Zavrieť

Porady

ako zmluvne a danovo osetrit SPONZORING?

Sme s.r.o, platca DPH.

V ramci marketingovych aktivit sme vyhlasili financnu odmenu tomu, kto nas vyrobok pouzije na sutazi a ziska bodovane miesto. Teda - jednoduchy priklad, ak by sme vyrabali napr. lyze, ako sponzor napr. majstrovstiev Europy by sme vyhlasili financnu odmenu tomu, kto na nasich lyziach vyhra.

Teraz ide o to, ako to uctovne osetrit v pripade, ze sa tak stane. V principe to budu naklady vynalozene na reklamu. Na zaklade coho ale vyplatime tie peniaze? Predpokladam, ze prijemca nebude platca DPH, s najvacsou pravdepodobnostou bude zo zahranicia (asi EU).

Treba napisat nejaku zmluvu? A co s danou? Zdanuje to on, ci my?

Za odpoved vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    misomiso Pozri príspevok
    Sme s.r.o, platca DPH.

    V ramci marketingovych aktivit sme vyhlasili financnu odmenu tomu, kto nas vyrobok pouzije na sutazi a ziska bodovane miesto. Teda - jednoduchy priklad, ak by sme vyrabali napr. lyze, ako sponzor napr. majstrovstiev Europy by sme vyhlasili financnu odmenu tomu, kto na nasich lyziach vyhra.

    Teraz ide o to, ako to uctovne osetrit v pripade, ze sa tak stane. V principe to budu naklady vynalozene na reklamu. Na zaklade coho ale vyplatime tie peniaze? Predpokladam, ze prijemca nebude platca DPH, s najvacsou pravdepodobnostou bude zo zahranicia (asi EU).

    Treba napisat nejaku zmluvu? A co s danou? Zdanuje to on, ci my?

    Za odpoved vopred dakujem
    Otázka bez ďalších informácií a konktrétnych podmienok zmluvy je ťažko správne zodpovedateľná. Trošku to ťaháte do reklamy ale môže sa jednať v konečnom dôsledku napr. aj o dar
    Čo sa týka finančných odmien - výhry? tu je tiež potrebné vedieť o podmienkach - či v konečnom dôsledkom budete platiteľom tejto odmeny vy konkrétne ako sponzor alebo organizátor, či sa jedná o súťaž, atď... - čo je vo Vašom prípade takisto dôležité ak je to organizované v zahraničí.
    Aspoň trošku na zorientovanie sa

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Diky za snahu pomoct. Organizovane to bude na Slovensku, ale kedze ide o medzinarodne podujatie, ocakavame, ze prijemca penazi bude zahranicna osoba.

    Ak dar to velmi nevidim, my to davame za ucelom propagacie, a tato skutocnost (ak niekto s nasim vyrobkom uspeje) bude vyuzita v nasej dalsej reklame.

    Platitelom odmeny budme my, my nie sme organizatorom sutaze, iba jej sponzorom. Teda ak spominam "sutaz", tak ale treba vediet, ze to nic nema spolocne s beznymi spotrebitelskymi sutazami, kde niekto losuje zo zakaznikov a niecim ho odmeni. V podstate som to vysvetlil uz v prvom prispevku. Mne to inak ako reklama nevychadza, len teraz ide o to, ako vyplatit a ci zdanit tie peniaze.

    Mne sa to zda ako napr. identicky pripad tomu, ked by sme mali zaplatit nejakej osobe (ktora nie je platca DPH) napr. z Nemecka, za nejaku reklamu, napr. ze si na barak da nas billboard. Ako by to prebiehalo? Uzavreli by sme zmluvu a vyplatili celu ciastku? On by to zdanil v Nemecku?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Aj keď Vás možno poteší reakcia, moja odpoveď zrejme nie. Po skúsenostiach s reklamou: dá sa, ale je potrebné hľadať cesty. Vaša otázka vôbec nie je jednoduchá a to ani v prípade znalosti bližších súvislostí.

    Finančnú odmenu do súťaže na ocenenie víťaza za podmienky že sa umiestni na bodovanom mieste s využitím "nášho produktu" nie je podľa môjho názoru možné považovať za reklamu. Síce uvádzate, že sa nejedná o typickú spotrebiteľskú súťaž, to možno nie, ale o súťaž so zadanými pravidlami, účastníkmi atď. a s výhercom, ktorý od Vás niečo obdrží.

    Odpovedám v kontexte konkrétneho zadania.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Aj keď Vás možno poteší reakcia, moja odpoveď zrejme nie. Po skúsenostiach s reklamou: dá sa, ale je potrebné hľadať cesty. Vaša otázka vôbec nie je jednoduchá a to ani v prípade znalosti bližších súvislostí.

    Finančnú odmenu do súťaže na ocenenie víťaza za podmienky že sa umiestni na bodovanom mieste s využitím "nášho produktu" nie je podľa môjho názoru možné považovať za reklamu. Síce uvádzate, že sa nejedná o typickú spotrebiteľskú súťaž, to možno nie, ale o súťaž so zadanými pravidlami, účastníkmi atď. a s výhercom, ktorý od Vás niečo obdrží.

