Zavrieť

Porady

Mesačný pracovný čas

Dobrý deň prajem, od včerajška hľadám linky na mesačný pracovný čas, ale bezvýsledne... prosím potvrďte, či je to správne:
Teraz v decembri máme 18 prac.dní + 3 dni sviatky vo všedný deň. Zamestnanci odmeňovaný mesačnou mzdou v jednotlivých pracovný zmenách majú povinnosť fyzicky odpracovať nasledovný počet hodín v decembri:
jednozmenná prev. 18 x 7,5 hod. = 135 hod. (patrí im neskrátená mes.mzda)
dvojzmenná 21 x 7,25 hod. = 152,25
trojzmenná 21 x 7,0 hod. = 147 hod.
Uvítala by som aj nejaké linky s podrobným vysvetlením pre našich zamestnancov. Ďakujem pekne za pomoc.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jvp111 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, od včerajška hľadám linky na mesačný pracovný čas, ale bezvýsledne... prosím potvrďte, či je to správne:
Teraz v decembri máme 18 prac.dní + 3 dni sviatky vo všedný deň. Zamestnanci odmeňovaný mesačnou mzdou v jednotlivých pracovný zmenách majú povinnosť fyzicky odpracovať nasledovný počet hodín v decembri:
jednozmenná prev. 18 x 7,5 hod. = 135 hod. (patrí im neskrátená mes.mzda)
dvojzmenná 21 x 7,25 hod. = 152,25
trojzmenná 21 x 7,0 hod. = 147 hod.
Uvítala by som aj nejaké linky s podrobným vysvetlením pre našich zamestnancov. Ďakujem pekne za pomoc.
Odpoveď nájdeš v nasledujúcom § Zákonníka práce

§ 85
Pracovný čas


(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Už len doplním, že ako výkon práce sa považuje sviatok, za ktorý zamestnancovi patrí náhrada mzdy alebo sa mu mzda nekráti. Preto ho treba započítavať aj do pracovného času podľa §85.
Takže ak máte napr. 37,5 hod. týž. prac. čas, tak za mesiac december musíš zamestnacovi vykázať 21x7,5 hod = 157,5 hod.
0 0
jvp111 jvp111

jvp111 je offline (nepripojený) jvp111

áno, to som čítala, my máme upravený pracovný čas v KZ. Ale ja by som potrebovala buď potvrdiť, alebo vyvrátiť mnou vypočítané mesačné decembrové hodiny, aby bolo jasné niektorým našim zamestnancom, aký je ich prac. fond v tomto mesiaci.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Reagovali sme naraz, pozri si môj príspevok č. 3.
0 0
jvp111 jvp111

jvp111 je offline (nepripojený) jvp111

azuz Pozri príspevok
Už len doplním, že ako výkon práce sa považuje sviatok, za ktorý zamestnancovi patrí náhrada mzdy alebo sa mu mzda nekráti. Preto ho treba započítavať aj do pracovného času podľa §85.
Takže ak máte napr. 37,5 hod. týž. prac. čas, tak za mesiac december musíš zamestnacovi vykázať 21x7,5 hod = 157,5 hod.
O vykázanie tu teraz sa nejedná, je to jednoznačné, ale fyzicky koľko pracovných dní by mali odpracovať v jednotlivých zmenách.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Pracovné zmeny (teda to čo mali odpracovať) mali mať určené rozvrhom pracovných zmien.
Ak v dni sviatkov mali pracovať a nepracovali, lebo bol sviatok - zahrnieš to do pracovného času.
Ak vo sviatok nemali pracovať a nepracovali - nezahrnieš to do pracovného času.
Ak vo sviatok nemal pracovať a pracoval - je to nadčas.
0 0
jvp111 jvp111

jvp111 je offline (nepripojený) jvp111

a keď mi zavolá vedúci pracovník, že prosím Vás, dvojzmenka v decembri akú má mať pracovnú povinnosť -- aby mohol zadeliť služby -- čo odpoviem??
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Odpovieš, že nech ich zadelí tak aby ich týždenný pracovný čas (týžden sa rozumie 7 po sebe idúcich kalendárnych dní) bol 38,75 hod..
Ak pôjde o nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času pozri si k tomu § 86 ods. 1 .
Zákon nepozná mesačný pracovný čas.
0 0
jvp111 jvp111

jvp111 je offline (nepripojený) jvp111

asi ste ma nepochopili... škoda, že prerobili tú poradu, vlani tu boli na to celkom dobré linky aj s príkladmi ... ide o to, že niektorí zamestnanci, ktorí majú pracovný čas rozvrhnutý nerovnomerne, majú dojem, že si musia "nadpracovať" sviatok. Porovnávajú sa so zamestnancom s rovnomerne rozvrhnutým pracovným časom.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Si používateľom draka, tak ti dám linky z draka:

http://www.porada.sk/t58497-pracovny-cas.html
http://www.porada.sk/t57315-vase-ota...-9-2007-a.html (je tam toho veľa, ale treba si to prelúskať).
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Myslím, že rozumiem a z toho vychádza aj moja odpoveď. Pre dvojzmennej prevádzke je ustanovenýátýždenný pracovný čas 38,75 hod. A zmeny musia mať rozvrhnuté tak, aby tento čas bol "naplnený". Zmenu môžu mať rozvrhnutú aj na sviatok prípadne víkend, ale musí byť dodržaný nepretržitý odpočinok - medzi zmenami aj v týždni.
Aj "jednozmenní" zamestnanci majú rozvrhnuté zmeny. Najčastejšie na 5 dní -od pondelka do piatku. Ak na jeho pracovnú zmenu pripadne sviatok, jednoducho majú "voľno" a nemusia nič nadrábať. To isté platí aj u dvojzmenných zamestnancov.
0 0
jvp111 jvp111

