Zavrieť

Porady

Splatnosť mzdy pri ukončení pracovného pomeru

Toto "hovorí" Zákonník práce, § 129:
(3) Pri skončení pracovného pomeru vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.

Rozumiem tomu správne takto: napr. výplatný termín u zamestnávateľa je 30-teho v mesiaci. Zamestnanec ukončil pracovný pomer 15.3.2010.
Najbližší výplatný termín bol 30.3.2010, kedy mal zamestnanec dostať mzdu aj za február 2010, aj za marec 2010, keďže mzda pri skončení PP musí byť vyplatená najneskôr v najbližšom výplatnom termíne.(To, že sa zamestnávateľ a zamestnanec musia na tomto termíne dohodnúť, mi je jasné, ale nie je mi jasné, na ktorom dni sa majú dohodnúť.)

Nie je mi totiž úplne jasné toto: mzda splatná za mesačné obdobie. Podľa ods. 1 § 129 je mzda splatná pozadu za mesačné obdobie. Je to tak, že pri skončení PP v priebehu mesiaca neplatí splatnosť POZADU, ale splatnosť v najbližší výplatný termín?
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ak sa zamestnanec nedohodne so zamestnavatelom na inom termíne výplaty mzdy, mzda za mesiac marec je splatná v najbližšom výplatnom termíne = 30.4. Februárovú výplatu by mal dostať do 30.3.
4 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Llívia Pozri príspevok
Toto "hovorí" Zákonník práce, § 129:
(3) Pri skončení pracovného pomeru vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.

Rozumiem tomu správne takto: napr. výplatný termín u zamestnávateľa je 30-teho v mesiaci. Zamestnanec ukončil pracovný pomer 15.3.2010.
Najbližší výplatný termín bol 30.3.2010, kedy mal zamestnanec dostať mzdu aj za február 2010, aj za marec 2010, keďže mzda pri skončení PP musí byť vyplatená najneskôr v najbližšom výplatnom termíne.(To, že sa zamestnávateľ a zamestnanec musia na tomto termíne dohodnúť, mi je jasné, ale nie je mi jasné, na ktorom dni sa majú dohodnúť.)

Nie je mi totiž úplne jasné toto: mzda splatná za mesačné obdobie. Podľa ods. 1 § 129 je mzda splatná pozadu za mesačné obdobie. Je to tak, že pri skončení PP v priebehu mesiaca neplatí splatnosť POZADU, ale splatnosť v najbližší výplatný termín?
Ak začne človek príliš analyzovať znenie uvedeného ustanovenia, zistí, že sa to dá vyložiť rôznymi spôsobmi. Z formulácie ustanovenia nie je jednoznačné, či pri skončení PP 15.3. je povinné vyúčtovať mzdu v najbližšom výplatnom termíne, čo je 30.3., alebo v najbližšom výplatnom termíne pre mesiac marec, t.j. 30.4.

Ak vám to systém umožňuje, vysporiadajte sa so zamestnancom 30.3., ak nie, tak mu oznámte, že vyúčtovanie za mesiac marec mu urobíte 30.4. Snáď s tým nebude mať problémy.

Ja som raz končil PP 28.2. a žiadal som vyplatiť mzdu v tento deň, hoci výplatný termín bol 10.3. Pre firmu nebol problém vyplatiť mi mzdu 28.2. a tiež vydať potvrdenie o preddavkoch a mzde.

Takže netreba analyzovať ustanovenie a naťahovať sa, kto má pravdu a kto nie, ale dohodnúť sa so zamestnancom.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Chobot, súhlasím.

Ak zamestnanec predpokladá problémy s dodržaním výplatného termínu, môže žiadať zamestnávateľa o vyplatenie preddavku pri skončení pracovného pomeru. Tiež som to využila pri skončení prac.pomeru u posledného zamestnávateľa.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Chobot Pozri príspevok
Ak začne človek príliš analyzovať znenie uvedeného ustanovenia, zistí, že sa to dá vyložiť rôznymi spôsobmi. Z formulácie ustanovenia nie je jednoznačné, či pri skončení PP 15.3. je povinné vyúčtovať mzdu v najbližšom výplatnom termíne, čo je 30.3., alebo v najbližšom výplatnom termíne pre mesiac marec, t.j. 30.4.

Ak vám to systém umožňuje, vysporiadajte sa so zamestnancom 30.3., ak nie, tak mu oznámte, že vyúčtovanie za mesiac marec mu urobíte 30.4. Snáď s tým nebude mať problémy.

Ja som raz končil PP 28.2. a žiadal som vyplatiť mzdu v tento deň, hoci výplatný termín bol 10.3. Pre firmu nebol problém vyplatiť mi mzdu 28.2. a tiež vydať potvrdenie o preddavkoch a mzde.

Takže netreba analyzovať ustanovenie a naťahovať sa, kto má pravdu a kto nie, ale dohodnúť sa so zamestnancom.
Práve preto, že sa to znenie dá vykladať rôznymi spôsobmi, si radšej nechám poradiť od múdrejších a skúsenejších. Ďakujem.

Trochu "ak to systém umožňuje" - systém pero, papier, kalkulačka umožňuje vypočítať mzdu komukoľvek kedykoľvek. A taktiež systém v PC

Existuje nejaká inštitúcia, ktorá by mohla "vykladať" Zákonník práce, kam by som sa mohla obrátiť nielen s touto otázkou, niečo na spôsob, ako sa podávajú dopyty na Daňové riaditeľstvo? Príp., aký dobre komentovaný Zákonník práce používate? Ja mám komentár od Heleny Barancovej, ale je to ešte z r. 2007.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Existuje nejaká inštitúcia, ktorá by mohla "vykladať" Zákonník práce, kam by som sa mohla obrátiť nielen s touto otázkou, niečo na spôsob, ako sa podávajú dopyty na Daňové riaditeľstvo? Príp., aký dobre komentovaný Zákonník práce používate? Ja mám komentár od Heleny Barancovej, ale je to ešte z r. 2007.

Skús Inšpektorát práce
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Llívia Pozri príspevok
Existuje nejaká inštitúcia, ktorá by mohla "vykladať" Zákonník práce, kam by som sa mohla obrátiť nielen s touto otázkou, niečo na spôsob, ako sa podávajú dopyty na Daňové riaditeľstvo? Príp., aký dobre komentovaný Zákonník práce používate? Ja mám komentár od Heleny Barancovej, ale je to ešte z r. 2007.
IP je tiež len inštitúcia, ktorá môže dať len svoje nezáväzné stanovisko k ZP.

Predkladateľom ZP je ministerstvo práce, jedine oni môžu dať záväzné výklady k ZP. Ale je to ťažké od nich dostať nejaký záväzný výklad. Z mojich skúseností, na dotazy odpovedajú tým spôsobom, že odcitujú príslušné paragrafy ZP.

Publikácie s komentárom tiež nie sú záväzné, je to len názor toho ktorého autora. Ale tie sú ešte najspoľahlivejšie, aj keď nie sú záväzné, lebo väčšinou to komentujú ľudia, ktorí sa na tvorbe zákona spolupodieľali.
Naposledy upravil Chobot : 07.04.10 at 06:35
0 0
dalilada dalilada

dalilada je offline (nepripojený) dalilada

S Inšpektorátom práce mám ako zamestnávateľ veľmi dobré skúsenosti, telefonicky som už viackrát dostala od nich radu, nie je potrebné zadávať oficiálny dotaz a čakať na odpoveď, prekonzultujete on-line. Nie je to síce záväzný výklad, ale pomôže.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Inšpektorát práce mi nenapadol. Tiež som tam raz posielala dopyt (nepamätám si, čoho sa týkal, ale zamestnanec, ktorý mal nejaký problém, sa s vysvetlením z inšpektorátu uspokojil - a ja tiež, lebo to bolo tak, ako som mu to tvrdila. Čo už, inšpektorát je múdrejší než mzdárka ).
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Llívia Pozri príspevok
Inšpektorát práce mi nenapadol. Tiež som tam raz posielala dopyt (nepamätám si, čoho sa týkal, ale zamestnanec, ktorý mal nejaký problém, sa s vysvetlením z inšpektorátu uspokojil - a ja tiež, lebo to bolo tak, ako som mu to tvrdila. Čo už, inšpektorát je múdrejší než mzdárka ).
Stačí aj zavolať na Ministerstvo práce a pokiaľ to nepotrebuješ písomne, dajú Ti odpoveď hneď. Aspoň ja mám s nimi dobré skúsenosti. Inak stanovisko k zákonom dáva ten, kto je garantom a tvorcom zákona.
2 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Chcem oživiť túto diskusiu. Zamestnancovi končí pracovný pomer 30.6.11, v PZ dohodnutá splatnosť mzdy posledný deň nasledujúceho mesiaca. Nakoľko vo firme sú také zvyky, že posledná výplata sa zamestnancovi nevyplatí, môže trvať na tom, že chce výplatu za mesiac jún 30.6.11 pri skončení prac. pomeru?
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Kája. Pozri príspevok
Chcem oživiť túto diskusiu. Zamestnancovi končí pracovný pomer 30.6.11, v PZ dohodnutá splatnosť mzdy posledný deň nasledujúceho mesiaca. Nakoľko vo firme sú také zvyky, že posledná výplata sa zamestnancovi nevyplatí, môže trvať na tom, že chce výplatu za mesiac jún 30.6.11 pri skončení prac. pomeru?
Áno môže, posledný deň mu bude mzda vyplatená.
4 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kája. Pozri príspevok
Nakoľko vo firme sú také zvyky, že posledná výplata sa zamestnancovi nevyplatí,
Toto je podľa akého § ZP?
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

To je firma, kde zákon je len zdrap papiera a oni majú vlastné zákony, zamestnancov vyhadzujú za hrubé porušenie pracovnej disciplíny z dôvodov, ktoré nie sú hrubými porušeniami pracovnej disciplíny a poslednú mzdu nevyplatia, mzdu vyplatia len tomu koho ďalší mesiac potrebujú.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kája. Pozri príspevok
To je firma, kde zákon je len zdrap papiera a oni majú vlastné zákony, zamestnancov vyhadzujú za hrubé porušenie pracovnej disciplíny z dôvodov, ktoré nie sú hrubými porušeniami pracovnej disciplíny a poslednú mzdu nevyplatia, mzdu vyplatia len tomu koho ďalší mesiac potrebujú.
A čo im tak pohroziť IP?
2 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Kája. Pozri príspevok
To je firma, kde zákon je len zdrap papiera a oni majú vlastné zákony, zamestnancov vyhadzujú za hrubé porušenie pracovnej disciplíny z dôvodov, ktoré nie sú hrubými porušeniami pracovnej disciplíny a poslednú mzdu nevyplatia, mzdu vyplatia len tomu koho ďalší mesiac potrebujú.
A chceš povedať, že na takýchto " pánov " neexistujú inštitúcie? Hlavne tí, ktorí už skončili, resp. budú končiť, môžu napísať na Inšpektorát práce, príslušný miestu bydliska a na vedomie to poslať aj ÚPSV a R, aby videli, akých majú v obvode zamestnávateľov.Je to protiprávne a musia to uvedené inštitúcie riešiť.

Môžu to však urobiť aj ešte pracujúci zamestnanci, dajú udanie anonymné.
Lebo chápem, že náhodou sa inšpektori prerieknu a práca je okamžite preč.
7 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

V tej firme pracuje môj otec, v septembri bude mať 60 rokov a doteraz bol ticho lebo bol rád, že má prácu. (V jeho veku by ho už nik nezamestnal). Keď je len otázkou času, kedy príde o prácu tak ticho nebude a začína zbierať tel. čísla na zamestnancov aby sa v prípade potreby mohli spojiť a podať tresné oznámenie za nevyplatenie miezd a podať podnet na inšpektorát práce. Všetci sa sťažujú, ale nič proti tomu nerobia.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

terezamaria Pozri príspevok
A chceš povedať, že na takýchto " pánov " neexistujú inštitúcie? Hlavne tí, ktorí už skončili, resp. budú končiť, môžu napísať na Inšpektorát práce, príslušný miestu bydliska a na vedomie to poslať aj ÚPSV a R, aby videli, akých majú v obvode zamestnávateľov.Je to protiprávne a musia to uvedené inštitúcie riešiť.

Môžu to však urobiť aj ešte pracujúci zamestnanci, dajú udanie anonymné.
Lebo chápem, že náhodou sa inšpektori prerieknu a práca je okamžite preč.
Nemusí sa ani prerieknuť, niektorí zamestnávatelia tam majú svojich známych (stretla som sa s tým v jednej firme, kde zamestnanec poslal podnet a šéf zahlásil, že on má na IP známeho, meno zamestnanca sa dozvie a vyhodí ho ). Tým však nechcem povedať, že zamestnanci, ktorých sa toto protiprávne konanie zamestnávateľa týka, majú držať hubu a krok.
Kája. Pozri príspevok
V tej firme pracuje môj otec, v septembri bude mať 60 rokov a doteraz bol ticho lebo bol rád, že má prácu. (V jeho veku by ho už nik nezamestnal). Keď je len otázkou času, kedy príde o prácu tak ticho nebude a začína zbierať tel. čísla na zamestnancov aby sa v prípade potreby mohli spojiť a podať tresné oznámenie za nevyplatenie miezd a podať podnet na inšpektorát práce. Všetci sa sťažujú, ale nič proti tomu nerobia.
Kája, práve to je ten problém. Mne sa tiež kopec ľudí sťažuje, že čo robí ich zamestnávateľ v rozpore so zákonom (na ich šťastie nie až také extrémy, o akých píšeš, ale tiež porušuje Zákonník práce), ale nič proti tomu nerobia, Keď sa ľudia nezačnú brániť, zamestnávatelia si s nimi budú robiť, čo len chcú. Jáj, keby tak bol nejaký register, kde sa dá nájsť, aké porušenia zistil IP v tej-ktorej firme, to by bola pre nich "reklama".

Zamestnávateľ nemôže zamestnanca vyhodiť kvôli tomu, že sa obrátil na IP. Mne je jasné, že kto chce psa (zamestnanca) biť (zbaviť sa), palicu (dôvod) si nájde (často je to práve hrubé porušenie prac. pomeru, ale z tohto dôvodu nie je také jednoduché zamestnanca vyhodiť) . Ale opakujem, kým si ľudia nechajú kydať na hlavu, budú im niektorí zamestnávatelia na tú hlavu kydať.
1 0
evula303 evula303

evula303 je offline (nepripojený) evula303

Dobrý deň.
Chcem sa spýtať, manžel pracoval vo firme cca 2mes. Potom ako bolo problém získať výplatu podal výpoveď (keďže chodil na týždňovky). Po vyhrážkach nakoniec výplatu poslali. No na ďaľší mesiac sa všetko opakovalo. Dnes je 12.9 a manžel nemá výplatu za mesiac júl. Stále sa vyhovárajú na nevyplatenie faktúry od odberateľa. Ako postupovať? Viem že neodvádzajú ani poistné a sú v reštrukturalizácii. Keď som sa odvolala na IP iba ma vysmiali, že im nič neurobia lebo nemajú finančné prostriedky na vyplatenie mzdy.
Vďaka za pomoc
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

evula303 Pozri príspevok
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať, manžel pracoval vo firme cca 2mes. Potom ako bolo problém získať výplatu podal výpoveď (keďže chodil na týždňovky). Po vyhrážkach nakoniec výplatu poslali. No na ďaľší mesiac sa všetko opakovalo. Dnes je 12.9 a manžel nemá výplatu za mesiac júl. Stále sa vyhovárajú na nevyplatenie faktúry od odberateľa. Ako postupovať? Viem že neodvádzajú ani poistné a sú v reštrukturalizácii. Keď som sa odvolala na IP iba ma vysmiali, že im nič neurobia lebo nemajú finančné prostriedky na vyplatenie mzdy.
Vďaka za pomoc
Kedy má výplatný termín v pracovnej zmluve ?

Nemýliš si okamžité skončenie prac.pomeru (z dôvodu nevyplatenej mzdy) s výpoveďou zo strany zamestnanca, alebo skončením prac.pomeru v skúšobnej dobe ? Nie je to to isté.
0 0
evula303 evula303

evula303 je offline (nepripojený) evula303

nemali uvedený výplatný termín v zmluve, celkovo tá zmluva bola čudná. muž dal výpoveď v skúšobnej dobe, ale dôvod bol že muža nebavilo a stálo ho to veľa síl aby dostal mzdu, preto sa rozhodol podať výpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať