Zavrieť

Porady

Oslobodenie od odvodov do soc.poisťovne

Prosila by som poradiť, robím účtovníctvo finančnému poradcovi, ktorý pracoje pre finančnú spoločnosť, nie pre banku ani pre poisťovne. Dozvedela som sa , že týto pracovníci/SZČO/ sú oslobodený od platenia odvodov do sociálnej poisťovne. Nemôžem to nikde zistiť, bola som aj na poisťovni ani tý mi nevedeli povedať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Alena Medvedzie
    Prosila by som poradiť, robím účtovníctvo finančnému poradcovi, ktorý pracoje pre finančnú spoločnosť, nie pre banku ani pre poisťovne. Dozvedela som sa , že týto pracovníci/SZČO/ sú oslobodený od platenia odvodov do sociálnej poisťovne. Nemôžem to nikde zistiť, bola som aj na poisťovni ani tý mi nevedeli povedať.
    Predpokladám, že je SZČO tak:
    § 21
    Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia
    a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby

    (1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od na1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, tzn za rok 2005 82800,- Sk a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.
    Pokiaľ "nevlastnili" ŽL a dosahovali príjmy na základe podpísaných zmlúv podľa OZ, tu SP "skúmala" podľa akého paragrafu OZ bola táto zmluva uzavretá. Ak to bolo od par. 652 OZ a vyššie, takéto osoby boli povinné pri dosiahnutí zákonom stanovenej výšky príjmu platiť odvody povinne. Ak to bol paragraf nižsí ako 652 - neboli povinní platiť - UPOZPRŇUJEM NA ZMENU, KTORÁ SA CHYSTÁ OD 1.7. t.r. A čo sa týka pracovníčok SP - nevedia ti poradiť. Ani sa im nečudujem. V súčasnom období prebiehajú školenia, na ktorých sú pracovníčky usmerňované a oni budú usmerňovať "po funuse" ako vždy a všade /ZP, DU/. Výnimku som za roky praxe v oblasti daní a miezd buhužiaľ nenašla.
    Naposledy upravil Pepa : 12.05.06 at 11:16

    manaluk je offline (nepripojený) manaluk

    manaluk
    Píšete, že ak "nevlastní" živnostenský list- nemusí odvádzať povinné poistné pre SP. Pýtam sa a keď vlastní ŽL a je členom orgánu so zmluvou podľa § 66 odst. 3 OZ - je povinný platiť do odvody SP?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    manaluk
    Píšete, že ak "nevlastní" živnostenský list- nemusí odvádzať povinné poistné pre SP. Pýtam sa a keď vlastní ŽL a je členom orgánu so zmluvou podľa § 66 odst. 3 OZ - je povinný platiť do odvody SP?
    Ak vlastní ŽL a dosiahol príjmy za rok 2005 vyššie ako 82.800 Sk, potom musí povinne začať platiť odvody do SP od 1.7.2006. Ak ich nedosiahol, potom nie.
    Z dôvodu, že je člen štatutárneho orgánu právnickej osoby (konateľ, člen predstavenstva) podľa § 66, ods 3 OZ neplatí povinné odvody do SP. Dobrovoľne môže.
    Naposledy upravil ajobs : 17.05.06 at 13:38

    Oslobodenie od odvodov do soc.poisťovne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.