jvp111 je offline (nepripojený) jvp111

Ďakujem všetkým za pomoc, ale už som natrafila na to, čo som potrebovala v Národnom poist. 1/2006. Citujem:
"U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mes. mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý prac. deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí.
Iná situácia je u zamestnancov pracujúcich v nepretržitej prevádzke, ktorým pripadla pracovná zmena na sviatok. Títo zamestnanci by mali riadne odpracovať pracovnú zmenu, pretože sa započítava do ich fondu pracovného času. Ak by zamestnanec neodpracoval svoju zmenu napríklad aj preto, že mu to umožní nadriadený, mal by si neodpracovanú zmenu pokryť výkonom práce, resp. nahradiť alebo čerpať dovolenku."
0 0
Lámerová Lámerová

Lámerová je offline (nepripojený) Lámerová

My máme nepretžitú prevádzku. Zamestnanci pracujú v dvoch smenách po 11,5 hod. (teda 12 hod. s prestávkou). Sú odmeňovaní mesačnou mzdou. Ak nepracujú vo sviatok, započítava sa im do pracovného času 7,5 hod. za ten sviatok?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak im na sviatok pripadla 11,5-hodinová zmena, započíta sa im 11,5 hodiny na sviatok. Ak im na sviatok zmena nepripadla, do FPČ sa im nezapočítajú žiadne hodiny za sviatok.
0 0
Lámerová Lámerová

Lámerová je offline (nepripojený) Lámerová

Ale norma hodín v danom mesiaci pri mesačnej mzde bude aj so sviatkami. Teda napr. v decembri 2007 je to pri týždennom pr. čase 37,5 hod. 157,5 hod. Je to správne? A pokiaľ mám zamestnancov, kt. nepracujú v nepretržitej prevádzke, tak sa im tie hodiny za neodpracovaný sviatok zarátajú do pracovného času?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Lámerová Pozri príspevok
Ale norma hodín v danom mesiaci pri mesačnej mzde bude aj so sviatkami. Teda napr. v decembri 2007 je to pri týždennom pr. čase 37,5 hod. 157,5 hod. Je to správne? A pokiaľ mám zamestnancov, kt. nepracujú v nepretržitej prevádzke, tak sa im tie hodiny za neodpracovaný sviatok zarátajú do pracovného času?
Fond pracovného času u zamestnancov, ktorí majú rovnomerne rozvrhnutý PČ na pondelok až piatok á7,5 hod bol v decembri 157,5 hod. U nerovnomerne rozvrhnutých pracovných zmien FPČ mohol byť v dcembri aj 140 aj 180 aj akékoľvek iné "rozumné" číslo. U nerovnomerne rozvrhnutých zamestnancov je FPČ toľko hodín, koľko majú napísané v rozpise pracovných zmien, pritom v priebehu 4 mesiacov súčet ich FPČ nesmie presiahnuť súčet FPČ rovnomerne rozvrhnutých zamestnancov.
T.j. napr. bežný prac. čas v rovnomerne rozvrhnutom PČ (37,5 hod) v 1-4/2008 je :
január : 172,5 hod
február : 157,5 hod
marec : 157,5 hod
apríl :165 hod
Spolu : 652,5 hod
Nerovnomerne rozvrhnutý FPČ môźe byť napr.
január : 180
február : 160
marec : 140
apríl : 172,5 hod.
Spolu : 652,5 hod.
0 0
Lámerová Lámerová

Lámerová je offline (nepripojený) Lámerová

Tomuto rozumiem. Mňa však najviac zaujímajú tie sviatky. Lebo v zdravotníctve alebo pri polícii sa za každý sviatok, ktorý pripadne na obvyklý pracovný deň, prirátava 7,5 hod. k odpracovaným hodinám, ak v ten sviatok nepracuje. Je to správne?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Správne je tak, že ak mu zmena pripadne na sviatok a kôli sviatku nepracuje, tak sa do FPČ zaráta toľko hodín, koľko mal pracovať podľa rozvrhu pracovných zmien.
0 0
ivajungi ivajungi

ivajungi je offline (nepripojený) ivajungi

Podla mna je to nespravodlive. Kto robi jednosmenku, je vo sviatok doma a este mu daju nahradu mzdy a kto robi v nepretrzitej musi ten sviatok odrobit alebo nadrobit. Napriklad v jednej firme pravidelne na sviatok vyhlasia volno a vsetci si musia povinne vziat dovolenku inak by im chybali hodiny. Teda nie vsetci, lebo managment ma jednosmenku oni nie.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ivajungi Pozri príspevok
Napriklad v jednej firme pravidelne na sviatok vyhlasia volno a vsetci si musia povinne vziat dovolenku inak by im chybali hodiny. Teda nie vsetci, lebo managment ma jednosmenku oni nie.
Ak im pripadne zmena na sviatok a pracovať nemajú, nepracujú preto, že na sviatok pripadla zmena a nikdo si dovolenku brať nemá. Sviatok majú mať zaplatený buď v mzde (mesačne platení) alebo priemerom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať