Zavrieť

Porady

Stavba záhradnej chatky

Milí poraďáci nevedeli by ste mi poradiť nejakú stránku, alebo iný spôsob, kde by boli návody alebo projekty na postavenie jednoduchej záhradnej chatky, asi tak 4x4 až 6x4 m2 . Ďakujem !
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    A okrem toho postrebuješ stavebné povolenie - pokiaľ to nie je doplnková stavba k hlavnej stavbe - rod.domu. Vtedy je to drobná stavba.

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    wagner Pozri príspevok
    A okrem toho postrebuješ stavebné povolenie - pokiaľ to nie je doplnková stavba k hlavnej stavbe - rod.domu. Vtedy je to drobná stavba.
    to som si nemyslel, veď do 25 m2 ohlásenie...?
    Bude to na záhrade za obcou.
    Ešte by sa to možno dalo ako opravu starej - tú poškodenú zrútiť a nahradiť novou. Lenže ja by som to chcel (tíško) posunúť asi 10 m vedľa - miesta je tam dosť, tak fakt stavebné? AJ pre chatku na náradie, bez elektriny a rozvodu vody?

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Tu máš citáciu stavebného zákona. Podľa toho čo píšeš, bude treba stavebné povolenie.

    § 55

    (1) Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.

    (2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí

    a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
    b) pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;
    c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;
    d) pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou,
    e) pri stavbách elektronických komunikačných sietí (nosiče telekomunikačných zariadení) umiestňovaných na existujúcich objektoch, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2, 5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby,
    f) pri prízemných stavbách elektronických komunikačných sietí, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 4, 5 m,
    g) pri výmene alebo dopĺňaní telekomunikačných zariadení na existujúcich stavbieb elektronických komunikačných sietí, keď nedôjde k zmene stavby.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    wagner Pozri príspevok
    Tu máš citáciu stavebného zákona. Podľa toho čo píšeš, bude treba stavebné povolenie.

    § 55

    (1) Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.

    (2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí

    a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
    b) pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;
    c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;
    d) pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou,
    e) pri stavbách elektronických komunikačných sietí (nosiče telekomunikačných zariadení) umiestňovaných na existujúcich objektoch, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2, 5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby,
    f) pri prízemných stavbách elektronických komunikačných sietí, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 4, 5 m,
    g) pri výmene alebo dopĺňaní telekomunikačných zariadení na existujúcich stavbieb elektronických komunikačných sietí, keď nedôjde k zmene stavby.
    Pokiaľ to nemá betónový základ alebo podklad tak stačí ohlásenie na obecnom úrade.to by som potom musel mať povolenie aj na hajzelbúdu.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Nikde sa nehovorí o betónovom základe. Zákon používa výraz stavba spojená so zemou. A je jedno, či bude stáť na betónových tvárniciach, alebo na niečom inom, alebo bude iba upravený podklad pod stavbu. Pozri si prosím Ťa poriadne stavebný zákon a potom sa choď opýtať na stavebný úrad. A vôbec som netvrdila že musí mať stavebné povolenie. O tom rozhodne stavebný úrad a nie ja. Dúfam že nemieniš spochybňovať ešte aj ten okopírovaný stavebný zákon? To tak potom na Slovensku vypadá, keď si každý stavebný zákon vykladá po svojom.

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    tym spojena so zemou sa mysli betonovy zaklad. ak si polozite kontajner alebo chatku na zem, berie sa to inac ako ked betonujete zaklady, tak to funguje.

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Chcel by som urobiť takú základovú dosku a poloziť chatku na ňu. Veď v LV mám napísaných okrem starej chatky 41 m2 zastavanej plochy, len neviem kde je to v záhrade.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Pokiaľ chceš akože starú chatku zbúrať a postaviť novú, tak na tú starú by si mal mať búracie povolenie a na novú stavebné povolenie. Ja na Tvojom mieste by som to radšej všetko robila oficiálne, lebo keď sa nájde "dobrý sused", tak to môžeš mať drahšie.

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    petmar Pozri príspevok
    Chcel by som urobiť takú základovú dosku a poloziť chatku na ňu. Veď v LV mám napísaných okrem starej chatky 41 m2 zastavanej plochy, len neviem kde je to v záhrade.
    mozes na zem plozit cestne panely a na ne chatku.

    djmaros je offline (nepripojený) djmaros

    djmaros
    Bohužiaľ, odpovedí na dve stany, ale ani jedna na položenú otázku. Bol tu záujem o plány, alebo projekty na postavenie chatky. Toto by som sa presne chcel dozvedieť aj ja. Nepíšte tu prosím o stavebnom zákone, zakladaní stavby a Baumaxe. Proste si chcem na záhradke SÁM postaviť drevenú chatku.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    djmaros Pozri príspevok
    Bohužiaľ, odpovedí na dve stany, ale ani jedna na položenú otázku. Bol tu záujem o plány, alebo projekty na postavenie chatky. Toto by som sa presne chcel dozvedieť aj ja. Nepíšte tu prosím o stavebnom zákone, zakladaní stavby a Baumaxe. Proste si chcem na záhradke SÁM postaviť drevenú chatku.
    scorpion90 Pozri príspevok
    aj mna by to zaujimalo, nie je tu niekto kto vie poradit?
    ....a tak málo stačí ...

    Google - Približný počet výsledkov: 1 310 000 (0,32 sekúnd)
    stavba záhradnej chatky
    http://www.google.sk/search?client=o...utf-8&oe=utf-8

    a pokračujeme veselo ďalej ...
    Záhradná chatka už nie je búdou na úschovu záhradného náradia, ale stala sa plnohodnotným víkendovým domčekom s obytným i hospodárskym využitím. V súčasnosti je záhradkárčenie hobby, ktorému najmä mestský človek venuje chvíle voľného času cez týždeň i cez víkendy. Pestovanie ovocia a zeleniny, ale aj starostlivosť o kúsok vlastnej rekreačnej záhrady či upravenej prírody sa pre mnohých stalo módou i životným štýlom, niektorým nahrádza dovolenku a pre ďalších je pobyt medzi záhradkárskou komunitou náhradou za neraz vzdialenú rodinu.
    http://mojdom.zoznam.sk/cl/10098/204406/Zahradna-chatka

    a nakoniec ????

    Keby som si sadol za stôl / samozrejme za predpokladu , že mám aspoň približnú predstavu /...tak za jedno doobedie mám komplet na papieri všetko do posledného klinca , skrutky nahodený projekt ...
    Takúto chatku totiž aj sám si môžeš postaviť , bez nejakých zbytočných investícií do projektanta ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.