Všetko záleží od zimy a kde sú truhlíky uložené. Niekedy je veľmi ťažké správne odhadnúť ochranu rastlín. Každý rok nám po zime odídu nejaké mrazuodolné dreviny a to sme si túto zimu mysleli, že snehová prikrývka urobí dostatočnú ochranu pred mrazom. Potom prišiel odmäk a nočné mrazy a skaza bola na svete. Ak viete včas zareagovať na ich ochranu, tak sa treba riadiť aj predpoveďou počasia a v prípade, že hlásia silné nočné mrazy, tak použiť napr. už spomínanú bublinkovú fóliu, ktorú je dostať v Baumaxe. Určite treba rastliny otužovať, ale aj najodolnejšia rastlina nemusí kolísanie teplôt v zime vydržať.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Mne sa ich nepodarilo prezimovať. Jeden rok som ich nechala tak, vymrzli. O rok som poobkladala polystyrenom aj vrecom a tiež skončili. Už som sa vzdala nádeje že to dokážem a tohto roku som nekúpila ani jeden aj keď ma to lákalo...

    Lucuš je offline (nepripojený) Lucuš

    Lucuš
    Možnože je to a tým, kde stromčeky sú ak ich nechám na mieste / aj nezabalené/, kde nie je prievan, alebo bližšie k stene, mohli by prezimovať?

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Ja by som postupovala aj podľa materiálu kvetináča, v ktorom sú rastliny vysadené. Položila by som ich na polystyrén, aby boli izolované odspodu. Kvetináč by som obalila do bublinkovej folie, pričom zeminu neprikrývať, aby mohla dýchať a prijímať vodu.
    Kedže bublinková folia nie je príliš dekoratívna obalila by som to ešte pásom z lykových alebo rákosových rohoží, aby sa konce prekryli a previazala, aby vydržali vietor a záťaž snehu, ale to len ak chcete mať dekoratívny pohľad na terasu.
    V prípade silných mrazov korunku ochrániť napr. rákosovou rohožou v tvare tunela, ktorý vytvoríte pri stene, kde chcete rastliny uložiť.

    monte je offline (nepripojený) monte

    monte
    V každom prípade doporučujem všetkým milovníkom koniferov a okrasných drevín pred zimou stromčeky dobre zaliať. Oni totiž skôr vyschnú ako zmrznú, dobré je ich ochrániť minimálne zdola a okolo črepníka či už foliou alebo vložením do väčšej nádoby /aj debničky/ vyplnenej lístím a nezabudnúť aj na vrchnú časť - ja balím do hodvábneho papiera alebo dá sa aj obaliť čečinou. Samozrejme vždy to závisí od zimy, ale ja im túto prevenciu vždy rada poskytnem

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Tak ako píše monte, v jeseni bolo treba stromčeky zalievať, mám to " naštudované na livingu. " Už som tu dávala link, ale nezaškodí zopakovať jak pre dobré rady a skúsenosti, tak pre krásne fotky a nielen o záhrade, ale aj bývaní a všeličom.
    http://www.living.cz/forum.php?153

    Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

    Cecilia
    Súhlasím. Zalievať a nahŕňať sneh, rovnako aj ku kríkom a stromom, aby cez zimu nevyschli.

    Julko je offline (nepripojený) Julko

    Julko
    Ahoj,poradím hoci nie zmojej hlavy.Vyber cely bal s koreňami a zabal ich do bublinkovej igelit.folie.Určite ju poznáš,keď si otvoriš dezert tak zvyknu ho davať na vrch aby sa nepomačkali bombóny.Ako deti sme sa s tým hrali.

    klaura je offline (nepripojený) klaura

    klaura
    Ja mám okrem terasy aj záhradu a tak pred zimou všetky stromčeky povyberám z kvetináčov a zasadím do zeme v záhrade a poprihŕňam lístím. Na jar očistím korene, trochu ich pozastrihujem a zasadím do vhodných kvetináčov. Odkedy to takto robím, nevyhynul mi ani jeden, čo sa predtým bežne stávalo.

    Lucuš je offline (nepripojený) Lucuš

    Lucuš
    No neviem asi ich nechám v truhlíku a potiahnem ich blízo steny, mala som tak aj vlani a prežili a vraj tento rok bude zima mierna, necháme sa prekvapiť,
    ďakujem za rady.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.