Zavrieť

Porady

Dlhy, ktoré vznikli po smrti

Matka žila sama v mojom dome. Po jej úmrtí som oznámil na všetky jej zmluvné inštitúcie (telefón, plyn, voda, elektrina ...) jej úmrtie a zaslal jej úmrtný list. Dom ostal prázdny, a pravdepodobne ho predám.
U všetkých organizácií to prešlo bez problémov - okrem ZSE, ktoré neustále zasiela zálohové faktúry na nebohú, hoci som ich požiadal aby všetku korešpondenciu zasielali na moju adresu.
Otázka znie: kto ručí za dlhy nebohej, ktoré evidentne vznikli po jej smrti (do úmrtia mala samozrejme všetky záväzky uhradené). Dedičské konanie ešte neprebehlo.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no ak matka žila v tvojom dome, tak jej dlžoby nevznikli... ZSE ti síce zasiela zálohové platby, ale mesačne platíš aj za to, aký máš istič... keď dom predáš, tak ti z tých zálohových faktúr vrátia za nespotrebovanú energiu...

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Všeobecne - dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa (§ 460 Obč. zákonníka) a dedič zodpovedá za dlhy poručiteľa do výšky ceny nadobudnutého dedičstva (§ 470 OZ). Môj názor je taký, že v danom prípade nejde o dlhy Tvojej neb. mamy, aj keď chodia zálohové platby na jej meno a adresu, nakoľko dlhy poručiteľa sú také dlhy, ktoré vznikli do času smrti poručiteľa - spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti zaniká smrťou (§ 7 OZ). Opačne - ak by prišlo na meno a adresu Tvojej neb. mamy vyúčtovanie elektriny s preplatkom, preplatok by Ti ako (jedinému) dedičovi patril.

    Odporúčam ukončiť zmluvu na neb. mamu (s odpojením elektromeru, alebo s novou zmluvou na Teba) tiež z dôvodu, že mama asi (?) platila aj koncesionárske poplatky a tie sa platia podľa takejto zmluvy. Ak máš zmluvu na seba na odber elektriny inde a platíš koncesionárske poplatky, potom by si vo svojom dome nemusel (platí sa len raz).

    Inak trošku ma prekvapuje postup ZSE, lebo ja som v podobnom prípade nemala s nimi problém. Kým som osobne v ZSE zrušila zmluvu na neb. otca v neobývanom byte na základe "Žiadosti o ukončenie zmluvy" na tlačive ZSE (u mňa s odpojením elektromeru), doplnili si v systéme moju doručovaciu adresu a pošta chodila na moju adresu. Do odpojenia som uhrádzala zálohy po smrti môjho otca ako (predpokladaná) dedička ja. Aj vyúčtovanie do odpojenia elektromera bolo vystavené na meno a adresu neb. otca, ale s doplnením mojej doručovacej adresy (prišlo do mojej schránky).

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..napíš na ZSE, že dom je neobývaný, elektrina sa nespotrebováva a nech ti prídu odpojiť hodiny- merač energie, pretože ich nepotrebuješ...ak dom predáš, nový majiteľ dostane merač na elektrinu aj s výmerou platby na svoje meno...

    Dlhy, ktoré vznikli po smrti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.