    Odpovedám v kontexte konkrétneho zadania.
    Aha, no dobre, dakujem, ale co z toho vyplyva (co sa tyka zdanenia, pripadne na zaklade coho to vyplatit?)

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    misomiso Pozri príspevok
    Aha, no dobre, dakujem, ale co z toho vyplyva (co sa tyka zdanenia, pripadne na zaklade coho to vyplatit?)
    Výherná listina, uvedenie výhry ... komu, za čo, kedy. Peňažná výhra podlieha zrážkovej dani podľa § 43 ods. 3 písm. d). Zdaňuje ju organizátor súťaže, resp. ten, kto výhru vypláca. Týka sa to výhier nad 5000 Sk. Predpokladám, že vo Vašom prípade sa nejedná o menšiu výhru.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Zdaňuje sa daňovému rezidentovi aj nerezidentovi t.j. aj zahraničnej osobe.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Myslite, ze staci potvrdeny vydavkovy doklad, alebo treba dokladovat ucel vyplatenia nejekou zmluvou? neviete ako to zvyknu robit firmy, co organizuju spotrebitelske sutaze?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    .-)
    Prečo potvrdený výdavkový doklad. Stanovili ste podmienky súťaže a máte výhercu. Spracujte si "výhernú listinu". Nie sú stanovené jej náležitosti a možno si každý pod ňou predstavujeme niečo iné. Uveďte tam:
    - názov súťaže (akcie),
    - meno výhercu,
    - za čo výhru obdržal,
    - vecný popis výhry s uvedením ceny,
    - potvrdenie o prevzatí výhry (prevzal: kto?, dňa: kedy?)
    - poznámku o odvedení zrážkovej dane, aby bolo jasné, že výhra je zdanená.

    Toto bude slúžiť aj pre daňové účely na preukázanie výšky Vami zrazenej dane a termínu jej odvedenia. Daň sa odvádza najneskôr do 15-teho dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca po vyplatení. K odvedeniu zrážkovej dane odporúčam vopred kontaktovať DÚ. Dozistiť si podmienky prípadnej registrácie a účtu, na ktorý máte daň odviesť. Zahraničnému rezidentovi následne zrejme bude vyhotovené správcom dane potvrdenie o zrazení dane. Aj o tomto sa bližšie informujte na DÚ. Jedná sa o špecifickú oblasť.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    misomiso Pozri príspevok
    Myslite, ze staci potvrdeny vydavkovy doklad.
    Môže byť ... ale podľa môjho názoru nestačí.
    misomiso Pozri príspevok
    ... alebo treba dokladovat ucel vyplatenia nejekou zmluvou?
    Toto je zas nie. Výherca vyhral ... a platiteľ výhry by mal zdokladovať podmienky, za akých došlo k organizovaniu súťaže, aké boli jej podmienky. Netreba zmluvu, ale podmienky súťaže a z nej vyplývajúci nárok na výhru.
    misomiso Pozri príspevok
    ...neviete ako to zvyknu robit firmy, co organizuju spotrebitelske sutaze?
    Zoznam akcií, podmienky súťaží, výherné listiny.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Diky, aj tak sa mi to zda dost nasilne, ze by malo ist o sutaz. Pretoze o sutaz sice ide, ale tu neorganizujeme my, my iba platime za pouzitie nasho vyrobku.

    Je to z psychologickeho hladiska dost blbe, ze niekmu slubime napr. 5 tis EUR a dame mu vlastne iba 4. Nedalo by sa to poriesit nejako tak, ze by sme mu to vyplatili cele a on by si to zdanil, tym, ze by sa mu to zaratalo do prijmu? Napr. darovanim? Mne to stale vychadza skor tak, ze ide o reklamu. Napr. automobilky poskytuju zadarmo auta celebritam, aby robili "chodiacu reklamu" - toto, co chystame my, je nieco podobne...

    Zatial sa mi zda, ze nase uctovne a danove zakony na taketo pripady moc nepamatali.
    Naposledy upravil misomiso : 15.04.08 at 07:01

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ja nevyriešim názor ani pohľad. Zadali ste otázku. Nemôžem odpovedať, že zrazenie dane je scestné, ak povinnosť zraziť daň vyplýva z otázky. Ak nechcete daň zrážať, je potrebné nájsť iné riešenie.

    Nehovorím, že Vami uvedená situácia nemá variantné riešenie. Nie však v odpovedi, ale v zadaní.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Ja nevyriešim názor ani pohľad. Zadali ste otázku. Nemôžem odpovedať, že zrazenie dane je scestné, ak povinnosť zraziť daň vyplýva z otázky. Ak nechcete daň zrážať, je potrebné nájsť iné riešenie.

    Nehovorím, že Vami uvedená situácia nemá variantné riešenie. Nie však v odpovedi, ale v zadaní.
    No vyjadrujete sa dost v "inotajoch", ja som mal pocit, ze som napisal zadanie dost jasne, detailnejsie som to uz opisat nedokazal.

    Ja som dufam nehovoril o tom, ze by odvedenie dane malo byt scestne, ved napokon raz z tej sumy niekde bude musiet byt odvedena dan. Ja by som uvital, ak by sme ju nemuseli odvadzat my, a pytal som sa kazdeho, kto sa v tom vyzna, "ako by ste to spravili vy" (samozrejme v ramci zakona).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.