Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel

Ahojte,
1.
podnikateľ kúpil osob. automob. na firmu 14.4. 2003, ale nevyužíva ho na podnikanie, len na súkromné účely, takže tým pádom sa nevyplatila daň z mot. voz. Lenže zaúčtovala sa pomerná čast odpisov za rok 2003. Pracov. DÚ mi poveda , že ak dal do daňových výdavkov odpisy tak sa daň z mot. vozidiel musí zaplatiť. takže teraz musím podať DP za rok 2003,2004 aj 2005?

2.
podnikateľ kúpil úžitkový automobil na firmu, platca DPH, a tento rok ho nebude využívať na podnik. činnosť (nebude dávať phm do výdavkov) ale má ho zaradený v majetku firmy, a taktiež si účtuje odpisy. musí podať a zaplatiť daň z motorových vozidiel?

-- ďakujem, pekne a príjemný večer--
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Ak si uplatnuje na tieto auta naklady, pouziva ho na podnik.ucely. Takze dan treba zaplatit.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Siska, ako podnikatel by nemal dať do výdavkov žiadne odpisy, pretože auto nie je využívané na podnikanie - neprináša príjmy do firmy. Podla mňa by si mala byť rada, že DU bol taký "mäkký" a nezvýšil Ti daňový základ a nedorúbil daň.
    U bodu č.1 a 2 by som tam vôbec nedával odisy, ani ser. prehliadky ani nič čo súvisí s autom. Keď som ho kúpil za firemné peniaze, tak má pracovať pre firmu a keď pre firmu nepracuje, prečo by som mal do výdavkov firmy dávať náklady s takýmto autom???
    Pekný večer želám...

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    ak kúpil auto na firmu-prečo ho nevyužíva na podnikanie ?Používa ho len na súkromné účely a odpisy si dá do nákladov ..., ale do nákladov ide len to čo mi pomôže zabezpečiť a udržať príjem a on si tým autom príjem ani nezabezpečoval ani neudržiaval .
    Daň by som zaplatila v každom prípade-je to firemné auto.
    DPH z úžitkového auta ste uplatnili ako ?Pomernou časťou alebo celú-pýtam sa preto, lebo na tom aute takisto nebude vykonávať zdaniteľné plnenia s DPH na výstupe.

    Siska je offline (nepripojený) Siska

    Siska
    Sorry, zabudla som uviesť, že tá otázka ohľadne úžitkového automobilu obst. formou fin. lízingu sa netýkala toho podnikateľa č.1 ale to je iný prípad. V tomto prípade ohľade DPH - som upltnila odpočet na DPH na 1. zvýšenú splátku a potom v každej splátke DPH , v druh. členení vydávok neovplyv. ZD. Lenže on využíval auto na podnikanie a dosah. príjmov, alebo od tohto roku ho určitý čas používať nebude.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Siska, ak tomu rozumiem v r. 2005 bude používať auto zaradené do firmy iba čiastočne na podnikanie.
    Ja by som to urobil takto: Do výdavkov by som počas roka dával všetko, s čím mám počas roka s autom výdavky /PHL, servis poistka, opdisy, atď.../ Na konci roka si zrátam, kolko % ciest som mal súkromných čo nesúvisia s podnikaním. Napr. za rok bolo 12000km a z toho mi vyšlo 6000km že som mal súkromne. To zistíš, keď budeš viesť poctivo knihu jázd. Potom zo všetkých nákladov za rok čo som mal na auto dám teda 50%cez urávierkové operácie ako výdaj neovpl.daň /VND/. Ešte by bolo dobré, mesačne si ustrážiť, aby si mala spotrebu podla TP a nie nadspotrebu, lebo aj tú by si musela krátiť. Jednoducho naviac bločky "zahoď" do koša, veď ak by spravili nadspotrebu, tak sú ako VND a je o problém menej. Asi tolko...
    Dobré ráno každé ráno všetkým...

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    Dobre, ale v takom prípade, že úžitkové auto využíva aj na súkromné účeli -nemá nárok na odpočet celej DPh !!!Podľa mňa by si ju mala v určitom pomere krátiť-podobne ako náklady.

    Daň z motorových vozidiel

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.