Zavrieť

Porady

Ako zapojiť v starom paneláku žiarivkové osvetlenie na dvojžilový rozvod?

Ahojte, kúpil som žiarivkové osvetlenie do kuchyne - pod linku. Lenže to má tri vodiče: hnedý, modrý a žlto-zelený. Pôvodný rozvod v stene má len čierny a žlto-zelený vodič.
Zo žiarivky som zapojil hnedý na čierny a modrý spolu so žlto-zeleným na žlto-zelený vodič v stene. Po zapnutí vypínaču žiarivka len blikla a inak nič. Tak som na žlto-zelený vodič v stene zapojil len modrý zo žiarivky (žlto-zelený zo žiarivky som vynechal) a po zapnutí vypínaču opäť žiarivka len blikla. Žiarivka bola pri kúpe odskúšaná - fungovala. Takže mi ostáva už len obrátiť sa na vás
Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gapo je offline (nepripojený) Gapo

    Ja? Muž. Gapo
    Žltozelený vodič by mal byť podľa všetkého zem, odborne ochranný vodič. Veď to over kam je v žiarivke pripojený.
    Čierny živý, teda fáza a modrý nulák.
    Naposledy upravil Gapo : 03.01.12 at 19:22

    ivaral je offline (nepripojený) ivaral

    ivaral
    Tom_NR, jasné že išlo, veď obyčajnej žiarovke hádam stačia dva drôtiky
    Ibaže by som bol "blondýna" a zapájal svetlo na hociaké drôty - bez napätia, ktoré niekde uvidím trčať
    (prepáč, ale musel som)
    Naposledy upravil ivaral : 03.01.12 at 19:57

    ivaral je offline (nepripojený) ivaral

    ivaral
    Gapo Pozri príspevok
    Žltozelený vodič by mal byť podľa všetkého zem, odborne ochranný vodič. Veď to over kam je v žiarivke pripojený.
    Čierny živý, teda fáza a modrý nulák.
    Gapo, viem ktorý vodič na čo slúži, len nie som odborník, aby som našiel riešenie môjho problému. Ale ďakujem za objasnenie

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nové žiarivkové osvetlenie - klasická žiarivka trubicová? Používa ešte štartér? Inak prvá varianta zapojenia hnedý=čierny, modrý+žltozelený=žltozelený bolo správne.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    vyskúšaj najskôr či ten čierny v stene je skutočne fáza, môžeš aj rukou so skúšačkou, všimni si či bliká skúšačka pri skúšaní, možno si zlomil starý drôt pri manipulácii, na žltozelený káblik na žiarivke zabudni ak ho nemáš aj v stene, jednoducho ho nespojíš, ešte pozri či nie je dačo zoxidované

    ivaral je offline (nepripojený) ivaral

    ivaral
    Je to celkom nové žiarivkové svetlo.
    Čierny v stene je skutočne živý a bezproblémovo donedávna aj fungoval Zalomený nikde nie je.

    tom_NR je offline (nepripojený) tom_NR

    tom_NR
    Aj žiarivke stačia "dva drôtiky", aby išla...
    Chýba ti v stene modrý kábel = nulák?

    ivaral je offline (nepripojený) ivaral

    ivaral
    Áno, modrý v stene nie je, nakoľko je to starý panelák.
    A aj tak sa jedná len o vodiče pre jednu žiarovku, tak prečo by míňali x metrov drôtu, keď ho mohli lepšie využiť niekde na fuške.

    No čo už, zajtra to zájdem vyskúšať do predajne.
    Zatiaľ vám všetkým ďakujem
    Naposledy upravil ivaral : 03.01.12 at 21:14

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Chybou je, ze aj ked ten najhlupejsi multimeter stoji cca 10,-€, tak ho v domacnostiach muzi nemaju. Stacilo zmerat sietove napatie a ak bolo v poriadku a svietidlo nesvieti tak , ako by malo, tak nie je v poriadku. Samozrejme, ze stary panelak, ma aj vodice znacene podla vtedajsej platnej normy. Ale pre zivot v domacnosti, postacuje jeden hlupy merak a jedna fazova skusacka.......

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    HE! A ja to mám! Aj multimeter, aj skúšačku (dokonca dve - dútnavkovú a digitálnu).

    ivaral je offline (nepripojený) ivaral

    ivaral
    Nuž čo, keď mám aj ten hlúpy merák a aj fázovú skúšačku, ale keď neviem, čo všetko a ako sa tým dá merať
    Ja som jednoducho vychádzal z toho, že keď obyčajná žiarovka svietila a aj nové svietidlo v predajni svietilo, tak chyba bude asi v zapojení.
    Ako neeliktrikár som si dokonca začínal myslieť, že musím mať na žiarivku tri vodiče zo steny

    Problém bol napokon niekde inde. Vrátil som sa k predajcovi, ten svietidlo odskúšal a .... len bliklo
    Čiže je to reklamácia (druhý kus nemali na sklade) nakoľko, sú vadné (možno len voľné) kontakty.

    Všetkým zúčastneným Vám ďakujem za pomoc a ochotu

    tom_NR je offline (nepripojený) tom_NR

    tom_NR
    A klasické žiarovkové svetlo (ak ste ho mali) tam predtým išlo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.