Zavrieť

Porady

Znižujeme daňový základ

Zdravim vsetkych poradakov chcel by som sa spytat ci je mozne znizit danovy zaklad aj takym stylom, ze si predplatis urcite sluzby, napriklad ci je mozne zaplatit najom na , ozaj cisto priklad na pochopenie:

Zaplatim najom na 20 rokov dopredu cim mi vzniknú naklady 1 000 000 Sk, mozem ich dat jednorazovo, do tohto zdanovacieho obdobia? alebo napriklad ( toto je lepsi priklad) si objednam upratovacie sluzby a zaplatim ich na rok dopredu, na zmluvu, mozem to dat teraz do nakladov? aj napriklad v pripade ze zacnem tu sluzbu vyuzivat az v dalsom roku?

hadam som zrozumitelne vysvetlil co som chcel povedat, je to mozne?

Dakujem za vsetky odpovede.
Usporiadat
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Na zmysluplné odpovede chýbajú základné informácie:
- ide o daň z príjmov právnických osôb (s.r.o., živnostník?)
- ide o jednoduché alebo podvojné účtovníctvo?

O znižovaní daňového základu (resp. krajšie povedané optimalizácii ) sa hovorí len veeeeľmi potichu Všeobecne sa o tom vie, ale každý mlčí o tom, ako to urobil.

To čo píšeš ty, je časové rozlíšenie ako vyšité. Darmo zaplatíš 1.000.000 Sk za nájomné, ak ho platíš na 20 rokov, musíš to rozrátať na 20 rokov a do nákladov r. 2008 dať len 1/20. Detto pri predplatnom, upratovacích službách a pod.

Na to, aby ti niekto poradil, musí vidieť tvoje účtovníctvo. Teoreticky je možnosť cez rezervy, opravné položky a odpisy. Ale to zase musíš vedieť ako na to.
0 0
Aendy Aendy

Aendy je offline (nepripojený) Aendy

dakujem za upresnenie odpovede, heej optimalizacia sa tomu hovorim viem viem, ale tak som myslel ze ci je mozne ponuknut napriklad poradenske sluzby inym subjektom v zmysle ze "objednaj a zaplat hned a cerpaj ked budes mat na to cas " nejako tak, ale zrejme to nie je take jednoduche , vsak?
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Nie, také jednoduché to nie. Na to potrebuješ šikovného účtovníka, a len tak anonymne ti tu nikto neporadí. (a ak áno, nemusí to byť použiteľné v tvojich podmienkach)

Môže sa ti stať, že ti niečo poradíme, a potom o 2-3 roky dostaneš daňovú kontrolu a oni ti to vyhodia z nákladov, dostaneš pokutu a ešte sa tu budeš sťažovať.

Takže - nešetri na účtovníkovi, dobrý a kreatívny účtovník je na nezaplatenie!!
0 0
Aendy Aendy

Aendy je offline (nepripojený) Aendy

Dakujem, len v tomto pripade sa nejedna o mna, chcel som sa spytat, len ze ci mozem ponuknut sluzby vo forme napriklad predplateneho kreditu v urcitej sume s dobou cerpania do 12/2009. A ci ju dotycny moze dat do nakladov za tento rok. Rozumieme sa?
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Málo, málo informácií... účtovníci pracujú s informáciami, a tu ich je "zatracene" málo, aby ti ktokolvek povedal, ze je to dobre.

Iste, toto je jedna z mozností. Neviem, aké služby poskytuješ, či by boli od 09/2008 - 12/2009 (t.j. akýsi predplatený kredit). Ale aj tu by sa pýtalo časové rozlíšenie, t.j. aspoň nejaký odhad, koľko služieb sa "reálne" spraví v r. 2008 a koľko v r. 2009.

Ono, ani tie služby už nie sú také bezproblémové. Okrem faktúry musí druhá strana dokázať (t.j. tí, ktorí si účtujú náklady), že tie služby boli uskutočnené, že výsledkom služieb bolo niečo (hmotné, napr. výkres, prezentácia, štúdia, a tak podobne). Dokonca aj právnici by mali (ale nerobia to) pri každú faktúru podrobne rozpísať čo robili, nie len že "fakturujeme vám....".

Takže zopakujem: Nech druhá strana nešetrí na účtovníkovi!!! Predovšetkým on by to mal vedieť posúdiť. Teba daňový úrad naháňať nebude, ty mu z výnosov odvedieš daň. Väčšinou sú problémové náklady.
0 0
Aendy Aendy

Aendy je offline (nepripojený) Aendy

No ja podnikám v oblasti reklamných služieb, grafické spracovanie, webové stránky a pod. Ale bolo by možné teda práce začať v tomto kalendárnom roku, predplatiť si kredit z ktorého sa na tieto práce čerpá a rozdiel by sa dofakturoval dodatočne po ukončení prác trrebárs aj v dalsom roku.
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

A pre koho to zistujes, ak nie pre seba?
0 0
Aendy Aendy

Aendy je offline (nepripojený) Aendy

rickman Pozri príspevok
A pre koho to zistujes, ak nie pre seba?
Rickman, nie ja to chcem dat do nakladov, ale moji zakaznici ci si to mozu dat do nakladov, rozumies, nech neponukam ze predplatte si kredit teraz a minajte na buduci a im potom pride kontrola a vyhodia im to z nakladov, preto zistujem, lebo som nevedel ako je to v takomto pripade ked sa jedna o sluzby, chapem ze mozes kupit 1000 monteriek v decembri a nosis ich az od jula ale v sluzbach som nevedel ci to ide
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Aendy Pozri príspevok
No ja podnikám v oblasti reklamných služieb, grafické spracovanie, webové stránky a pod. Ale bolo by možné teda práce začať v tomto kalendárnom roku, predplatiť si kredit z ktorého sa na tieto práce čerpá a rozdiel by sa dofakturoval dodatočne po ukončení prác trrebárs aj v dalsom roku.
No neviem, ja si myslím, že píšeš o poskytnutom/prijatom preddavku ( zálohe)...
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

Aendy Pozri príspevok
Rickman, nie ja to chcem dat do nakladov, ale moji zakaznici ci si to mozu dat do nakladov, rozumies, nech neponukam ze predplatte si kredit teraz a minajte na buduci a im potom pride kontrola a vyhodia im to z nakladov, preto zistujem, lebo som nevedel ako je to v takomto pripade ked sa jedna o sluzby, chapem ze mozes kupit 1000 monteriek v decembri a nosis ich az od jula ale v sluzbach som nevedel ci to ide
Ok.
0 0
Aendy Aendy

Aendy je offline (nepripojený) Aendy

nešpulo Pozri príspevok
Tu máš nezrovnalosť :
kúpiš v decembri = dostaneš ich fyzicky v decembri (nie že vyplatíš v decembri a fyzicky dostaneš v júli - ako ponúkaš ty služby ).
Vlastne by si chcel bezúročnú pôžičku.
nespulo - neviem co si tym chcel povedat, skus trosku rozvinut myslienku, a neviem ci si cital diskusiu od zaciatku rec je o trosku inej veci ako bezurocnej pozicke
0 0
Aendy Aendy

Aendy je offline (nepripojený) Aendy

ďakujem zlatici a taktiez vsetkym ostatnym co sa do tejto diskusie zapojili.
potreboval by som jasnu odpoved, uz viem ako aj som vedel len som to chcel potvrdit ci je to mozne.

Otázka:
Je možné poskytnúť kredit na služby zákazníkovi, ktorý ho hneď uhradí, aa teraz to príde a on si ho môže odpísať už v tomto roku ? - samozrejme ja z neho odvediem daň a všetko

ĎAKUJEM
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Aendy Pozri príspevok
ďakujem zlatici a taktiez vsetkym ostatnym co sa do tejto diskusie zapojili.
potreboval by som jasnu odpoved, uz viem ako aj som vedel len som to chcel potvrdit ci je to mozne.

Otázka:
Je možné poskytnúť kredit na služby zákazníkovi, ktorý ho hneď uhradí, aa teraz to príde a on si ho môže odpísať už v tomto roku ? - samozrejme ja z neho odvediem daň a všetko

ĎAKUJEM
Nie je toto cesta k optimalizácii základu dane. Ale si fakt zlatý človek. To sa len tak nevidí kopať za iných. Zákazníci si zálohu neuplatnia ako daňový výdavok. Urobia tak až v čase, keď im služby poskytneš a vyfaktúruješ. . Nie vždy platí: Kto šetří, ma za tři....
Naposledy upravil Danila : 15.10.08 at 05:28
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Pre ÚJ účtujúce v sústave JÚ od 1.1.2008 platí - uhradený preddavok je súčasťou základu dane v tom roku, v ktorom je uhradený alebo prijatý.
Z §17 ZoDP k 1.1.2008 bol vypustený
(12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je
b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.
Naposledy upravil Marína : 16.10.08 at 07:39 Dôvod: doplnené podškrtnutie
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Marína Pozri príspevok
Pre ÚJ účtujúce v sústave JÚ od 1.1.2008 platí - uhradený preddavok je súčasťou základu dane v tom roku, v ktorom je uhradený alebo prijatý.
Z §17 ZoDP k 1.1.2008 bol vypustený
(12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je
b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.

Marina, dôležitá je druhá časť vety - v ktorom došlo k splneniu dodávky alebo služby!!!! Pozor, v tomto prípade to znamená, že už ani v JÚ si nemôžu dať do základu dane zaplatenú zálohu!!
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

zlatica76 Pozri príspevok
Marina, dôležitá je druhá časť vety - v ktorom došlo k splneniu dodávky alebo služby!!!! Pozor, v tomto prípade to znamená, že už ani v JÚ si nemôžu dať do základu dane zaplatenú zálohu!!
Poriadne si prečítaj príspevok od Maríny.
Tú "dôležitú druhú časť vety - v ktorom došlo k splneniu dodávky alebo služby"
v platnom ZoDP nenájdeš.
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

OK - beriem späť
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Pozri si aj:
§ 52d
Prechodné ustanovenia k úpravám
účinným od 1. januára 2008

(3) Daňovník, ktorý postupoval podľa § 17 ods. 12 písm. b) v znení účinnom do 31. decembra 2007, upraví základ dane najneskôr do 31. decembra 2008 o poskytnutý alebo prijatý preddavok na tovar, služby alebo iné plnenia, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.
0 0
Aendy Aendy

Aendy je offline (nepripojený) Aendy

Pockajte, tak tu nastava nejaky rozkol - stret nazorov opacneho smeru?
Lebo jeden tabor tvrdi ze nepatri a druhy ze patri tak ako je to teda? prosim o platne informacie zo Zakonov, dakujem, lebo neviem ci sa mam do toho pustat alebo nie
0 0
Aendy Aendy

Aendy je offline (nepripojený) Aendy

Takze je to uznatelny vydavok za rok 2008? a v akom uctovnictve len jednoduchom alebo aj podvojn?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať