Zavrieť

Porady

Zrušenie zmluvy a nahradenie novou

Riešili sme tu prípad - moju tému keď som odovzdal mnou podpísané zmluvy o bud. zmluve na odpredaj mojich pozemkov kupujúcemu a ten mi ich dodnes nevrátil. Dal mi síce prvú časť platby v peniazoch a druhú časť platby malo byť vyhotovenie inžinierskych sietí na pozemky, a zatiaľ dal spraviť projekty a začal vybavovať stavebné povolenie. V zmluve bolo napísané, že siete má vybudovať a odovzdať mi ich do majetku do .... .... 2011. Tento deň a mesiac sme nechali otvorený s tým, že sme sa dohodli že to dokončí do konca septembra, ale keby mal omeškanie, tak potom dopíšeme ten deň a mesiac podľa situácie, ale určite to bude tento rok. / Viem, že som spravil chybu a už mi za to aj tu vynadali a akceptujem to/ Teraz sa však priznal, že má nedostatok peňazí a jeho firma, ktorej dal vybavovať stavebné povolenie mi napísala, že to bude až vo februári. Firma, u ktorej objednal stavebné práce mi zas napísala, že to urobí do troch týždňov po obdržaní stavebného povolenia. Tak to všetko vyzerá až na marec-apríl. Tie siete mali byť natiahnuté na všetky moje pozemky. Bohužial, druhí kupci, na ďaľší pozemok odstúpili od podpísania zmluvy, lebo nevideli, že sa robí na sieťach a povedali že až keď budú hotové tak sa začnú so mnou baviť. Takže teraz nemám peniaze ani siete.
Prvá otázka. Ak by som potichučky čakal do konca roka 2011 a on dovtedy určite nesplní svoje záväzky, tak by som v podstate mohol odstúpiť od zmluvy? / Aj keď mi ju nevrátil, ale môže si ju kedykoľvek podpísať/
Druhá časť story: vzhľadom k tomu, že mi vlastne zabrzdil príjem peňazí za možné odpredané ďalšie moje parcely
som mu ponúkol, nech si vybaví pôžičku / lebo má vraj tú možnosť/ a ja mu ich všetky predám za lukratívnu cenu. Lukratívna cena, takmer polovičná ako obvyklá ho tak naštartovala, že už dostal predbežný prísľub z banky. Teraz to už však nechcem po...kakať, tak si myslím, že by som mal najprv nejak s ním napísať zrušenie prvej zmluvy a až potom napísať túto novú. Alebo táto nová nahradí automaticky tú predošlú? Na celú transakciu sme dohodli čas tridsať dní dokedy mám mať na konte peniaze. prosím o názor a radu,ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak niečo zákon vyslovene nezakazuje (ani ho neobchádzate), dohodou si sami môžete vytvoriť svoj vlastný "zmluvný zákon". Novou zmluvou môžete nahradiť doterajšiu zmluvu. V novej zmluve uvvedte, či sa stará zmluva (presne jú identifikovať) úplne zrušuje, alebo niektoré časti zostávajú zachované - u vás treba asi presne popísať ďalší osud preddavku.

    Občiansky zákonník

    Dohoda

    § 570 (Nahradenie doterajšieho záväzku)


    (1) Ak sa veriteľ dohodne s dlžníkom, že doterajší záväzok sa nahrádza novým záväzkom, doterajší záväzok zaniká a dlžník je povinný plniť nový záväzok.

    (2) Ak sa nahrádza záväzok zriadený písomnou formou, musí sa dohoda o zriadení nového záväzku uzavrieť písomne. To isté platí, ak sa nahrádza premlčaný záväzok.

    § 571 (Rozsah nahradenia záväzku)

    Doterajší záväzok sa pokladá za nahradený iba v rozsahu, ktorý nepochybne vyplýva z dohody o novom záväzku.

    jozefhorvat je offline (nepripojený) jozefhorvat

    jozefhorvat
    Ďakujem za serióznu a rýchlu odpoveď.
    Tu si dovolím priložiť text zmluvy o zrušení, prosím ak som tam spravil nejaký omyl poopravíte mi to? Ešte neviem či mi to podpíše a či mi vôbec vráti pôvodné zmluvy o BZ, ale text mám v počítači.


    Zmluva o zrušení zmluvy o budúcej zmluve na prevod vlastníckeho práva k nehnuteľnosti zo dňa xx.07..2011
    uzavretá podľa ustanov. § 588 a nasl. Občianskeho zákonníka v znení neskorších právnych predpisov

    Zmluvné strany:
    Meno a ost dáta XXX, občan SR(ďalej len ako „budúci predávajúci") a
    meno a ost. dáta YYY a manželka meno a ostat. dáta YYY, občania SR (ďalej len ako „budúci kupujúci“),
    uzavreli dnešného dňa túto zmluvu (ďalej len „zmluva“ ) v nasledujúcom znení :
    Článok I. Predmet zmluvy
    1. Na základe vzájomnej dohody rušia dnešného dňa zúčastnené strany zmluvu o budúcej zmluve uzatvorenú medzi nimi dňa xx.07.2011 v celom rozsahu. Text zmluvy tvorí prílohu.
    2. Budúcim predávajúcim prijatá suma 1000,- EUR / slovom tisíc EUR / v hotovosti ako časť kúpnej ceny podľa článku II. ods. 2. kúpnej zmluvy za pozemky:
    2222/1 druh pozemku záhrada o výmere 100 m2, LV 3333
    2223/2 druh pozemku zastavaná plocha o výmere 200 m2, LV 3334
    2224/3 druh pozemku ostatná plocha o výmere 300 m2, LV 3335
    nachádzajúcich sa v obci Trebišov, k. ú. Trebišov, vedené na listoch vlastníctva na Katastrálnom úrade v Košice, Správa katastra Trebišov, týmto budúci predávajúci vracia budúcemu kupujúcemu oproti potvrdenke.
    3. Zúčastnené strany vyhlasujú, že nemajú voči sebe navzájom žiadne pohľadávky z titulu zrušenia predmetnej zmluvy ani za vynaložené investície na doterajšie plnenie zmluvy.

    V Trebišove ..... . 11. 2011


    Budúci predávajúci :XXX................................. Budúci kupujúci: YYY...................................


    Manž. YYY...................................

    jozefhorvat je offline (nepripojený) jozefhorvat

    jozefhorvat
    Pozdravujem poraďákov a netrpezlivo teším sa na pomoc. Ďakujem. Ono to ešte bude asi veselé.

    jozefhorvat je offline (nepripojený) jozefhorvat

    jozefhorvat
    Niečo som pobabral, že sa mi nikto neozve? Díki vopred. Dnes mám mať stretnutie s kupujúcim.....

    jozefhorvat je offline (nepripojený) jozefhorvat

    jozefhorvat
    No ako vidím asi sa tu budem baviť sám so sebou.
    Rokovanie prebehlo a v banke už vybavujú úver na kúpu všetkých mojich pozemkov. Ale určite to bude ešte zábava.

    jozefhorvat je offline (nepripojený) jozefhorvat

    jozefhorvat
    No tak zábava zas pokračuje, zmluvy od kupujúceho som dodnes nedostal, inž, siete nepostavil, ale aspoň už má projekty a podanú žiadosť na územné rozhodnutie, ale výstavba bude ...marec, apríl, máj ....2012. / ak bude mať peniaze na to/ Teda nedodrží termín .. .. 2011. Zmluvy nemám, nemám ako a od čoho odstúpiť, respektíve zmeniť termin, a zabezpečiť si nejaké sankcie za nedodržanie ďaľšieho termínu, hm hm hm. ?

    Zrušenie zmluvy a nahradenie novou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.