Zavrieť

Porady

Dorovnanie mzdy

Dobrý deň,
prosím Vás chcela by som sa poradiť. Pracujem v štátnej službe v 2. platovej triede, kde moja mzda je hlboko pod minimálnou mzdou určenou v SR. Niekde som počula, že z niektorého zákona vyplýva, že by nám zamestnávateľ mal dorovnávať mzdu do výšky minimálnej mzdy. Napríklad je mám základný plat 380 €, ako si viem odkontrolovať, že mi bol plat dorovnaný ak mám na toto dorovnanie nárok? Keď som sa pýtala u nás na personálnom, tak mi bolo povedané, že to sa nám automaticky dorovnáva, len ja to akosi nejdem na výplatnej páske nikde zistiť a mám pocit, že ma zavádzajú. Alebo sa ešte niečo započítava k základému platu a ak až po tom započítaní je nižší ako minimálna mzda, tak až potom sa dorovnáva?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Staci si pozriet hrubu mzdy, ta musi byt aspon taka ako je minimalna mzda pre dany stupen narocnosti prace.

    Na vyplatnej paske teda musis mat mesacnu mzdu - tych 380 eur a k tomu nejaky doplatok do minimalnej mzdy (asi 15 eur) a spolu hrubu mzdu 405 eur.
    - ak pracujes v prvom stupni narocnosti prace na plny uvazok a odpracujes cely mesiac.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    halali tak teda to platí, že hrubá mzda musí byť nižšia ako minimálna mzda, aby bolo možné urobiť dorovnávku?
    ivka70 Minimalna mzda sa sleduje v hrubej mzde, nie na zakladnej mzde ci platovej triede. ta moze byt nizsia, ale musia byt k tomu dalsie doplatky ci osobne ohodnotenie.
    halali takže ešte raz ako tomu dobre rozumiem ak si budem chcieť nárokovať na dorovnanie, musím počítať základný plat + napr.osobné, a ak až táto výsledná suma by bola nižšia ako minimálna mzda, vtedy si môžem uplatniť dorovnanie
    ivka70 Ano. A pokial vam mzdy spracovavaju v nejakom SW, tak to dorovnanie pripocita SW sam, ak zisti nesplnenie podmienok.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.