Zavrieť

Porady

Zmena v OR

Písala som výročné správy za akciové spoločnosti. Bolo mi k nim pár drobných chybičiek vytknutých - no popravde, nie som nejaká presvedčená, že by som to mala v správach prepísať.
Mám otázku: Ak dajme tomu odvolám člena predstavenstva - rozhodne o tom valné zhromaždenie napr. 31.3. Túto zmenu ohlásim na OR s tým, že tam uvediem dokedy tento človek funkciu vykonával. OR zmenu uverení s dátumom napr. 15.4. Vo výročnej správe napíšem, že predstavenstvo fungovalo v tom a v tom zložení do 31.3. a od 1.4. v tom a v tom zložení, je to nesprávne? Mala by som zmeny vo výročnej správe teda písať podľa toho, ako ich vidím zverejnené v OR na internete?
Sú to maličkosti, ale bolo ich viac. Napr. spoločnosť sa rozhodla zvýšiť základné imanie - odsúhlasila to na tom istom valnom zhromaždení akcionárov 31.3. Z OR poslali uznesenie, na ktorom je pečiatka, že nadobúda právoplatnosť napr. 11.4. ale zmena v OR na internete je poznačená v iný deň - napr. až toho 15.4.
Ja som písala výročné správy podľa reálneho odsúhlasenia, prípadne uznesení z OR a nezaoberala som sa tým, čo je zverejnené na internete. Ako to teda má byť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    alušik
    Písala som výročné správy za akciové spoločnosti. Bolo mi k nim pár drobných chybičiek vytknutých - no popravde, nie som nejaká presvedčená, že by som to mala v správach prepísať.
    Mám otázku: Ak dajme tomu odvolám člena predstavenstva - rozhodne o tom valné zhromaždenie napr. 31.3. Túto zmenu ohlásim na OR s tým, že tam uvediem dokedy tento človek funkciu vykonával. OR zmenu uverení s dátumom napr. 15.4. Vo výročnej správe napíšem, že predstavenstvo fungovalo v tom a v tom zložení do 31.3. a od 1.4. v tom a v tom zložení, je to nesprávne? Mala by som zmeny vo výročnej správe teda písať podľa toho, ako ich vidím zverejnené v OR na internete?
    Sú to maličkosti, ale bolo ich viac. Napr. spoločnosť sa rozhodla zvýšiť základné imanie - odsúhlasila to na tom istom valnom zhromaždení akcionárov 31.3. Z OR poslali uznesenie, na ktorom je pečiatka, že nadobúda právoplatnosť napr. 11.4. ale zmena v OR na internete je poznačená v iný deň - napr. až toho 15.4.
    Ja som písala výročné správy podľa reálneho odsúhlasenia, prípadne uznesení z OR a nezaoberala som sa tým, čo je zverejnené na internete. Ako to teda má byť?
    Funkcia člena predstavestva vzniká a zaniká ku dňu, kedy o tom na svojom zasadnutí rozhodne kompetentný orgán firmy, resp. k dátumu ktorý tento orgán na svojom zasadnutí určí. Zápis v OR má len povinne informatívny charakter (zmenu treba zapísať do 30 dní od nastatia skutočnosti).

    Číže ak bol člen predstavenstva zvolený k 1.4. a dáte ho zapísať 5.4. a v OR túto zmenu zverejnia 20.4, aj tak bude členom predstavenstva od 1.4. Dokonca priamo na tlačive určenom na zápis do OR je kolonka "Deň vzniku funkcie" a "Deň skončenia funkcie". Na internete je teda pri štatutároch aj deň vzniku a prípadne ukončenia funkcie a napravo je deň zápisu údaju do OR, ktorý je informatívny.

    Na papierovom výpise je deň zápisu v bode IV. na začiatku a pri štatutároch je potom deň vzniku funkcie tak, ako bol zvolený prípadne odvolaný. Takže ja by som dal do výročnej správy údaj , ktorý je uvedený v zápisnici z VZ, nie deň zápisu.

    Na druhej strane OR preveruje správnosť zapisovaného úkonu a môže sa stať, že odmietne zápis, lebo napr. v zápisnicie nehlasovala "za" väčšina akcionárov. Ale v tom prípade je ja samotný úkon neplatný a treba urobiť buď novú voľbu alebo dať dokumenty do poriadku.
    Naposledy upravil Chobot : 05.09.06 at 12:04

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Tak som to mala urobené dobre, no audit mi to vytkol, že nemám dobré zloženie predstavenstva podľa dátumov - aj mi to vypísali, ako to malo byť a videla som, že sa nedržali dátumov platnosti funkcie ale dátumov v OR vpravo.
    A ako je to s ostatnými zmenami? Napríklad pri tom zvýšení ZI? Tam zmena platí až zápisom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.