Zavrieť

Porady

Dohoda o ukonceni prace a odstupnom

Ahoj poraďáci,

prosím Vás o radu z Vašich skúseností.

Je možné sa teraz dohodnúť so zamestnancom na rozviazaní pracovného pomeru k 31. 12. 2009 a zároveň v dohode zakotviť, že mu bude vyplatené 1-mesačné odstupné?

Čisto len na základe obojstrannej dohody.

Ďakujem za info.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Podľa môjho názoru ak je zadefinované (v § 76 ZP) odstupné ako nárokovateľná suma, nemali by sa tak nazývať iné odmeny či dohodnuté sumy.

Na druhej strane, novela zákonníka práce 348/2007 zaviedla nárok na vyplatenie odstupného, ak pracovný pomer skončí dohodou z organizačných alebo zdravotných dôvodov. To môžete využiť, lebo nejaký dôvod na ukončenie pracovného pomeru máte. Odstupné je v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Žiaden zákon nezakazuje zamestnávateľovi vyplatiť "čosi" zamestnancovi na základe dohody či bez nej - veď aj manažéri si vyplácali veľké sumy (aj keď ich vyhodili).
Naposledy upravil Mária27 : 30.10.09 at 21:50
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ftacikjarabacik Pozri príspevok
Ahoj poraďáci,

prosím Vás o radu z Vašich skúseností.

Je možné sa teraz dohodnúť so zamestnancom na rozviazaní pracovného pomeru k 31. 12. 2009 a zároveň v dohode zakotviť, že mu bude vyplatené 1-mesačné odstupné?

Čisto len na základe obojstrannej dohody.

Ďakujem za info.
Najprv si treba ujasniť, či náhodou to nie je skončenie PP dohodou z dôvodu nadbytočnosti alebo org. zmien. Ak áno, patrí mu odstupné vo výške 2 mesačného priemerného platu.

Ak je to dohoda bez uvedenia dôvodu, tak môže byť "odstupné" 1 mesačné.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ftacikjarabacik Pozri príspevok
Ahoj poraďáci,

prosím Vás o radu z Vašich skúseností.

Je možné sa teraz dohodnúť so zamestnancom na rozviazaní pracovného pomeru k 31. 12. 2009 a zároveň v dohode zakotviť, že mu bude vyplatené 1-mesačné odstupné?

Čisto len na základe obojstrannej dohody.

Ďakujem za info.
uveď prosím dôvod skončenia prac.pomeru dohodou
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
ftacikjarabacik Pozri príspevok
Ahoj poraďáci,

prosím Vás o radu z Vašich skúseností.

Je možné sa teraz dohodnúť so zamestnancom na rozviazaní pracovného pomeru k 31. 12. 2009 a zároveň v dohode zakotviť, že mu bude vyplatené 1-mesačné odstupné?

Čisto len na základe obojstrannej dohody.

Ďakujem za info.
Zrejme píšeš len o čistej " Dohode" bez uvedenia dôvodu, tak to jednomesačné odstupné je v poriadku.

I keď pri Dohode o skončení pracovného pomeru podľa § 60 ZP odstupné neprináleží, pokiaľ sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú, prečo nie, môže ho dostať.
Len v tomto prípade by sa to nemalo volať odstupné, ale odmena.
0 0
ftacikjarabacik ftacikjarabacik

ftacikjarabacik je offline (nepripojený) ftacikjarabacik

Ďakujem, nazvem to teda odmena.

Rozchádzame sa po dohode, nakoľko náš pracovník začal chodiť do školy a chcel by pracovať menej a my naopak práve potrebujeme niekoho, kto môže pracovať viac.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ftacikjarabacik Pozri príspevok
Dakujem, nazvem to teda odmena.

Rozchadzame sa preto, ze sme sa dohodli, nakolko nas pracovnik zacal chodit do skoly a chcel by pracovat menej a my naopak prave potrebujeme niekoho, kto moze pracovat viac.
Na odstupné v tomto prípade nie je zákonný nárok podľa § 76 ZP, ale odmena bude daň. uznaným nákladom.
0 0
YVETTE YVETTE

YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

Dobrý večer.
Zamestnávateľ dal podpísať zamestnancovi (môjmu otcovi) dohodu o ukončení pracovného pomeru podľa § 60 ZP bez udania dôvodu. Zamestnanec (otec) však žiada o uvedenie dôvodu, nakoľko podľa môjho názoru sa jedná o § 63 ods. 1 písm. b), kde má nárok na vyplatenie odstupného podľa § 76 ods. 1 a taktiež mu vznikol nárok na vyplatenie odchodného, nakoľko počas trvania pracovného pomeru sa stal poberateľom starobného dôchodku. Dobre som si vysvetlila dohodu o ukončení PP s vyplatením odstupného a vyplatením odchodného? Ďakujem za každý názor.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

YVETTE Pozri príspevok
Dobrý večer.
Zamestnávateľ dal podpísať zamestnancovi (môjmu otcovi) dohodu o ukončení pracovného pomeru podľa § 60 ZP bez udania dôvodu. Zamestnanec (otec) však žiada o uvedenie dôvodu, nakoľko podľa môjho názoru sa jedná o § 63 ods. 1 písm. b), kde má nárok na vyplatenie odstupného podľa § 76 ods. 1 a taktiež mu vznikol nárok na vyplatenie odchodného, nakoľko počas trvania pracovného pomeru sa stal poberateľom starobného dôchodku. Dobre som si vysvetlila dohodu o ukončení PP s vyplatením odstupného a vyplatením odchodného? Ďakujem za každý názor.
Na to, aby vznikol nárok na odstupné, musí byť v dohode o skončení PP uvedený dôvod- § 63 organiz. dôvody.
0 0
YVETTE YVETTE

YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

Ale veď to je ten § 63 ods. 1 písm b), alebo sa mýlim? A nárok na vyplatenie odchodného musí žiadať alebo mu bude vyplatený automaticky?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

YVETTE Pozri príspevok
Ale veď to je ten § 63 ods. 1 písm b), alebo sa mýlim? A nárok na vyplatenie odchodného musí žiadať alebo mu bude vyplatený automaticky?
Áno, samozrejme, ja som len uviedla, že na nárok na odchodné to tam musí byť uvedené, tak ako si už uviedla aj Ty. O nároku na odchodné pozri :
§ 76
Odstupné a odchodné

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
0 0
YVETTE YVETTE

YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

Tweety, ďakujem za tvoj názor. Máme rovnaký výklad §§. Dúfam, že otec bude trvať na svojom a bude úspešný. Prajem pekný večer.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

terezamaria Pozri príspevok
Zrejme píšeš len o čistej " Dohode" bez uvedenia dôvodu, tak to jednomesačné odstupné je v poriadku.

I keď pri Dohode o skončení pracovného pomeru podľa § 60 ZP odstupné neprináleží, pokiaľ sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú, prečo nie, môže ho dostať.
Len v tomto prípade by sa to nemalo volať odstupné, ale odmena.
súhlasím. V tomto prípade nejde o odstupné, z ktorého sa neplatí ani soc.a ani zdr.poistenie, ale napr. o odmenu, z +ktorej sa platia obe tieto poistenia.
0 0
marob78 marob78

marob78 je offline (nepripojený) marob78

Dobrý deň, potrebujem radu. Zo zamestnávateľom som sa 24.10.2012 dohodol o skončení pracovného pomeru bez udania dôvodu (ukončenie PP zo strany zamestnávateľa). Aj keď v skutočnosti sa PP skončí kôli organizačným zmenám (rušenie pracoviska - nadstav), rozhodol som sa dodatočne napísať žiadosť o dodatok k dohode o sk. PP s uvedením odôvodnenia skon. PP s odvolaním sa na §63 (dodslaná 4.12.2012 doporučene 2x). PP sa mi skončí k 31.12.2012. Moja otázka znie, je zamestnávateľ povinný mi vyhovieť a mám nárok na odstupné?Za pochopenie a skorú odpoveď Vám vopred ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

marob78 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebujem radu. Zo zamestnávateľom som sa 24.10.2012 dohodol o skončení pracovného pomeru bez udania dôvodu (ukončenie PP zo strany zamestnávateľa). Aj keď v skutočnosti sa PP skončí kôli organizačným zmenám (rušenie pracoviska - nadstav), rozhodol som sa dodatočne napísať žiadosť o dodatok k dohode o sk. PP s uvedením odôvodnenia skon. PP s odvolaním sa na §63 (dodslaná 4.12.2012 doporučene 2x). PP sa mi skončí k 31.12.2012. Moja otázka znie, je zamestnávateľ povinný mi vyhovieť a mám nárok na odstupné?Za pochopenie a skorú odpoveď Vám vopred ďakujem.
dohoda bola písomná a je podpísaná oboma zmluvnými stranami?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

marob78 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebujem radu. Zo zamestnávateľom som sa 24.10.2012 dohodol o skončení pracovného pomeru bez udania dôvodu (ukončenie PP zo strany zamestnávateľa). Aj keď v skutočnosti sa PP skončí kôli organizačným zmenám (rušenie pracoviska - nadstav), rozhodol som sa dodatočne napísať žiadosť o dodatok k dohode o sk. PP s uvedením odôvodnenia skon. PP s odvolaním sa na §63 (dodslaná 4.12.2012 doporučene 2x). PP sa mi skončí k 31.12.2012. Moja otázka znie, je zamestnávateľ povinný mi vyhovieť a mám nárok na odstupné?Za pochopenie a skorú odpoveď Vám vopred ďakujem.
nie, nie je povinný, nakoľko to zamestnávateľ urobil elegantne, že ti neuviedol dôvod skončenie prac. pomeru. dohodu si podpísal, tak to, že si zamestnávateľovi napísal, bolo zbytočné.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

na tom si mal trvať ešte pred podpísaním dohody bez uvedenia dôvodu. to, čo píšeš by malo váhu ešte kým by si tu dohodu nepodpísal a trval na tom, že tam chceš mať uvedený dôvod, v tvojom prípade na základe § 63 odst. 1 písm. a) alebo b) ZP.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

mimochodom, ak by ti dal výpoveď z organizačných dôvodov, tak by ti začala plynúť výpovedná doba 2 mesiace a PP by ti skončil 31.12.2012, tak to aj máš. Ak by si chcel odstupné, tak bez výpovednej doby a tvoj PP by skončil 31.10.2012.
0 0
marob78 marob78

marob78 je offline (nepripojený) marob78

No práve som sa dozvedel, že zamestnávateľ mi tento dodatok dnes doporučene odoslal s odôvodnením podľa § 63 organiz. dôvody. Ešte nieje nič stratené...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marob78 Pozri príspevok
No práve som sa dozvedel, že zamestnávateľ mi tento dodatok dnes doporučene odoslal s odôvodnením podľa § 63 organiz. dôvody. Ešte nieje nič stratené...
kedy ti bola doručená od zamestnávateľa výpoveď, resp. kedy si podpísal dohodu o skončení prac.pomeru ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

marob78 Pozri príspevok
No práve som sa dozvedel, že zamestnávateľ mi tento dodatok dnes doporučene odoslal s odôvodnením podľa § 63 organiz. dôvody. Ešte nieje nič stratené...
No počkaj akosti mi to nie je jasné, PP ešte neskončil? Čiže cez VD pracuješ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať