Zavrieť

Porady

ako sa vypočíta materská?

Dobrý deň, ako by sa vypočítala materská za nasledujúcich podmienok, resp. čo hrozí?
Žena nie je momentálne tehotná, ale s manželom plánujú dieťa. Teraz má prac. pomer na dobu neurčitú. Kvôli osobným dôvodom od septembra 2010 ukončí prac. pomer (buď podá výpoveď, alebo ju zamestnávateľ prepustí) a buď nastúpi do iného zamestnania, alebo skončí na úrade práce.
Nemám ani "šajnu" o týchto zákonoch, a preto sa pýtam vás. Ak by náhodou otehotnela a bola by nezamestnaná, ako bude vyzerať jej materská? - podľa čoho sa to ráta, je rozdiel, ked je žena zamestnaná, a keď nie? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Zamestnanej žene sa materská vyráta z VZ, ktorým je jej hrubá mzda. Pričom rozhodujúcim obdobím pre výpočet je predchádzajúci rok - pri dlhotrvajúcom zamestnaní, alebo pri krátkodobom - posledné poistenie.

    Nezamestnaná žena nemá nárok na materskú.
    Tú môže dostať len v prípade ak má splnenú podmienku 270 dní poistenia, a je v ochrannej lehote 6 mesiacov od skončenia pracovného pomeru. Alebo ak si platí dobrovolné nemocenské poistenie.

    manory je offline (nepripojený) manory

    manory
    Dobry den, chcela by som sa spytat ako sa mi vyrata alebo z akeho obdobia sa mi vyrata materska... na matersku nastupujem 5.2.2011, zamestnana som 2,5 roka v tej istej firme, dakujem, Marika.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    manory Pozri príspevok
    Dobry den, chcela by som sa spytat ako sa mi vyrata alebo z akeho obdobia sa mi vyrata materska... na matersku nastupujem 5.2.2011, zamestnana som 2,5 roka v tej istej firme, dakujem, Marika.
    z vymeriavacieho základu roku 2011 - súčet mesačných vymeriavacích základov na nem.poistenie (zistíš z pásky) : počet kal. dní (bez PN) . Dostaneš denný VZ, z toho materské je 65 %. Počíta sa za kal. dní

    Ak si bola nejaké obdobie na PN, je to vylučitelná doba.

    manory je offline (nepripojený) manory

    manory
    praveze som bola na PN asi 2 mesiace... tento rok, vlastne uz iba januar sa mi do toho nerata?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    manory Pozri príspevok
    praveze som bola na PN asi 2 mesiace... tento rok, vlastne uz iba januar sa mi do toho nerata?
    VZ sa počíta z roku 2011 - vzorec som ti napísala

    vjejka je offline (nepripojený) vjejka

    vjejka
    Dobrý deň, prosím vás o radu. Minulý rok som mala dva pracovné pomery, jeden trvá, druhý bol ukončený k 30.09., súčasne mám živnosť. Bude sa mi materská počítať aj z ukončeného pracovného pomeru, alebo len z trvajúceho a živnosti???

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    A zo živnosti platíš odvody do SP? Ak nie tak sa Ti nemá z čoho vyrátať materská.

    ako sa vypočíta materská?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.