Zavrieť

Porady

Zarucna doba - notebook: 2 roky?

Zdravim.
Potreboval by som poradit. Mam notebook HP, na spodnej strane je nalepka "Zaruka 1 rok". Nieje nahodou zo zakona povinna zarucna doba 2 roky? Alebo to plati individualne?

Vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    skok je offline (nepripojený) skok

    profesiou novinárka,dlhodobo nezamestnaná ...viac skok
    Dva roky je podľa zákona (občianskeho zákonnika) ak kupuješ ako občan bez IČO. 1 rok sa bežne uplatňuje pre firmy, teda keď sa kupuje na firmu najmä bez DPH (Acer, IBM a HP)
    Ak ste ho kúpili iba s 12 mes. zárukou, čiže ste si u predajcu nedokúpili rozšírenie na 24 mesiacov (a nevyzvali vás k tomu) a ste tzv. koncový zákazník-občan, v prípade reklamácií po 12. mesiaci, nebude oprava hradená vo vašej réžií, ak si vynutíte postup podľa zákona a dovybavuejte si záručnú dobu.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    MrAdyy Pozri príspevok
    Zdravim.
    Potreboval by som poradit. Mam notebook HP, na spodnej strane je nalepka "Zaruka 1 rok". Nieje nahodou zo zakona povinna zarucna doba 2 roky? Alebo to plati individualne?

    Vopred dakujem.
    HP je americka znacka, mozno to s tym suvisi, americania maju vzdy zvlastny status. Napriklad americki vojaci ako jedini nepodliehaju Medzinarodnemu sudu pre vojnove zlociny v Haagu...

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    [quote=skok;692316]Dva roky je podľa zákona (občianskeho zákonnika) ak kupuješ ako občan bez IČO. 1 rok sa bežne uplatňuje pre firmy, teda keď sa kupuje na firmu najmä bez DPH (Acer, IBM a HP)
    Ak ste ho kúpili iba s 12 mes. zárukou, čiže ste si u predajcu nedokúpili rozšírenie na 24 mesiacov (a nevyzvali vás k tomu) a ste tzv. koncový zákazník-občan, v prípade reklamácií po 12. mesiaci, nebude oprava hradená vo vašej réžií, ak si vynutíte postup podľa zákona a dovybavuejte si záručnú dobu.

    Súhlasím,vlani som riešila tento problém. Keď je notebook kúpený na IČO ide o obchodný vzťah. Tak sa nato pozerá aj obchodná inšpekcia.Ja mám Acer značku.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    misomiso Pozri príspevok
    HP je americka znacka, mozno to s tym suvisi, americania maju vzdy zvlastny status. Napriklad americki vojaci ako jedini nepodliehaju Medzinarodnemu sudu pre vojnove zlociny v Haagu...
    ...Mišo vidím, že máš podobný prívetivý vzťah k tejto zemi "neobmedzených" možností ako ja. S tou 1 ročnou zárukou je to načisto blbosť. Nechápem podstatu tohto opatrenia z čisto logických dôvodov

    ...ak budeš mať predajcu , ktorý je naklonený zamyslieť sa nad touto nelogickou podmienkou a vystaví ti fa bez IČO dodatočne ako mne, riešenie je na svete. Doteraz nechapem takéto nezmysly.
    Naposledy upravil Halli : 27.03.08 at 20:32

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    No trochu ma zarazili Vaše odpovede ??? Zákon o ochrane spotrebiteľa č.250/2007 Z.z. ani Občianský zákonník č.40/1964 Zb. v znení neskorších noviel na Slovenku je záručná doba:

    - pri predanom novom tovare 24 mesiacov
    - pri zhotovení vecí na zákazku 24 mesiacov
    - pri oprave a úprave vecí 3 mesiace
    - pri stavebných úpravách a opravách 18 mesiacov
    - pri zhotovení stavby 3 roky
    - pri predaji použitých vecí 12 mesiacov

    Nikde v zákone sa nehovorí o značkách, pôvodoch štátu - ak sa niečo predáva na Slovensku - záruka sa poskytuje podľa platných zákonov na Slovensku a v čase predaja.

    Jednoducho povedané, ak zahraničný dodávateľ dá 1,2 roky alebo ani deň záruky, u nás sa musí priznať aj na NB HP 24 mesiacov minimálne, samozrejme predajcovia môžu len zvýšiť dobu záruky ale nie znížiť.

    http://www.porada.sk/t56207-co-hovor...trebitela.html

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    VladoaKatka Pozri príspevok


    Nikde v zákone sa nehovorí o značkách, pôvodoch štátu - ak sa niečo predáva na Slovensku - záruka sa poskytuje podľa platných zákonov na Slovensku a v čase predaja.
    No Katka bola by si prekvapená, mám to odkušane na vlastnej koži u HP
    s IČO... 1 rok
    bez IČO....2 roky

    a nepomohla som si ani vyjaveným výrazom, nechapavými poznámkami ani logickými zdôvodneniami v servise HP !

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    slavica Pozri príspevok
    No Katka bola by si prekvapená, mám to odkušane na vlastnej koži u HP
    s IČO... 1 rok
    bez IČO....2 roky

    a nepomohla som si ani vyjaveným výrazom, nechapavými poznámkami ani logickými zdôvodneniami v servise HP !
    Nič iné nemôžem na to povedať, len že nedodržujú zákon.

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Keďže som mala ten istý problém,obrátila som na SOI. Pani zo SOI mi povedala, že 24 mesiacov je podľa Občianského zákonníka, keďže som notebook kupovala na IČO riadim sa Obchodným zákonníkom a oni s tým nemôžu nič robiť. Mala som si prečítať obchodné podmienky pri uzavretí zmluvy.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Luna Pozri príspevok
    Keďže som mala ten istý problém,obrátila som na SOI. Pani zo SOI mi povedala, že 24 mesiacov je podľa Občianského zákonníka, keďže som notebook kupovala na IČO riadim sa Obchodným zákonníkom a oni s tým nemôžu nič robiť. Mala som si prečítať obchodné podmienky pri uzavretí zmluvy.
    Presne toto som urobila aj ja , SOI je organizácia s právomocami tak na dve veci....

    johny18 je offline (nepripojený) johny18

    johny18
    Potrebujem poradit so zarukou na notebook HP.

    Ako SZCO som zakupil z velkoobchodu 2 notebooky HP 6730s. Jeden notebook budem vyuzivat pre svoje potreby, druhy som zakupil pre ucely dalsieho predaja, kedze v malom mnozstve podnikam aj v tomto. V zarucnom liste je uvedena pri oboch zarucna doba 12 mesiacov. Svojmu zakaznikovi, ktoremu budem dalej predavat uvedeny notebook, mam uviest na zarucny list zarucnu dobu tiez len 12 mesiacov alebo 24 mesiacov?

    stiby2 je offline (nepripojený) stiby2

    stiby2
    no ja mam zase s HP dobru skusenost. Kupil som notebook v USA, po 6 mesiacoch zhorela nabijacka. Vyreklamovala mi ho jedna firma (EQ z BA) a uspesne. Nemal som ziadne doklady o kupe notebooku, trvala to sice 4 mesiace (na 2 krat) ale bol som rad, ze to spravili a nic odo mna nepytali, len tak... ze oni skusia to vybavit.
    neviem presne ako to spravili, ale nova nabijacka objednana prave cez nich (EQ) by stala 9000Sk, s dopravou, clom a neviem cim...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.