Zavrieť

Porady

rozviazanie prac pomeru

ahojte,
chcem vas poprosit o radu. zamestnankyna zo zdravotnych dovodov, nemoze vykonavat doterajsiu pracu. nemame moznost ju preradit na inu pracu a ona sama chce odist.
ma ale poziadavku, aby jej dal vypoved zamestnavatel, lebo sa boji, ked by dala vypoved ona, ci by jej vznikol narok na davky v nezamestnanosti.
mozem ja ako zamestnavatel jej dat vypoved z dovodu jej zmeny zdr stavu a nemoznosti ju preradit na inu pracu? nie som povinna jej ponuknut nahradnu pracu?
dakujem
lucia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    enya63 Pozri príspevok
    Ahoj poraďáci, prosím o pomoc. Mám zamestnanca, ktorý pracoval u nás len tri týždne, je už rok a pol PN, zamestnávateľ nemá pre neho inú prácu nakoľko mu operovali chrbticu, mi zamestnávame len baníkov a tí musia mať 100% zdravotný stav, myslím že jeho vstupná prehliadka bola nejako dohodnutá s lekárom lebo keď som mu volala povedal že zamestnanec mal úraz v predchádzajúcom zamestnaní-asi nás využili kvôli nemocenským dávkam. Ako môžem s takýmto zamestnancom skončiť pracovný pomer bez toho aby som mu musela dať odchodné a výpovednú lehotu a náhradu mzdy?Ešte stále je na PN
    Pokiaľ je na PN, tak to nerieš. Pokiaľ má v PZ dobu neurčitú, tak po skončení PN sa pokúste s pracovníkom skončiť pracovný pomer "Dohodou" s tým, že to nebude čistá dohoda, ale s výpovedným dôvodom organizačných zmien. V tomto prípade Vás 2 - mesačné odstupné neminie.

    Môže však aj on okamžite skončiť pracovný pomer podľa § 69 ZP, ods.1, písm.a/:
    ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú prácu pre neho vhodnú.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ak po nástupe do zamestnania pracoval iba 3 týždne, a odvtedy je na PN, tak skúšobná doba ešte stále trvá. Takže je možné rozviazanie prac.pomeru podľa §72 ZP. Totiž skúšobná doba sa predlžuje o dni prekážok na strane zamestnanca.

    § 45
    Skúšobná doba

    (1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

    (2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.
    (3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

    (4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 10.12.10 at 17:40

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    lucia markova Pozri príspevok
    ahojte,
    chcem vas poprosit o radu. zamestnankyna zo zdravotnych dovodov, nemoze vykonavat doterajsiu pracu. nemame moznost ju preradit na inu pracu a ona sama chce odist.
    ma ale poziadavku, aby jej dal vypoved zamestnavatel, lebo sa boji, ked by dala vypoved ona, ci by jej vznikol narok na davky v nezamestnanosti.
    mozem ja ako zamestnavatel jej dat vypoved z dovodu jej zmeny zdr stavu a nemoznosti ju preradit na inu pracu? nie som povinna jej ponuknut nahradnu pracu?
    dakujem
    lucia
    Dôvod ukončenia PP nemá vplyv na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti. Tu Ti prikladám link na podobný prípad.

    http://www.porada.sk/t152753-vypoved...h-dovodov.html

    Chelsea34198 je offline (nepripojený) Chelsea34198

    Chelsea34198
    ešte dodám: Ak by dala výpoveď ona, nemá akurát nárok na odstupné. Vo vašom prípade je najlepšie riešiť to dohodou o ukončení pracovného pomeru a nie výpoveďou.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Len v tej dohode musí byť uvedené, že je to zo zdravotných dôvod, inak nárok na odstupné nevznikne.

    Zákonník práce § 76 Odstupné a odchodné
    (1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

    enya63 je offline (nepripojený) enya63

    enya63
    Ahoj poraďáci, prosím o pomoc. Mám zamestnanca, ktorý pracoval u nás len tri týždne, je už rok a pol PN, zamestnávateľ nemá pre neho inú prácu nakoľko mu operovali chrbticu, mi zamestnávame len baníkov a tí musia mať 100% zdravotný stav, myslím že jeho vstupná prehliadka bola nejako dohodnutá s lekárom lebo keď som mu volala povedal že zamestnanec mal úraz v predchádzajúcom zamestnaní-asi nás využili kvôli nemocenským dávkam. Ako môžem s takýmto zamestnancom skončiť pracovný pomer bez toho aby som mu musela dať odchodné a výpovednú lehotu a náhradu mzdy?Ešte stále je na PN

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    enya63 Pozri príspevok
    Ahoj poraďáci, prosím o pomoc. Mám zamestnanca, ktorý pracoval u nás len tri týždne, je už rok a pol PN, zamestnávateľ nemá pre neho inú prácu nakoľko mu operovali chrbticu, mi zamestnávame len baníkov a tí musia mať 100% zdravotný stav, myslím že jeho vstupná prehliadka bola nejako dohodnutá s lekárom lebo keď som mu volala povedal že zamestnanec mal úraz v predchádzajúcom zamestnaní-asi nás využili kvôli nemocenským dávkam. Ako môžem s takýmto zamestnancom skončiť pracovný pomer bez toho aby som mu musela dať odchodné a výpovednú lehotu a náhradu mzdy?Ešte stále je na PN
    Počas PN je pred výpoveďou zo strany zamestnáv. chránený. Je v tzv. ochrannej dobe. Jedine, že je ešte v SD, tu je možné skončiť PP aj počas PN.

    enya63 je offline (nepripojený) enya63

    enya63
    veľmi pekne ďakujem za radu podľa §72 je to super,takže ho môžem ukončiť hneď a nemusí ma zaujímať že je ešte na PN?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    enya63 Pozri príspevok
    veľmi pekne ďakujem za radu podľa §72 je to super,takže ho môžem ukončiť hneď a nemusí ma zaujímať že je ešte na PN?
    ÁNo, ak je ešte v SD, môžete skončiť PP podľa uvedeného §, tak ako som už uviedla v prísp. č. 6., aj Zoltán v ďalšom.

    enya63 je offline (nepripojený) enya63

    enya63
    mám ešte jednu otázku: Mám ešte zamestnanca, ktorý má zmluvu na dobu určitú (do skončenia konkrétnej zákazky) zákazka skončila a on sa so zamestnávateľom dohodol ale iba ústne na neplatenom voľne kým nebude nová zákazka - tak som ho držala v evidencii i naďalej, minulý týždeň som mu poslala výzvu do vlastných rúk aby nastúpil do práce na novú zákazku ale ten nenastúpil a vôbec nekomunikuje, ja som ho stále mala na neplatenom voľne ako to chcel šef ako rozviazať pracovný pomer s takýmto zamestnancom? Neplatené voľno nemám od neho písomne, bola to len ústna dohoda so šefom, pracovná zmluva bola do skončenia starej zákazky a inú zmluvu nemá. Čo robiť ak si výzvu prevezme a čo ak nie?Ak si prevezme a nenastúpil tak ako rozviazať pracovný pomer? A ak si neprevezve a nenastúpi a mne sa výzva vráti späť čo potom? Prosím toto je môj posledný problém, ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    enya63 Pozri príspevok
    mám ešte jednu otázku: Mám ešte zamestnanca, ktorý má zmluvu na dobu určitú (do skončenia konkrétnej zákazky) zákazka skončila a on sa so zamestnávateľom dohodol ale iba ústne na neplatenom voľne kým nebude nová zákazka - tak som ho držala v evidencii i naďalej, minulý týždeň som mu poslala výzvu do vlastných rúk aby nastúpil do práce na novú zákazku ale ten nenastúpil a vôbec nekomunikuje, ja som ho stále mala na neplatenom voľne ako to chcel šef ako rozviazať pracovný pomer s takýmto zamestnancom? Neplatené voľno nemám od neho písomne, bola to len ústna dohoda so šefom, pracovná zmluva bola do skončenia starej zákazky a inú zmluvu nemá. Čo robiť ak si výzvu prevezme a čo ak nie?Ak si prevezme a nenastúpil tak ako rozviazať pracovný pomer? A ak si neprevezve a nenastúpi a mne sa výzva vráti späť čo potom? Prosím toto je môj posledný problém, ďakujem
    A bolo jeho NV nahlásené v SP?

    enya63 je offline (nepripojený) enya63

    enya63
    áno neplatené voľno bolo nahlásené a ešte stále je ešte nemám návratku z pošty ale do práce nenastúpil

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    enya63 Pozri príspevok
    áno neplatené voľno bolo nahlásené a ešte stále je ešte nemám návratku z pošty ale do práce nenastúpil
    Ak nenastúpil,( neviem, či bolo nejako ohraničené) spojiť sa s ním, či nie je PN, ak nie je tomu tak, dať Absenciu a skončiť PP pre závažné porušenie PD.

    enya63 je offline (nepripojený) enya63

    enya63
    a nevadí, že nepl. voľno bolo len ústne dohodnuté? a že pracovná zmluva je podpísaná len na starú zákazku? Obstálo by hrubé porušenie pred Inšpektorátom?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    enya63 Pozri príspevok
    a nevadí, že nepl. voľno bolo len ústne dohodnuté? a že pracovná zmluva je podpísaná len na starú zákazku? Obstálo by hrubé porušenie pred Inšpektorátom?
    AK ostal pracovať so súhlasom zamestnáv. a on zostal,( kedže bol na NV) jeho PZ je predlžená a PP trvá. Ak nepríde po jeho skončení do práce, je to Absencia, a možnosť okamžitého skončenia PP.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    enya63 Pozri príspevok
    ďakujem a aký je to §?
    Okamžité skončenie pracovného pomeru
    § 68

    (1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

    a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
    b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

    (2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.

    enya63 je offline (nepripojený) enya63

    enya63
    takže skončím pracovný pomer až keď mi príde návratka?a dovtedy mu dávam absenciu?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    enya63 Pozri príspevok
    takže skončím pracovný pomer až keď mi príde návratka?a dovtedy mu dávam absenciu?
    Ak už nie je na NV, áno, tak.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.