Zavrieť

Porady

Ukoncenie zivnosti a uzavierka

Potrebujem surne poradit ako to je s uzavierkou ak szco zrusila zivnost k 29.12.2008
čítala, počula som uz vela, ale v niecom som sa zamotala a potrebujem si niektore veci odobrit, skor ako ich s kludnym svedomim uzavriem.

1,ak SZCO a zaroven zamestnanec ukoncil svoju zivnost 29.12.2008, myslim ze robim vykazy k 29.12.2008 - co je den zrusenia.
Pohladavky , zavazky ktore ostali ako nevysporiadane budu uvedene vo vykaze a uvediem ich v DP ako polozky zvys, znizujuce ZD nie?
Nasla som tu vsak info ze vykazy maju byt nulove? maju byt teda v mojom pripade nulove? k akemu datumu? maju byt prilohou dan.priznanie nulovle vykazy? mne sa to nezda, potrebovala by som v tomto poradit.

2, mam este neodpisany Dlhodoby majetok v ZC 28790 sk...
mozem urobit este 29.12.2008 odpis za rok 2008? a co jeho zostatkova hodnota ked zivnosti skoncila a majetok ostal neodpisany ?

3, a 31.12.2008 - co je po zruseni zivnosti zraza banka poplatky a pripisuje uroky, ako to mam vysporiadat?
mozem normalne v penaznom denniku urobit vydaj z banky alebo len v DP to spomenut?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kkamka2 je offline (nepripojený) kkamka2

    kkamka2
    Dobrý deň,
    poprosím poradit či správne uvažujem : SZCO si prerušil živnosť od 01.01.2011
    V júli kúpil auto na úver (splácať bude 5 rokov) - môže si uplatniť odpisy za rok 2010 ?
    Na karte potom poznačí - preradené do osobného užívania a vo výkaze sa uź neuvádza . Nemusí ani pripočítavať nič k ZD .
    Pri jednotlivých splátkach úveru si dáva do nákladov len úrok ( 07-12/2010) .

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Ak ho mal v majetku 31.12., tak odpisy uplatniť môže.
    Ale ak ho chcete preradiť do osobného vlastníctva, aby nefigurovalo vo výkaze, tak ho 31.12. vo vlastníctve už mať nebude.

    kkamka2 je offline (nepripojený) kkamka2

    kkamka2
    Takže si uplatní odpis. Na tom sme sa zhodli.

    A potom čo s tým majetkom ? Bude zapisana zost. hodnota vo výkaze a nemusí si nič pripočítať k ZD ?

    Má niekto iný názor ?

    Ďakujem

    kkamka2 je offline (nepripojený) kkamka2

    kkamka2
    Takze po prestudovani roznych nazorov na porade sa priklanam
    k postupu ako som napisala.
    Vo vykaze o majetku budem mat ZC auta, zostatok na ucte a v pokladni .
    V zavazkoch neuhradena dan za rok 2010 + DMV za rok 2010 +odvody za 12/2010 ( nesplateny uver uz neuvadzam ? )
    V pohladavkach preplatok RZZP 2010
    To je zatial vsetko . Idem este robit kontrolu PD.

    Je to OK ?

    dakujem

    Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

    Prima73
    SZCO ukoncil podnikanie, uzavierkovymi operaciami si vysporiadal neuhradene zaväzky a pohladavky (neuhradene odvody ZP, SP, neuhradene DF a OF..).
    V danovom priznani FO B uz nic neupravuje, ze?

    misena je offline (nepripojený) misena

    misena
    nie, už nič... všetko by sa malo vysporiadať cez uzávierkové operácie v peňažnom denníku....

    Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

    Prima73
    misena Pozri príspevok
    nie, už nič... všetko by sa malo vysporiadať cez uzávierkové operácie v peňažnom denníku....
    dakujem

    Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

    Prima73
    Este mam taku otazku k vykazom ktore SZCO po ukoncenie priklada k DP, nazory sa tu rôznia, ma byt vykaz o majetku a zaväzkoch nulovy alebo nie? Ked som v alfe uzavierkovymi operaciami vysporiadala zavazky, vykaz o majetku a zaväzkoch mam nasledovny: kratkodoby financny majetok (ucet v banke) mam podla vypisu z uctu, cize nejaku sumu, ale Zaväzky mam nulove.

    Moja otazka znie, mam zaskrtnut policko na uhradu zaväzku ked ho vysporiadam kvôli ukonceniu zivnosti uzavierkovou operaciou a tym padom mam vo vykaze o majetku a zaväzkoch 0, alebo nemam policko o uhrade zaskrtnut a tieto zaväzky sa mi prenesu do vykazu. Co je spravne? Prosim, poradte mi.

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    Neuhradené záväzky a pohľadávky ku dňu ukončenia podnikania normálne uvádzaš vo výkaze. Veď oni skutočne ešte existovali a úhrady boli až neskôr. Čo ak ma klepne pepka pár dní po ukončení podnikania? Rodina sa bude tešiť, že veď mám všetko poplatené a oni nededia žiadne dlhy, ani pohľadávky.

    Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

    Prima73
    Jarka 1 Pozri príspevok
    Neuhradené záväzky a pohľadávky ku dňu ukončenia podnikania normálne uvádzaš vo výkaze. Veď oni skutočne ešte existovali a úhrady boli až neskôr. Čo ak ma klepne pepka pár dní po ukončení podnikania? Rodina sa bude tešiť, že veď mám všetko poplatené a oni nededia žiadne dlhy, ani pohľadávky.
    Datum uzavierkovej operacie je posledny den podnikania SZCO a tym som si pohladavky a zaväzky vysporiadala - co sa zakladu dane tyka.
    Mam teda vsetky neuhradene zaväzky vo vykaze mat vykazane? Aj ked v case vypracovania vykazu boli uz uhradene?
    Napr. Vykaz k 28.2.2010 vyhotoveny 21.4.2010
    Naposledy upravil Prima73 : 25.03.11 at 08:47

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    Môj názor: Výkaz zostavuješ ku dňu ukončenia, nie ku dňu zostavenia.

    Nakoniec, veď ako účtovníčka všetko zaevidujem do pohľadávok a záväzkov. Nemusím sa už starať o to, či to je ku dňu zostavenia výkazu zaplatené.

    Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

    Prima73
    Jarka 1 Pozri príspevok
    Môj názor: Výkaz zostavuješ ku dňu ukončenia, nie ku dňu zostavenia.

    Nakoniec, veď ako účtovníčka všetko zaevidujem do pohľadávok a záväzkov. Nemusím sa už starať o to, či to je ku dňu zostavenia výkazu zaplatené.
    Dakujem za rady.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.