Zavrieť

Porady

Pomerné uplatnenie ZC pri predaji auta - používanie aj na súkromné účely

Dobrý deň vie mi niekto poradiť ako postupovať v prípade živnostníka, ktorý kúpil vo februári roku 2011 auto, ktoré 8 mesiacov používal na firemné aj súkromné účely. Podľa jeho pokynov som mu uplatňovala 70% paušálne náhrady za PHL. Potom si kúpil v októbri ešte jedno auto nezaradené do majetku a teda "prehlásil" že firemné už používa iba na firemné účely. Tak som začala uplatňovať paušálne náhrady pri PHL 80%. Na konci roka som ponížila ale odpisy za automobil do uznaných daňových výdavkov len pomerom 78,18% (výpočet som urobila nasledovne 8 mesiacov x 70% + 3 mesiace x 100% = (560+300)/11=78,18 % - dúfam, že som počítala správne).

no a teraz vo februári ho živnostník predal. V roku 2012 ho teda ešte používal v januári (100% na podnikanie). Ako teraz uplatním pri predaji zostatkovú cenu do výdavkov?

Mám zobrať pomer z roku 2011 78,18%
alebo mám zohľadniť ešte jeden mesiac používania a spraviť prepočet (8*70 + 4*100)/12mesiacov = 80% zo zostatkovej ceny do uznaných daňových výdavkov
alebo môžem uplatniť 100% zo zostatkovej ceny? (Do odpisov by som v roku 2012 "keby ho nepredal" uplatnila 100% odpis, keďže v tomto roku by ho používal už iba na podnikanie - tak sa mi to zdá správne)

Ak uplatním len pomernú časť zostatkovej ceny vzhľadom na súkromné používanie v minulosti, som povinná zdaniť 100% príjmu (DPH som mu pri kúpe tiež uplatnila len pomerne podľa § 49a zákona o DPH)?

Vie mi niekto poskytnúť radu? vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

    optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac SSAndrea
    posúvam nájde sa dobrá duša čo mi vie poradiť????

    SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

    optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac SSAndrea
    posúvam

    Pomerné uplatnenie ZC pri predaji auta - používanie aj na súkromné účely

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.