Zavrieť

Porady

Zaciatocnicke otazky pri zakladani s.r.o.

Dobry den,
vopred sa ospravedlnujem ak budem mat hlupe otazky, ale to ma obcas asi kazdy zaciatocnik

Momentalne pracujem ako programator v jednej nemenovanej spolocnosti, ale planujem prejst na iny model - zalozit si s.r.o., zamestnat sa v nej ako programator, a na istu kapacitu pracovat pre mojho aktualneho zamestnavatela ako "subdodavatel", zvysok casu by som sa venoval tvorbe web stranok. V ramci setrenia nakladov by som si zriadil len "virtualne sidlo", realne by som sa v case vykonavania prace nachadzal v priestoroch mojho momentalneho zamestnavatela/buduceho obch. partnera, web stranky by som tvoril doma na "firemnom" NB.

Tolko teoria, teraz prakticke otazky :

1) je tento model plne legalny ? T.j. virtualne sidlo, praca vykonavana u zakaznika alebo doma na firemnom NB
2) Predpokladam, ze na vytvorenie s.r.o. a virtualneho sidla si objednam jednu z mnohych firiem, ktore sa tym zivia, rovnako ako vedenie uctovnictva a miezd delegujem na inu firmu. Lenze stale sa neviem zbavit blbeho pocitu, ze som na nieco velmi dolezite zabudol

Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    1 ano
    2 ano, pôsobenie u obch. partnera si dohodnite v zmluve.

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    Dobrý deň,

    nepotrebujete ani "virtuálne" sídlo, môžete si ho zriadiť vo svojej nehnuteľnosti (u rodičov a pod.).

    Čo sa týka vzťahu s Vašim doterajším zamestnávateľom, zvážte či sa naozaj aj v praxi preklopíte na obchodnoprávny vzťah alebo sa v podstate pre Vás nič nezmení, stále bude v pozícii podriadenosti ako zamestnanec.
    V druhom prípade a najmä, ak by ste sa mali dlhšie a často vyskytovať na pracovisku zamestnávateľa by som zvážila, či ide nejde len o simulovanie obchodnoprávneho vzťahu tam, kde má byť vzťah pracovnoprávny.

    Pekný deň.

    piotr_z_MT je offline (nepripojený) piotr_z_MT

    piotr_z_MT
    Kejka - vdaka za uistenie.
    sroservis - Priznam sa ze o sidle vo svojom byte som chvilu uvazoval, lenze kvoli viacerym dovodom (napr. nedokazal som presvedcit "spolumajitelku" bytu, snazim sa taktiez striktne oddelovat pracu od sukromia, hrozba "inych" cien energii a pod.) som tuto moznost zavrhol. Pri mojom plane sa nejedna ani moc o "simulovanie obchodnopravneho vztahu", skor sa jedna o nieco ako "obojstrannu poistku" - moj momentalny zamestnavatel by mal zaruku, ze by v pripade akychkolvek problemov nemusel zhanat novych ludi a nakladne ich zaskolovat, jednoducho by kontaktoval mna, a ja by som mal zaruku, ze do doby, kym najdem inych zakaznikov, by som mal aspon nejaky "prijem"

    piotr_z_MT je offline (nepripojený) piotr_z_MT

    piotr_z_MT
    Este ma napadli nejake "dodatocne otazky"

    1) Vodicak - mozem si z firemnych penazi zaplatit "vodicak" ? Ak ano, moze si to firma dat do nakladov ? Vsade som nasiel ako priklad na uznatelne naklady kupu auta, o vodicskom som necital
    2) Stravne listy - zda sa mi "trochu" nelogicke, aby ma zakon nutil, aby som ja ako firma vyplacal mne ako zamestnancovi stravne listky. Neexistuje moznost, aby som to ja ako zamestnanec odmietol ?
    3) Zakladne imanie - ZI s.r.o je 5000 €, na co sa da vlastne vyuzit ? Bol som presvedceny, ze firma z tychto penazi moze platit svoje "vstupne naklady", t.j. napr. kupit svojmu zamestnancovi - programatorovi firemny notebook (kedze ho potrebuje na pracu), popr. davat mu plat uvodny/e mesiac/e kym nezozenie zakaznikov. Aspon nieco take si pamatam zo skoly, aj ked sa priznam, ze to bolo dost davno Ale vcera som nasiel na internete zopar znepokojivych clankov, napr. v tomto : http://www.podnikajte.sk/start-podni...tika-sro.xhtml sa doslovne pise : "Ak by došlo k zníženiu základného imania pod hranicu 5000 eur, je to jeden z dôvodov na zrušenie spoločnosti." Kde je teda pravda ?
    4) dovolenka - zatial som NIKDY nemenil zamestnavatela POCAS roku. V mojom scenari by som bol povedzme 5 mesiacov v tomto roku zamestnancom mojho aktualneho zamestnavatela, zvysok roka by som bol zamestnancom svojej s.r.o. U momentalneho zamestnavatela mam narok na napr. 20 dni dovolenky na tento rok. Za tych 5 mesiacov si vyberiem napr. 5 dni, zostane mi narok na 15 dni. Tieto dni mi zamestnavatel preplati pri ukonceni pracovneho pomeru dohodou. Na kolko dni dovolenky budem mat narok u noveho zamestnavatela (moja sro)? Bude to 0 (kedze som tych 15 dni dostal preplatenych uz od jedneho zamestnavatela), 15 (20-5 ktore som si vycerpal), alebo nejaka ina alikvotna cast ?

    Vdaka

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    1. nie, nemôže to byť náklad sro
    2. povinnosť je zabezpečiť SL, ale nárok na SL máš, ak budeš denne pracovať viac ako 4 hodiny. Dokonca nemusíš byť vôbec zamestnaný, tak tá povinnosť nevznikne ani v jednom a ani v druhom prípade. Nelogické to nie je, SRO je iný právny subjekt ako ty, aj ked si spoločník. SRO bude /nebude tvpj nový zamestnávateľ a ak bude, platia prenho rovnaké pravidlá ako napr. pre tvojho doterajšieho zam-eľa. Na druhej strane, ak ty ako zam-ec tie SL kupovať nebudeš, tak je to tvoje rozhodnutie.

    3. mýliš si ZI - ktoré je 411 a vlastné imanie, ktoré laicky je súčtom ZI, RF a zisku straty a úplne iná vec sú peniaze v pokladnici a na bankovom účte. Tie samozrejme môžeš použiť podľa potrieb firmy bez toho, aby si riešil, že sú z vyplateného vkladu do ZI.
    4. dovolenku ti zam-el preplatí len tú na ktoru ti vznikne nárok a si ju nevyčerpáš. Napr. ročný nárok 20 dní, polročný teda 10 dní, 5dní si vyčerpáš, 5 dní ti preplatí. Ak sa zamestnáš vo svojej sro, tak za polroka budeš mať vo svojej sro nárok na 10 dní.
    (som si to zjednodušila).
    Indeed zameľ ??? to je kto ?

    piotr_z_MT je offline (nepripojený) piotr_z_MT

    piotr_z_MT
    Kejka, vdaka, zaujimave. Uz len jednu VELMI hlupu otazku ohladom bodu 3 - co je v tomto pripade "pokladnica" ? Predpokladal som, ze ZI je jednoducho ulozene v banke na podnikatelskom ucte.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    no bud v banke alebo v peňaženke=pokladnici firmy v hotovosti.
    alebo inak
    221....banka
    211....pokladnica
    akokoľvek uložené - nie je to trezor, to sú peniaze využiteľné na podnikanie.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    zakladne imanie je minimalne 5.000 €, ktore spolocnik moze vlozit nie len do banky, ale kludne aj do obalky s napisom zakladne imanie...
    potom ich moze z obalky vybrat a zaplatit nimi napriklad za tovar, zariadenie, najomne, sudny poplatok atd...
    v konecnom dosledku firma so zakladnym imanim 5.000 € moze mat vlastne imanie 0,- € aj menej

    piotr_z_MT je offline (nepripojený) piotr_z_MT

    piotr_z_MT
    Cize este raz ludsky - moze teda sro platit zo svojho zakladneho imania aj prvych x mesiacov plat svojmu zamestnancovi ? Alebo preformulujem otazku - ak budem v zamestnaneckom pomere vo svojej firme, a viem, ze moja firma bude mat prvy prijem az x mesiacov po svojom zalozeni, odkial moze firma legalne ziskat peniaze nutne na plat mna ako zamestnanca ?

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    firma peniaze ziska bud zo zakladneho imania alebo jej niekto pozicia alebo na vyplaty zarobi

    zakladne imanie sa vklada prave pre to, aby firma mala do zaciatku, v podstate nie ako rucenie

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    piotr_z_MT Pozri príspevok
    Kejka, vdaka, zaujimave. Uz len jednu VELMI hlupu otazku ohladom bodu 3 - co je v tomto pripade "pokladnica" ? Predpokladal som, ze ZI je jednoducho ulozene v banke na podnikatelskom ucte.
    nie je potrebné, aby bolo ZI uložené na BU a zabetónované.

    piotr_z_MT je offline (nepripojený) piotr_z_MT

    piotr_z_MT
    Bohuzial mam dalsie otazky

    1) PN - kedze som momentalne chory, logicka otazka je Z COHO by som ja ako zamestnavatel platil sebe ako zamestnancovi nahradu za PN ? Vysky viem (25% / 55%). skor by ma zaujimalo z akych penazi by sa to platilo ? Viem, ze firma prispieva do roznych fondov (rezervny, garancny ...) plus plati rozne poistenia (zdravotne, nemocenske ...). Platila by firma za PN z niektorych tychto povinnych fondov/poisteni, popr. zo zisku ... ?
    2) Dovolenka - rovnaka otazka, len o dovolenke

    Vdaka

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    piotr_z_MT Pozri príspevok
    Bohuzial mam dalsie otazky

    1) PN - kedze som momentalne chory, logicka otazka je Z COHO by som ja ako zamestnavatel platil sebe ako zamestnancovi nahradu za PN ? Vysky viem (25% / 55%). skor by ma zaujimalo z akych penazi by sa to platilo ? Viem, ze firma prispieva do roznych fondov (rezervny, garancny ...) plus plati rozne poistenia (zdravotne, nemocenske ...). Platila by firma za PN z niektorych tychto povinnych fondov/poisteni, popr. zo zisku ... ?
    2) Dovolenka - rovnaka otazka, len o dovolenke

    Vdaka
    ako ze z akych penazi? no sak z firemnych predsa... zamestnavatel z vlastnych zdrojov plati dovolenku a prvych 10 dni praceneschopnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.