Zavrieť

Porady

Podmienka v exceli

Viete mi, prosim, niekto pomoct s nasledovnym problemom? Mam v exceli vytvorenu tabulku, v ktorej mam pod sebou niekolko vyrobkov. Pri niektorych z nich mam vo vedlajsej bunke textove oznacenie "X". Na konci tabulky mam este jednu bunku, kde potrebujem oznacit znakom "X" v pripade, ak sa v niektorej z predchadzajucich buniek dany znak nachadzal.

Priklad:
B2 - X
B3 - X
B4 - X
B5 - prazdna bunka
B6 - prazdna bunka
B7 - X

B8 - X (lebo sa v predchadzajucich bunkach aspon raz dany znak vyskytol)

Prikladam aj tabulku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    arion92 Pozri príspevok
    Viete mi, prosim, niekto pomoct s nasledovnym problemom? Mam v exceli vytvorenu tabulku, v ktorej mam pod sebou niekolko vyrobkov. Pri niektorych z nich mam vo vedlajsej bunke textove oznacenie "X". Na konci tabulky mam este jednu bunku, kde potrebujem oznacit znakom "X" v pripade, ak sa v niektorej z predchadzajucich buniek dany znak nachadzal.

    Priklad:
    B2 - X
    B3 - X
    B4 - X
    B5 - prazdna bunka
    B6 - prazdna bunka
    B7 - X

    B8 - X (lebo sa v predchadzajucich bunkach aspon raz dany znak vyskytol)

    Prikladam aj tabulku.
    Obávam sa, že som nepochopil, čo potrebuješ dosiahnuť. Skús to popísať ešte raz a zruzumiteľnejšie, prípadne to tabuľky napíš, ako chceš, aby to vyzeralo. Z popisu je to nezrozumiteľné.

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    zrejme je to tak, že ak v bunkách b2 až b7 sa bude vyskytovať aspoň raz x - napr. len v B2 a potom nikde - tak potom dosadiť do B8 x.

    Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

    Andy Kralik
    =IF(NOT(ISNA(MATCH("X";B2:B7;0)));"X";"")

    MATCH("X";B2:B7;0)
    - vyhladaj presny vyskyt (0-posledny argument) "X" v poli B2:B7 a vrat cislo prveho vyskytu

    ISNA(MATCH("X";B2:B7;0))
    - vrati true ak MATCH je chybova hodnota - ziaden vyskyt

    NOT(ISNA(xxxxx))
    - zneguje hodnotu ISNA, teda vrati false ak MATCH je chybova hodnota - ziaden vyskyt, true ak MATCH je cislo a teda je aspon jeden vyskyt

    IF (podmienka,hodnota1,hodnota2)
    - ak je splnena podmienka vrat hodnotu 1 inak hodnotu2

    Spolu

    Ak je splnena podmienka ze v danom poli je aspon 1 vyskyt "X" vrat hodnotu 1 ("X") inak vrat hodnotu2 ("")

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    judita1971 Pozri príspevok
    zrejme je to tak, že ak v bunkách b2 až b7 sa bude vyskytovať aspoň raz x - napr. len v B2 a potom nikde - tak potom dosadiť do B8 x.
    Tak potom by to bolo veľmi jednoduché. Stačí, ak Excel porovná obsah buniek b2 až b7 a ak tam nájde X, tak do B8 dá X. Na to existuje viacero funkcií, ktoré sa na to dajú použiť. Mne tak v rýchlosti napadá kombinácia funkcií OR s funkciou IF. Potom bo bude ako v priloženej tabuľke.

    Ale čo ak sa v bunkách B2-B7 vyskytne iný znak? Ten nepotrebuje riešiť? Stačí len takéto riešenie?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Urcite sa to da vyriesit aj elegantnejsie, zatial aspon takto

    Vzorec do bunky B8:

    =IF(CONCATENATE(B2;B3;B4;B5;B6;B7)<>"";"X";"")

    arion92 je offline (nepripojený) arion92

    arion92
    judita1971 Pozri príspevok
    zrejme je to tak, že ak v bunkách b2 až b7 sa bude vyskytovať aspoň raz x - napr. len v B2 a potom nikde - tak potom dosadiť do B8 x.
    Ano, presne tak to bolo myslene. Obidve riesenia (od Chobota aj od ivky70) splnaju to, co som potreboval.

    Chobot Pozri príspevok
    Ale čo ak sa v bunkách B2-B7 vyskytne iný znak? Ten nepotrebuje riešiť? Stačí len takéto riešenie?
    V tabulke sa mozu vyskytnut dva znaky "X" a "O". Nikdy vsak nebudu spolu v jednom stlpci. To znamena, ze v bunkach B2-B7 sa moze vyskytovat bud "X", vtedy bude v B8 "X", alebo sa v bunkach B2-B7 moze vyskytovat "O", vtedy bude v B8 "O" alebo v uvedenych bunkach nebude ziadny znak. Ako sa da toto vyriesit?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    arion92 Pozri príspevok
    Ano, presne tak to bolo myslene. Obidve riesenia (od Chobota aj od ivky70) splnaju to, co som potreboval.



    V tabulke sa mozu vyskytnut dva znaky "X" a "O". Nikdy vsak nebudu spolu v jednom stlpci. To znamena, ze v bunkach B2-B7 sa moze vyskytovat bud "X", vtedy bude v B8 "X", alebo sa v bunkach B2-B7 moze vyskytovat "O", vtedy bude v B8 "O" alebo v uvedenych bunkach nebude ziadny znak. Ako sa da toto vyriesit?
    Tak potom tam stačí len doplniť reťazec podmienky pre bunky obsahujúce O. Ale v tom prípade skutočne nesmú byť v stĺpci oba znaky súčasne.

    arion92 je offline (nepripojený) arion92

    arion92
    Chobot Pozri príspevok
    Tak potom tam stačí len doplniť reťazec podmienky pre bunky obsahujúce O. Ale v tom prípade skutočne nesmú byť v stĺpci oba znaky súčasne.
    V stlpci urcite nebudu oba znaky sucasne.
    Este by ma zaujimalo, ci sa da v tom vzorci nejako nastavit rozpatie buniek, aby som ich nemusel rucne vypisovat.

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    arion92 Pozri príspevok
    V stlpci urcite nebudu oba znaky sucasne.
    Este by ma zaujimalo, ci sa da v tom vzorci nejako nastavit rozpatie buniek, aby som ich nemusel rucne vypisovat.
    Podľa mňa nedá. Preto je v tomto prípade praktickejšie riešenie od Andy Králik. Tam si rozsah buniek nastavíš ľahko.
    Doplnila som do jeho vzorca akurát tú druhú podmienku.

    =IF(NOT(ISNA(MATCH("X";B2:B7;0)));"X";IF(NOT(ISNA(MATCH("O";B2:B7;0)));"O";""))
    __________________
    Katija
    Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    arion92 Pozri príspevok
    V stlpci urcite nebudu oba znaky sucasne.
    Este by ma zaujimalo, ci sa da v tom vzorci nejako nastavit rozpatie buniek, aby som ich nemusel rucne vypisovat.
    Tak v tom prípade by som miesto funkcie OR skombinoval funkcie IF a COUNTIF. Rozsah buniek, ktoré má kontrolovať môžeš meniť priamo vo vzorci.

    Vyzeralo by to takto:

    Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

    Andy Kralik
    Chobot Pozri príspevok
    Tak v tom prípade by som miesto funkcie OR skombinoval funkcie IF a COUNTIF.
    Jo.. toto je objektivne najcistejsie riesenie

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Andy Kralik Pozri príspevok
    Jo.. toto je objektivne najcistejsie riesenie
    Áno COUNTIF je asi najlepšie.

    prípadne pozri aj tu

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    arion92 Pozri príspevok
    V stlpci urcite nebudu oba znaky sucasne.
    Este by ma zaujimalo, ci sa da v tom vzorci nejako nastavit rozpatie buniek, aby som ich nemusel rucne vypisovat.
    Makrom by to išlo. Len, či to naozaj treba.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.