Zavrieť

Porady

Stavba základovej dosky

Dobrý deň,
chceme stavať rodinný dom a najväčšiu hrôzu mám zo základovej dosky a z inžinierskych sietí. Bola by som veľmi vďačná, ak by mi niekto napísal postup stavby základovej dosky s dôrazom na inžinierske siete - ako začať, kedy, čo a kde dať. ( napr. dočítala som sa, že v základoch sa robia otvory na neskorší priechod sietí - tam potom pripojíme rúry na kanalizáciu, a zalejeme betónom?)
Cez zákl.dosku sa ťahá len voda a kanalizácia,alebo aj elektrika?
Ako sa siete pripoja?
Prosím, tí čo ste stavali dom, napíšte mi postup aspon zhruba.
Chceme stavať dodávateľským spôsobom, ale chceme o všetkom čo najviac informácií.
Ďakujem veľmi pekne
Usporiadat
radenko radenko

radenko je offline (nepripojený) radenko

Postup bol asi nasledovný (ide o základovú dosku domu bez pivnice) -som laik, tak sa za neodborné výrazy ospravedlňujeme:
1. vykopanie základov podľa projektovej dokumentácie
2. vloženie pásoviy pre hromozvod
3. štrková výstielka
4. polovičné (alebo 2/3) zaliatie betónom s vertikálnymi železnými tyčkami v cca 50 cm rozostupoch
5. po zatvrdnutí betónu sa dávaju dva (niekedy aj tri - podľa nulovej výšky domu) rady strateného debnenia, medzi každý rad som dával horizontálne železo.
6. potom sa urobili ležaté rozvody podľa projektu (kanalizácia a pod + ja som si dal urobiť prechodky zo základnej dosky pre prípadne káble do budúcnosti)
7. potom sa urobil štrkové násypy a po každom sa to udusalo
8. potom sa urobilo železné sito na vrchu a navzásom sa pospájalo
9. nakoniec sa to celé zalialo betónom

Dúfam, že som na nič nezabudol.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
juvask juvask

juvask je offline (nepripojený) juvask

Nezabudni privod na vodu dat do nezamrzajucej hlbky a DT tvarnice zavisi od toho ako vysoko chceš dat dom od terenu, ak nie vysoko tak v podstate ich ani nemusis davat.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
1.)Zameranie výkopu pre základy (To by som ako laik radšej nerobil sám)
2.) Ked vám to príde niekto zamerať tak nech vám vysvetlí spôsob osádzania kastlíkov na prechod inžinierských sietí cez základy.
3.) zameranie stavby stojí cca 5 000 SKK ( podľa lokality v SR)
Ak urobíte zlý základ tak vám bude praskať dom. základ musí byť poriadne zuhlovaný, zhutnený, rovný presný, v správnej výške , prestupy pre siete musia byť v priemere väčšie ako to cez ne pôjde. atd
0 0
juvask juvask

juvask je offline (nepripojený) juvask

No a najlepšia rada pre teba. Ked si to chceš dávat robit dodavatelsky najdi si jedneho človeka ktorý tomu rozumie nech sa vam o to postara. Ale takého čo sa tomu rozhumie prakticky nie len teoreticky.
0 0
Nefertiti21 Nefertiti21

Nefertiti21 je offline (nepripojený) Nefertiti21

Takze: pri zalievani zakladov musime mysliet na to, ze tadial pojdu siete, a necháme tam nejake "zatky", ktore potom vyberieme, a cez otvory, ktore tak vzniknu, povedieme rury. Tie rury potom podla projektu porozkladame po celej ploche, na to nasypeme strk, zelezne siete atd., a potom sa to zabetonuje. Nakoniec budu rury trcat z hora zakladovej dosky, a z boku.
Potom ked bude postavena hruba stavba, pridu nam to zapojit vodari a elektrikari - aj v nutri domu, aj vonku.

Chapem to dobre????
Dakujem za vsetky odpovede.
0 0
mlaco mlaco

mlaco je offline (nepripojený) mlaco

Umiestnenie prestupov najdes v projekte. "Zatka" je bud dreveny kastlik, alebo kus tvrdeneho polystirenu.
0 0
16b93419b4848a960327cd61f 16b93419b4848a960327cd61f
ak chces mat super dosku po zabetonovani ju zakry tenkou a lachkou foliou a ked bude tvrdnut mozes ho poliat vodou.pod foliou beton vizreje voda sa neodpary a beton nespraska.
0 0
mariann5 mariann5

mariann5 je offline (nepripojený) mariann5

mozem sa este k danej teme spytat co sa tyka IS? tie sa tahaju cez pozemok pred alebo po tom ako je spravena doska?treba siete priviest na miesto kam treba uz pod doskou??
0 0
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

mariann5 Pozri príspevok
mozem sa este k danej teme spytat co sa tyka IS? tie sa tahaju cez pozemok pred alebo po tom ako je spravena doska?treba siete priviest na miesto kam treba uz pod doskou??
Odpoveď tu už bola od "Nefertiti21"

Takze: pri zalievani zakladov musime mysliet na to, ze tadial pojdu siete, a necháme tam nejake "zatky", ktore potom vyberieme, a cez otvory, ktore tak vzniknu, povedieme rury. Tie rury potom podla projektu porozkladame po celej ploche, na to nasypeme strk, zelezne siete atd., a potom sa to zabetonuje. Nakoniec budu rury trcat z hora zakladovej dosky, a z boku.
Potom ked bude postavena hruba stavba, pridu nam to zapojit vodari a elektrikari - aj v nutri domu, aj vonku.
0 0
jepeto jepeto

jepeto je offline (nepripojený) jepeto

radenko Pozri príspevok
Postup bol asi nasledovný (ide o základovú dosku domu bez pivnice) -som laik, tak sa za neodborné výrazy ospravedlňujeme:
1. vykopanie základov podľa projektovej dokumentácie
2. vloženie pásoviy pre hromozvod
3. štrková výstielka
4. polovičné (alebo 2/3) zaliatie betónom s vertikálnymi železnými tyčkami v cca 50 cm rozostupoch
5. po zatvrdnutí betónu sa dávaju dva (niekedy aj tri - podľa nulovej výšky domu) rady strateného debnenia, medzi každý rad som dával horizontálne železo.
6. potom sa urobili ležaté rozvody podľa projektu (kanalizácia a pod + ja som si dal urobiť prechodky zo základnej dosky pre prípadne káble do budúcnosti)
7. potom sa urobil štrkové násypy a po každom sa to udusalo
8. potom sa urobilo železné sito na vrchu a navzásom sa pospájalo
9. nakoniec sa to celé zalialo betónom

Dúfam, že som na nič nezabudol.



Ta pasovina pre hromozvod sa dava najpr a az potom strk, alebo to moze ist aj naopak
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
jepeto Pozri príspevok
Ta pasovina pre hromozvod sa dava najpr a az potom strk, alebo to moze ist aj naopak
To zaujíma aj mňa
0 0
magonr magonr

magonr je offline (nepripojený) magonr

Najskor strk, az potom hromozvod.Hromozvod musi byt cely zaliaty v betone, inak po par rokoch zhrdzavie.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ako dlho treba polievat zakladovu dosku?

zakladovu dosku sme zabetonovali minuly stvrtok, vecer sme prvy krat polievali, neskor vecer zacalo prsat, v piatok tiez prsalo cely den, v sobotu trosku sprchlo, v nedelu bolo vseliako... a dnes je to 5ty den co mame hotove zaklady... treba ist este polievat?
0 0
radkoslavko radkoslavko

radkoslavko je offline (nepripojený) radkoslavko

magonr Pozri príspevok
Najskor strk, az potom hromozvod.Hromozvod musi byt cely zaliaty v betone, inak po par rokoch zhrdzavie.
a nebude to mat za nasledok vyssi odpor a tym aj horsie uzemnenie. Podla mna by mal ist hromozvod priamo do zeme. Aby nezhrdzavel, dal by som tam medenu tyc a nad zemou by som napojil uz normalny hromozvod.
0 0
radkoslavko radkoslavko

radkoslavko je offline (nepripojený) radkoslavko

andreaS Pozri príspevok
ako dlho treba polievat zakladovu dosku?

zakladovu dosku sme zabetonovali minuly stvrtok, vecer sme prvy krat polievali, neskor vecer zacalo prsat, v piatok tiez prsalo cely den, v sobotu trosku sprchlo, v nedelu bolo vseliako... a dnes je to 5ty den co mame hotove zaklady... treba ist este polievat?
Zakladova doska sa polieva iba za slnecneho pocasia, aby beton nepopraskal rychlym vysusenim.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Zalejete hromozvod do betónu.Potom sa pýtam .Ak do domu treskne blesk,čím sa oceľ okamžite zohreje nepotrhá betón v základoch ?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

radkoslavko Pozri príspevok
Zakladova doska sa polieva iba za slnecneho pocasia, aby beton nepopraskal rychlym vysusenim.
moj prispevok bol z 8.9.2009 takze zakladova doska je aj tak daaaavno hotova... navyse nam prialo pocasie a mrholilo tyzden po zaliati...

ale aj tak by ma to zaujimalo ako dlho ju treba polievat...
0 0
Janyke Janyke

Janyke je offline (nepripojený) Janyke

Pracoval som v jednej elektrikarskej firme a robili sme niekolko hromozvodov. Vacsinou sme hromozvod davali to surovej zeme mimo betonu. Kopalo sa to do hlbky cca 2,5-3m, ale stalo sa ze sme to museli kopat aj okolo betonu ale nikdy sme to betonom nezalievali.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Janyke Pozri príspevok
Pracoval som v jednej elektrikarskej firme a robili sme niekolko hromozvodov. Vacsinou sme hromozvod davali to surovej zeme mimo betonu. Kopalo sa to do hlbky cca 2,5-3m, ale stalo sa ze sme to museli kopat aj okolo betonu ale nikdy sme to betonom nezalievali.
http://www.kniska.eu/animace/flv-nov...mneni.flv/view

Pozrite si to video

Pasovina je FeZn, takze by zhrdzaviet nemala, akurat sa maju spoje zatriet s asfaltom...
0 0
makovica makovica

makovica je offline (nepripojený) makovica

Pásovina sa vzdy dava do zeme, nie do betonu,aby bol dobry zemniaci odpor
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať