Zavrieť

Porady

Prenajom bytu a dieta

Dobry den,

chcel by som vas poziadat o odpoved, nakolko chcem dat do prenajmu byt, a medzi vaznymi zaujemcami, je aj rodina s dietatom. Zaujimalo by ma, ze ak by som sa rozhodol, ze byt dalej nechcem prenajimat, resp. ak by nastal nejaky problem s najomnikmi, napr. neplatia najom atd. teda porusia zmluvu, ci ich mozem bez problemov z bytu vystahovat, kedze s nimi byva dieta, alebo existuje nejaky zakon, ktory chrani takychto najomnikov....

Za odpoved vopred dakujem
lubos
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    myslím, že riešenie je nájomná zmluva na dobu určitú.
    Kejka,
    dakujem za odpoved, teda ak tomu rozumiem, ak mam zmluvu na dobu urcitu, a nemam zaujem o predlzenie zmluvy, nevyplyvaju mi teda ziadne povinnosti voci takymto najomnikom. Ale co v pripade, ak by porusili niektory z bodov najomnej zmluvy, napr. nezaplatili by najom, mozem ich aj v takom pripade bez problemov vystahovat?
    Vopred dakujem za odpoved

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ked si netrúfaš sám, daj si vypracovať kvalitnú zmluvu právnikovi.

    To, že majú dieťa,ich neospravedlňuje ak nedodržiavajú podmienky zmluvy.

    lml je offline (nepripojený) lml

    lml
    Vždy, keď je v byte maloleté dieťa dieťa môže to byť problém. Podľa § 712a občianskeho zákonníka ods. 3) a 4):
    (3) Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) (to znam. že nájomca neplatí nájomné za čas dlhší vako 3 mesiace, alebo inak hrubo porušuje svoje povinnosti) a ak takýto nájomca preukáže, že je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, má právo len na náhradné ubytovanie. V iných prípadoch skončenia nájomného pomeru z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) nájomca nemá právo na bytovú náhradu; ak ide o dôvod hodný osobitného zreteľa, má nájomca právo na prístrešie.

    (4) Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodov uvedených v odseku 3 nájomcovi, ktorý sa stará o maloleté dieťa alebo o bezvládnu osobu, ktorí sú členmi jeho domácnosti, a ak to pomery prenajímateľa umožňujú, poskytne sa mu namiesto náhradného ubytovania náhradný byt. Náhradný byt môže mať horšiu kvalitu a menšiu obytnú plochu, ako má byt, ktorý má nájomca vypratať. Náhradný byt mu možno poskytnúť aj mimo obce, v ktorej sa nachádza ním vypratávaný byt. Vzdialenosť náhradného bytu musí však umožniť dennú dochádzku do práce.

    Je v podstate jedno, čo si dáte do nájomnej zmluvy, ale tak, či tak by sa aj v prípade súdneho sporu vychádzalo z týchto ustanovení obč. zákonníka. Riešením je aj podľa mňa uzatvoriť nájomnú zmluvu na dobu určitú a nech ti zaplatia nájomne "aspoň" za dva mesiace vopred + kauciu, ktorá y mala byť vo výške jedného nájomného.
    Ja osobne by som bola pri rodine z deťmi tiež veľmi opatrná, nehovoriac o tom, že malé dieťa ti síce aj nechtiac spôsobí v byte škody, napr. ocapká steny, zlomí gauč, keď po ňom skáče, atď. (hovorím z vlastnej skúsenosti).

    Prenajom bytu a dieta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.