Zavrieť

Porady

odvody do socialnej a zdravotnej poist.

Ahojte, chcem sa spýtať ako si vypočítam odvody do soc. a zdrav.poisťovne. Začínam podnikať v marci 2012 do zdrav.poisť. budem platiť z min. mzdy cca 47 EUR, sociálna poisťovna 1 rok som oslobodená. Príklad: Vyfakturujem za 9 mesiacov 27000 EUR z toho náklady budú 15000 EUR ako si vypočítam odvody do zdravotnej a soc. poisť.? Budem doplácať nejaké odvody v r. 2013? Ako je to so sociálkou a zdravotnou aby som sa trosku vedela zorientovať? Ďakujem
Usporiadat
szivics szivics

szivics je offline (nepripojený) szivics

žena v domácnosti a popri tom pomáham s účtovníctvom ...viac
mimina31 Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať ako si vypočítam odvody do soc. a zdrav.poisťovne. Začínam podnikať v marci 2012 do zdrav.poisť. budem platiť z min. mzdy cca 47 EUR, sociálna poisťovna 1 rok som oslobodená. Príklad: Vyfakturujem za 9 mesiacov 27000 EUR z toho náklady budú 15000 EUR ako si vypočítam odvody do zdravotnej a soc. poisť.? Budem doplácať nejaké odvody v r. 2013? Ako je to so sociálkou a zdravotnou aby som sa trosku vedela zorientovať? Ďakujem
Všetko čo sa týka odvodov nájdeš aj tu na porade, aj na internete, v ZÁKONOCH. Stačí pogoogliť :-)

No čo sa týka zdravotného poistenia v prvom roku, teda rok 2012 sa platí 47,58€ / mesiac. Výška odvodov v roku 2013 bude záležať od príjmov. Treba si vypočítať vymeriavací základ.
http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-sta...ocitat-odvody/

Čo sa týka sociálneho poistenia, áno prvý rok sa neplatí a ďalší rok záleží od príjmov. Ak Vaše príjmy nepresiahnu v hrubom 4 078,68€ za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov, tak ani v nasledujúcom roku sa nemusia platiť. Avšak SZČO môže platiť dobrovoľne.

http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/v...-szco-2012.php

A ešte každý rok sa robí ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, tam sa vyčísli doplatok, preplatok, odvody v budúcom roku. (od roku 2012 RZZP robia poisťovne a nie SZČO)

Veľa šťastia!
3 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Zdravím. Potrebujem si ujasniť pre istotu - preplatok zdravotných odvodov zaúčtujem ako POZD a nedoplatok ako VOZD? Je to v poriadku ?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Príroda Pozri príspevok
Zdravím. Potrebujem si ujasniť pre istotu - preplatok zdravotných odvodov zaúčtujem ako POZD a nedoplatok ako VOZD? Je to v poriadku ?
Preplatok zaútuješ ako príjem neovpl.ZD. On už bol zdanený zrážkovou daňou.
Nedoplatok výdavok OZD.
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Vďaka, na tú zrážkovú daň som celkom zabudla.
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Chcem si ešte ujasniť. Nedoplatok za rok 2010 zaplatený v roku 2011 dám do zaplatených odvodov v DP za rok 2011? SZČO neplatil žiadne preddavky v roku 2011, tak som do odvodov nedala žiadnu sumu. Myslím, že by to tak malo byť. Aj v RZZP sa počítali len zaplatené preddavky, o nedoplatok sa len znižoval ZD, nie?
0 0
Silvia Mazúrová Halušková Silvia Mazúrová Halušková
Žienka
Dobrý deň, mohla by som vás poprosiť o info? Som živnostníčka od mája 2011, dovtedy som bola dobrovoľne nezamestnaná-bez príjmu, zatiaľ ešte som oslobodená od odvodov do SP, už mám urobené aj daňové, základ dane mám 2665,58 za 8 mesiacov, rátala som si odvody takto: keďže minim. vymeriavací základ pre tento rok je 339,89eur, mne vyšlo 2665,58/8 mes.=333,20/2=166,60eur. Znamená to, že ani tento rok mi nevzniknú odvody do SP. Som nová v živnosti a takmer všetko si robím sama vďaka samovýučbe, ale tu som trocha zmätená. Veľmi pekne ďakujem za info, Silvia.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Silvia Mazúrová Halušková Pozri príspevok
Dobrý deň, mohla by som vás poprosiť o info? Som živnostníčka od mája 2011, dovtedy som bola dobrovoľne nezamestnaná-bez príjmu, zatiaľ ešte som oslobodená od odvodov do SP, už mám urobené aj daňové, základ dane mám 2665,58 za 8 mesiacov, rátala som si odvody takto: keďže minim. vymeriavací základ pre tento rok je 339,89eur, mne vyšlo 2665,58/8 mes.=333,20/2=166,60eur. Znamená to, že ani tento rok mi nevzniknú odvody do SP. Som nová v živnosti a takmer všetko si robím sama vďaka samovýučbe, ale tu som trocha zmätená. Veľmi pekne ďakujem za info, Silvia.
Aké príjmy=tržby si mala v roku 2011 ?
0 0
Silvia Mazúrová Halušková Silvia Mazúrová Halušková
Žienka
príjmy ako faktúry som mala v hodnote 5975,- eur
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

aj ja budem rada ak niekto dá link na zákon alebo nariadenie, kde je napísané ako sa zistí vymeriavací základ pre SP, ZP, a iné.... :-)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KatarinaNR Pozri príspevok
aj ja budem rada ak niekto dá link na zákon alebo nariadenie, kde je napísané ako sa zistí vymeriavací základ pre SP, ZP, a iné.... :-)
katka, linky sa mi hľadať nechce ...

SP, ak príjem prekročil 12-násobok min.VZ = základ dane/2/počet mesiacov podnikania. Ak je VZ nižší ako minimum, platí z minima.

ZP = základ dane + zaplatené zdr.poistenie /2,14/počet mesiacov podnikania. Rovnako, ak je základ dane nižší ako minimum, platí z minima. Neplatí pri súbehu zamestnania a poistencov štátu, tam sa vymer.základ neupravuje na minimum.
0 0
Silvia Mazúrová Halušková Silvia Mazúrová Halušková
Žienka
ak tomu dobre rozumiem, tak či tak už nemôžem byť aj naďaľej oslobodená od platby odvodov do SP, chápem dobre?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Silvia Mazúrová Halušková Pozri príspevok
príjmy ako faktúry som mala v hodnote 5975,- eur
Tvoj príjem (ak ide o uhradené faktúry), prekročil 12-násobok min.VZ, od 1.7.2012 sa stávaš povinným platitelom odvodov do SP. Vzhladom k tomu, že tvoj VZ je nižší ako minimálny, odvody budeš platiť z minima.

Ak oznámiš DU predlženie lehoty na podanie DP do 30.6.2012, odvody začneš platiť až od 1.10.2012. (prihlásiť sa treba do 8.10.2012 - prvá platba do 8.11.2012)
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Silvia Mazúrová Halušková Pozri príspevok
príjmy ako faktúry som mala v hodnote 5975,- eur
Budeš povinne poistená v soc. poistovni, nakoľko tvoje príjmy v roku 2011 (nie základ dane) presiahli sumu 4078,68€
2 0
Silvia Mazúrová Halušková Silvia Mazúrová Halušková
Žienka
tak vďaka, aspoň viem, na čom som, pekný deň
0 0
siso siso

siso je offline (nepripojený) siso

Dobrý deň, v rámci témy by som bola vďačná za posúdenie mojich začiatočníckych úvah ( robím 1x RZ v JÚ a mám chaos)
1. odvody do SP: momentálne SZČO platí min.odvod do 30.6.2012, príjmy 2011 sú viac ako 4078,68 a základ dane ppredpokladám okolo 8100, t.j. 8100/2/12mesiacov podnikania=337,50 t.j. menej ako 338,89, čiže odvody 1.7.2012-30.6.2013 z minima
2. odvody do ZP: momentálne SZČO podľa RZ za 2010 neplatí nič ( je to študent, neviem či je v tomto prípade nejaká hranica príjmu, kedy neplatí žiadne odvody do ZP), odvody ZP od 1.1.2013 do 31.12.2013 sa odvíjajú od DP2011, t.j. ak ZD=8100, VZ=8100/2,14/12 mesiacov=315,4, t.j. v r.2013 bude platiť odvod do ZP z minima
3. existuje vôbec hranica, kedy SZČO nemusí platiť odvody do ZP?
Prosím Vás sú tieto moje úvahy správne? Budem vďačná za posúdenie. Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

1/ áno
2/ áno
3/ existuje hranica, szčo musí byť potom aj z iného titulu poistencom štátu (ako tvoj študent) , tá hranica je strata, alebo taký základ dane z ktorého po prepočte bude mať nižšiu sumu preddavku ako 3,32 €
1 0
Silvia Mazúrová Halušková Silvia Mazúrová Halušková
Žienka
veronikasad Pozri príspevok
Tvoj príjem (ak ide o uhradené faktúry), prekročil 12-násobok min.VZ, od 1.7.2012 sa stávaš povinným platitelom odvodov do SP. Vzhladom k tomu, že tvoj VZ je nižší ako minimálny, odvody budeš platiť z minima.

Ak oznámiš DU predlženie lehoty na podanie DP do 30.6.2012, odvody začneš platiť až od 1.10.2012. (prihlásiť sa treba do 8.10.2012 - prvá platba do 8.11.2012)
chcela by som vás poprosiť o info, daňové som urobila s príjmom 5975,- eur ale firma mi vyplatila 2690,50eur toto som mala príjem a o ostatné dlžné faktúry sa idem súdiť, lebo firma mi nechce zvyšok vyplatiť. keďže ste písala "ak ide o uhradené faktúry" aj tak budem musieť platiť odvody? keďže príjem skutočný bol menší ako tých 4078,68eur? alebo som mala uviesť do daňového len vyplatený príjem?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Silvia Mazúrová Halušková Pozri príspevok
chcela by som vás poprosiť o info, daňové som urobila s príjmom 5975,- eur ale firma mi vyplatila 2690,50eur toto som mala príjem a o ostatné dlžné faktúry sa idem súdiť, lebo firma mi nechce zvyšok vyplatiť. keďže ste písala "ak ide o uhradené faktúry" aj tak budem musieť platiť odvody? keďže príjem skutočný bol menší ako tých 4078,68eur? alebo som mala uviesť do daňového len vyplatený príjem?
v JU sa priznáva príjem iba riadne vyplatený, popr. započítaný.....
ak by ste ukončili živnosť priznávali by ste aj pohľadávky, inak nie....
nedá mi nenapísať, že by to chcelo účtovníčku.....
0 0
Silvia Mazúrová Halušková Silvia Mazúrová Halušková
Žienka
takže teraz neviem ako vlastne mám pokračovať, lebo daňové je už odovzdané?!
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ste szčo? ukončili ste činnosť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať